Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

5 důvodů, proč vzít děti do kuchyně

5 důvodů proč vzít děti do kuchyně
5 důvodů proč vzít děti do kuchyně Autor: Na talířek - Petra Novotná
Nedávno na webu New York Times vyšel hezký článek o tom, proč děti naučit vařit. Je to velmi inspirativní a já sem se rozhodla, že dám dohromady ty naše důvody. Pět bodů, které vám možná budou inspirací nebo jen objasní, proč beru svoje děti do kuchyně já.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Věřte, že pustit děti do kuchyně neznamená jen nepořádek a blázinec (i když dost často to tak je :)). Někde mezi tím existují skvělá zákoutí, která s Lindou i Vojtou společně prozkoumáváme. Věřím tomu, že je najdete určitě i vy.

1. Kuchyně je ideální místo ke vzdělávání

Můžete o jídle mluvit. O tom, proč těsto kyne, jak a proč se v něm tvoří bublinky. O tom, odkud k nám připlula vanilka a kde vlastně je ten tajuplný ostrov Madagaskar. Vždyť kolem vaření je tolik témat! Vyhraďte si čas, nebudete ve stresu a můžete s nimi mluvit o tom, co je zajímá. Kuchyně je vážně ideální místo.

5 důvodů proč vzít děti do kuchyně 4 Foto:

5 důvodů proč vzít děti do kuchyně 3 Foto:

2. Děti, které se zapojí do vaření, lépe jedí a nebojí se ochutnávat

Možná se vám to zdá jako klišé, ale mluvím z vlastních zkušeností. Pokud máte doma nejedlíky, zkuste vařit s nimi. Zeptejte se jich, na co mají chuť a co by chtěly vařit, a zapojte je do samotné přípravy. Nebojte se do kuchyně vpustit i úplně malé děti. Stačí málo. Natrhat bylinky do salátu nebo otrhat rajčátka ze stonku. Možná se tak naučí jíst i potraviny, kterých se doposud bály. (Mimochodem – věděli jste, že děti musí novou surovinu až 30x ochutnat, než jí dají opravdu šanci a na novou chuť si zvyknou?)

3. S dětmi strávíte společný čas

Možná vám to teď připadá nemyslitelné. Za vařením s dětmi vidíte hromadu času navíc, nepořádek po celé kuchyni. Zkuste to ale jednou, dvakrát a třeba zjsitíte, že je to lepší, než odbíhat do kuchyně a vařit se s večeří, zatímco se děti nudí. Můžete je vzít k sobě a když nechcete uklízet, zkuste jim dát nějakou jednoduchou práci – třeba jen míchání. Budete spolu a to je to nejlepší, co pro děti můžete udělat.

4. Naučí se vybírat si kvalitní suroviny

Když budete s dětmi mluvit o jídle a naučíte je si jídlo vybírat, jednou se vám to vyplatí. Dokážou pak samy v obchodě vybrat a správně nakoupit, ať už zeleninu, vajíčka, nebo třeba olej.

5 důvodů proč vzít děti do kuchyně 2 Foto:

5. Až budou starší, dokážou se o sebe postarat

Teď se to zdá v nedohlednu, ale jednou vám domů po škole přijde hladový puberťák (nebo už takového máte?). Můžete ho lehce naučit smíchat pár jednoduchých, rychlých, ale zdravých surovin dohromady v super jídlo (trocha zeleniny v kari, losos s rýží…) Nebo ho necháte na pospas dnešní době a on si jednoduše hodí třeba hranolky do friťáku (nebo trouby – a ne, odtamtud opravdu nejsou zdravější) nebo si půjde dát nějaký fastfood. Všechno je na vás, jakou cestou svoje děti povedete..

P.S.: Nenabádám vás, abyste urputně bránili svoje děti od bonbonů nebo zmrzlin, protože i ony si občas zaslouží trochu zamlsat.

Na talířek.cz Foto:

Autor: Petra Novotná, www.natalirek.cz

Co si dáme na talířek?

Jmenuji se Petra, jsem Ambassador ve společnosti Jamie Oliver Food Revolution a se svojí dcerou Lindou vám chci ukázat, že vaření s dětmi může být skvělá zábava. Pojďme děti přirozeně naučit jíst dobře, poznat kvalitní suroviny, nestresovat je tím, co můžou a nemůžou, a hlavně se naučme užít si společný čas v kuchyni.

Na našem společném blogu Natalířek.cz najdete recepty, videa, postřehy a tipy, které vám snad přinesou tu správnou inspiraci pro vaření s dětmi a pro děti.

Související témata: děti v kuchyni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama