zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Lahodné kiwi
Autor: Thinkstock Lahodné kiwi

Aktinidie lahodná je lahodné kiwi

Popínavá rostlina původem z Číny u nás známá pod názvem kiwi se botanicky nazývá aktinidie lahodná (Actinidia deliciosa). Plody jsou velké asi jako větší slepičí vejce s hnědou, typicky chlupatou slupkou. Ke konzumaci se používá zelená dužina s charakteristickou sladkokyselou chutí.
klaram , 10.12.2014

reklama

Rozšíření, dovoz:

V komerčním pěstování jsou významnými producenty Nový Zéland, Chile, Francie, Japonsko, Řecko, USA. K nám se nejvíce kiwi dováží z nepříliš vzdálené Itálii. Je tudíž levnější a dá se lépe skladovat.

Skladování, výběr plodů:

Plody můžeme při nákupu lehce (!) ohmatat. Příliš tvrdé plody jsou ještě nezralé, jsou kyselejší, mají méně šťávy a je potřeba je nechat ještě doma v teple dozrát. Kiwi s příliš měkkým povrchem nekupujeme – je totiž přezrálé a je nutné jej okamžitě zpracovat (nejlépe při výrobě marmelády). V ideálních podmínkách (teplota okolo 1 stupně a 80 % vlhkost vzduchu) vydrží kiwi až 5 týdnů.

Lahodné kiwi 3 Foto:

Účinné látky a léčivé účinky:

Lahodné kiwi 6 Foto:

Kiwi obsahuje velké množství vitamínu C. Obvykle konzumace jednoho kusu pokrývá denní potřebu vitamínu C. Dále kiwi v kombinaci s hořčíkem:

• zpevňuje cévy a žíly

• podporuje látkovou výměnu

• zlepšuje vidění

• posiluje imunitní systém

• je prevencí chřipky, nachlazení a rýmy

• zpevňuje vaziva

• velkým obsahem draslíku pomáhá vyrovnávat i značné množství sodíku v evropské stravě

Druhy kiwi:

Nejznámější a nejpoužívanější je kiwi se zelenou dužninou. Je však možné sehnat i zlaté kiwi. Chuť dužniny je zde méně kyselá, delikátnější a má i méně zrníček. Plody však bývají náchylné k poškození a musí se proto sklízet ručně, čemuž odpovídá i vyšší cena.

Lahodné kiwi 4 Foto:

Lahodné kiwi 2 Foto:

Použití v kuchyni:

Kiwi není třeba loupat, stačí jej před konzumací jen důkladně umýt. Většina lidí si ale kiwi loupe, nebo vydlabává lžičkou.

Nejlépe chutná v čerstvém stavu, používá se do ovocných dezertů, koláčů, ovocných salátů i ke zdobení ve studené kuchyni.

Známá je i výroba džusů nebo koktejlů. Zde je ale nutné plody oloupat, neboť při rozmixování se do nápoje uvolní mnoho hořkých látek ze slupky. Na slano lze kiwi použít k sýrům nebo do listového salátu s kuřecími nudličkami.

Na co si dát pozor: Kiwi není vhodné kombinovat v moučnících a dezertech, které obsahují mléko nebo mléčné výrobky. Obsahuje totiž „změkčovací“ enzym actinidin, který rozkládá živočišnou bílkovinu.

Dozrávání: Nezralé kiwi můžeme nechat v teple dozrát, až změkne. Plody jsou citlivé na tlak, časté omačkávání jejich zrání nikterak neurychlí! Můžeme dozrávání urychlit tak, že nezralá kiwi společně s jablkem zabalíme do igelitového sáčku a zrání pak urychlí vylučovaný etylen.

Lahodné kiwi 5 Foto:

Kiwi koktejl s vodkou

Suroviny:

• 3 ks kiwi

• 100 ml citronové šťávy

• drcený led

• 400 ml vodky

Postup: Kiwi rozmačkejte v litrovém džbánu dřevěnou paličkou. Potom přidejte citronovou šťávu, do poloviny drcený led a promíchejte. Nakonec přidejte vodku.

Využívejte více dnes běžně dostupné plody kiwi. Vysoký obsah vitamímu C, celkový zdravotní přínos a lahodná chuť ho k tomu plně opravňují.

Autor: Alžběta Krchová

reklama

reklama

Přečtěte si také