zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Umíte správně uvařit a využít cizrnu?
Autor: Thinkstock Umíte správně uvařit a využít cizrnu?

Umíte správně uvařit a využít cizrnu?

Cizrna nebo také římský hrách je dnes u nás již známá luštěnina, některými lidmi je ale bohužel stále opomíjená, přestože jde o velmi kvalitní potravinu. Víte, jaké jsou její pozitivní účinky?
tereza_pankova , 17.03.2016

reklama

Cizrna je jako vytrvalá nebo jednoletá bylina pěstována především ve Středomoří a Asii. V ČR je ojediněle pěstována cizrna beraní. Největším producentem je Indie. V celosvětovém významu luštěnin je cizrna na třetím místě za fazolem a hrachem.

Obsah prospěšných látek

Cizrna je zdrojem vitamínů  B2, B6 a kyseliny listové a minerálů – fosforu, vápníku, hořčíku, zinku a především železa.

Zdravotní plusy

– vhodná pro těhotné ženy (kyselina listová)

– pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi

– posiluje nervovou soustavu

– pomáhá předcházet zácpě (vláknina)

– obsahuje správný poměr živin (plně zastoupí hlavní jídlo)

Použití v kuchyni

Nejčastěji se používá jako příloha k masu, vložka do polévek nebo základ pro ochucené pomazánky.

Pozor na vaření

Jako každou luštěninu je i cizrnu před vařením potřeba namočit. Minimálně přes noc (8 hodin), ale 1–2 dny jsou daleko lepší. Cizrnu propláchneme a zalijeme studenou vodou. Voda v zrnech „nastartuje“ proces klíčení a enzymatické procesy zlepší výslednou chuť i stravitelnost. Zaléváme přibližně dvojnásobným množstvím vody, aby byla zrna pod hladinou i po nabobtnání. Při delším namáčení je vhodné vodu několikrát vyměnit. Ve vodě mění cizrna přirozeně svou barvu – zrna mírně zesvětlají. Tmavá, „mrtvá“ zrna raději odstraníme a dále nevaříme. Před vařením slijeme, dáme novou vodu a vaříme minimálně 1 hodinu. Po uvaření slijeme přes síto a dále používáme. V případě výroby pomazánek a pyré si dáme stranou trochu slité vody.

Na co si dát pozor

Některé osoby mohou mít problémy (jako u všech luštěnin) s nadýmáním. Proto je vhodné při vaření přidat k cizrně bylinky. Libeček, saturejka nebo oregano pomáhají vyřešit tento problém a příjemně ochutí cizrnu.

Tip číslo 1: Cizrnová pomazánka

Pomazánky lze vytvořit v různých příchutích. Při výrobě správné konzistence použijeme právě slitou vodu, kterou přidáme do mixovaných zrn, a docílíme tak požadované podoby. Vody však používáme jen malé množství, jen abychom umožnili chod mixéru. Při použití jogurtu vodu nepoužíváme.

Česneková pomazánka z cizrny

Uvařenou cizrnu rozmixujeme, přidáme prolisovaný česnek, pár kapek citronu, sůl, pepř, lžičku olivového oleje a jogurt nebo slitou vodu. Podáváme s pečivem.

Umíte správně uvařit a využít cizrnu? 2 Foto:

Tip číslo 2: Cizrno-bramborové pyré

Tento recept kombinuje chuť cizrny a brambor (bramborové kaše).

Suroviny: 500 g cizrny, 2 větší brambory, 1 lžíce másla, sůl

Postup: Uvařenou cizrnu slijeme. Uvařené brambory nesléváme, pouze vyjmeme lžící a přidáme k cizrně. Vložíme lžíci másla a za přilévání vody z brambor mixujeme. Osolíme dle potřeby. Používáme jako přílohu k různým druhům masa.

Tip číslo 3: Cizrnová klasika – hummus

Nejrozšířenější způsob zpracování cizrny. V zemích Dálného východu je to jedna ze základních potravin.

Suroviny: 300 g cizrny, 100 g tahini pasty (ze sezamových semínek a oleje), 1 citron (vymačkaná šťáva), 3 stroužky česneku (prolisované), 3 lžíce olivového oleje, sůl, pepř

Postup: Do rozmixované cizrny přidáme vše ostatní. Postupně vyšleháme do hladkého krému. Necháme vychladit a podáváme.

Používejte cizrnu jako rovnocennou luštěninu. Lze sehnat také cizrnu nakládanou. Zde nám při zpracování odpadá dlouhá doba namáčení.

Autor: Alžběta Krchová

reklama

Související témata: recepty , tipy , jak na to , cizrna

reklama

Přečtěte si také