návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Brukvovité princezny měsíčnice a večernice

Princezny měsíčnice a večernice
Princezny měsíčnice a večernice
Jsou si hodně podobné. Ve všem. V barvě, ekologii i kulinárním použití.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Měsíčnice roční (Lunaria annua) a večernice vonná (Hesperis matronalis) jdou snadno splést. Jsou si podobné jako dvě sestry. Však také obě patří do brukvovitých. Obě mají květy, které mohou mít růžovou barvu, což je v této čeledi barva méně rozšířená. Jsou to jedny z nejchutnějších a také nejkrásnějších květin z této botanické skupiny.

Princezny měsíčnice a večernice 2 Foto:

Jedna po druhé

Měsíčnice dříve nechyběla skoro v žádné vesnické zahradě. Snadno se vysemeňuje z šešulí, které se často používají také suchých vazeb. Česky se jim říká Jidášovy penízky, Francouzi je nazývají peníze papežovy. Měsíčnice roční je ve skutečnosti dvouletka. První květy se objevují již na konci dubna nebo na začátku května. Její semínka klíčí téhož roku.

Večernice vonná je původně planá rostlina, která se dnes dostala na seznam ohrožených druhů. Její pěstování v zahradách je ale docela snadné. Je považována za trvalku, ale doporučuje se její trsy po pár letech obnovovat. Začíná kvést později než měsíčnice.

Jak vypadají a kde je hledat

V divoké přírodě se obě vyskytují v jihovýchodní Evropě. U nás snadno zplaňují, a tak se drží v blízkosti lidí. Nejen u chat ale i poblíž smetišť, hřbitovů nebo na okrajích vesnic odkud se rozšiřuje až na okraje lesů. Obě mají rády mírné zastínění a poměrně bohaté, středně vlhké půdy. Obě mají podobné květy. Pro čeleď brukvovité, které byly dříve nazývány křížaté, je typický čtyřčetný květ, který tvoří jakýsi křížek. Je to kulinářsky jedna z nejbezpečnějších čeledí. Neobsahuje žádné jedovaté rostliny. Některé rody jsou tak ostré až jsou nedobré, ale to je všechno.

Princezny měsíčnice a večernice 3 Foto:

Princezny měsíčnice a večernice 4 Foto:

Odkud jejich jména

Měsíčnice kvete přes den a svoje jméno získala podle tvaru svých plodů. Etymologie jména večernice, je daleko širší. Odvozuje svůj název od Hesperidek, což byly nymfy, které měly hlídat zahradu. Podle mytologického zpracování kolísá jejich počet od tří do sedmi. Uměly se zamotat do nejrůznějších příběhů, ale označení nymfy západu nebo večerní dívky si ponechávají ve všech. V cizích evropských jazycích mají nejrůznější lidová jména, které jsou variací na latinské označení. Pro milovníky jedlého kvítí a býlí je zajímavý anglický název sweet rocket, tedy sladká roketa.

Co s nimi v kuchyni

Princezny měsíčnice a večernice 5 Foto:

Večernice a měsíčnice jsou díky své syté barvě nejdekorativnější brukvovité. Jsou také poměrně choulostivé na skladování.

Měsíčnice je pikantnější, tak se hodí dobře do slaných jídel, tedy především salátů nebo na různé pomazánky.

Večernice má skoro sladkou chuť a vedle slané kuchyně je vhodná i na dekorace sladkých jídel. Dobře se snáší s jogurtem, tvarohem nebo ovocnými pyré či ovocnými saláty. Na tyto kulinární kreace se používají jednotlivé květy. Tam, kde bychom dali do slané kuchyně večernici, tam všude se hodí také měsíčnice. Ani jedna z květin se nehodí k tepelné úpravě. Příští rok můžete ochutnat mladé výhonky. Měsíčnice je ostře pikantní a večernice chutná jemně zeleninově.

Autor: Jana Vlková

www.kytkykjidlu.cz, http://www.kytkykjidlu.blogspot.cz/, www.facebook.com/kytkykjidlu

Související témata: jedlé květiny , kytkožrouti , měsíčnice , večernice
Reklama