zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
S Klárou v kuchyni #8
Autor: Klára Michalová S Klárou v kuchyni #8

S Klárou v kuchyni #8: Na nákupech

Dnes se s vámi chci podělit o pár nákupních tipů. Narazila jsem na několik zajímavých dobrot, které stojí za vyzkoušení. Bez legrace, bez některých si už svůj život neumím představit :) Chcete vědět víc?
klaram , 11.06.2014

reklama

Začnu trochu z jiného soudku, i když i tady mám pro vás tip na nákup. Byla jsem pozvaná na prezentaci sýrů Président. To jsem si tedy nemohla nechat ujít, protože sýry miluji a některé od této značky patří mezi mé oblíbence. Průvodcem nám byl šéfkuchař Xavier Thuret, který je ve Francii respektovaným odborníkem na sýrovou kulturu, sekundovala mu okouzlující Chantal Poullain.

S Klárou v kuchyni #7 4 Foto: Klára MichalováOchutnávali jsme především sýry typu Camembert, Xavier je servíroval s hroznovým vínem, kousky kiwi, fíky nebo sušenými meruňkami. Já nedám dopustit na aromatický Camembert de Campagne a jemný, ale zralý La Brique. Absolutní novinkou je ale dvouplísňový sýr Président Le bleu, který vyhrál i Volbu spotřebitelů 2014. A to je moje nová láska :)

Na závěr prezentace Xavier připravil fantastický dezert – klasický jablkový tarte tatin – tedy obrácený koláč s karamelovou krustou. Specialitkou ovšem bylo, že mezi těstem a jablky byla další vrstva – měkké části sýra Président – klasický Camembert. (viz. úvodní foto). Božské!

Mozzarella di latte di Bufala - Galbani Foto: Klára MichalováKdyž už jsme u sýrů, mám tu ještě mozzarellu... Značka Galbani je jedničkou v Itálii a to se počítá... Italové by přece nejedli nic, co není dobré :) Já mám jejich mozzarellu ráda, a proto jsem ráda, že se rozhodli na český trh dodávat i mozzarellu z buvolího mléka. Je sice dražší, ale čas od času, když máte dobrá zralá rajčata a čerstvou bazalku, stojí za to, dopřát si ten požitek a udělat si originální salát Caprese. Buvolí mozzarella má totiž výraznější chuť než ta z kravského mléka. A mimochodem, Galbani právě pořádá velkou letní soutěž, takže si můžete pochutnat a ještě vyhrát třeba úžasnou sadu měděného nádobí nebo stylový italský kávovar.

Jihočeské Jerky - sušené kapří maso Foto: Klára MichalováLéto je za humny a čeká nás hodně cestování, výletů, večírků a dobrodružství. To je přesně ta chvíle, kdy se hodí mít po ruce něco malého k snědku, čím doplníte energii, zaženete mlsnou nebo rovnou hlad. Nejsem zrovna moc na sladké, takže všechny ty sladké tyčinky nejsou pro mě řešením. Takže jsem zajásala, když jsem objevila Jihočeské Jerky. Jsou to pásky ze sušeného masa, které jsou ale, na rozdíl od jiných značek, vakuované a díky tomu mohou obsahovat o trochu víc vody. Proto nejsou tak tuhé, dají se příjemně ukousnout, žádné vyškubnuté zuby nehrozí :) Absolutním unikátem, který nikde jinde nenajdete, jsou jerky ze sušeného masa z třeboňského kapra, buď natural, nebo kořeněné. A ty jsou opravdu výtečné! Kromě toho je v nabídce samozřejmě i varianta z hovězího a vepřového masa, ale já rozhodně hlasuju pro kapra.

Nová kuchařka Naše jídlo - přirozeně! Foto: Klára MichalováMalinko teď odbočím od jídla, i když to není úplně pravda. Byla jsem nakupovat v Ikea a našla jsem tam polici s nabídkou knížek. Už dřív tam nějaké měli, ale v originále, teď se ovšem nabídka rozšířila o česká vydání některých titulů. A mezi nimi zářila krásná kuchařka. A krásné kuchařky já sbírám :) Takže jsem si ji přivezla domů a strávila s ní pěkných pár chvilek... Je totiž opravdu krásná. Kromě zajímavých a úžasně nafocených receptů je v ní i spusta informací, jak vybírat a skladovat potraviny, tipy na nákup spotřebičů a hlavně tipů, jak se v kuchyni chovat více ekologicky.

Nová kuchařka Naše jídlo - přirozeně! Foto: Klára Michalová

Nová kuchařka Naše jídlo – přirozeně! Foto: Klára Michalová

Sladká uzená paprika Foto: Klára MichalováA zpátky k jídlu... Mým oblíbeným kořením je uzená paprika. Používám ji všude tam, kam se dává sladká paprika, snad kromě kuřete na paprice. Výrazná zauzená chuť prospěje třeba guláši, hodí se pod maso i na kuře, ideální je do luštěninových polévek. Perfektní je z ní třeba falešná dršťková polévka z hlívy ústřičné, paprika jí dodá chuť, jako by v ní byl pěkný kousek uzené slaniny :) Takže dokonalé koření i pro vegetariány. Uzenou papriku už bez problému seženete na trzích nebo v prodejnách s kořením, kvalita je ovšem značně kolísavá. Proto jsem zajásala, když jsem v prodejně Sklizeno narazila na originál španělskou uzenou papriku ve stylové kovové krabičce. Mají sladkou i pálivou a síla uzené chuti je zcela bezkonkurenční!

S Klárou v kuchyni #7 9 Foto: Klára MichalováA na závěr moje přiznání k závislosti... Před časem mi kamarádka dala ochutnat pomazánku z karamelových sušenek Lotus, kterou si vozila ze zahraničí. Byla to láska na první ochutnání. Konzistence je stejná jako u arašídového másla, ale ta chuť !!! Než spolknete sousto, co máte v ústech, už se vám po té hřejivé chuti začne stýskat a dobýváte se lžičkou ve skleničce pro další... Ano, přiznávám, na chleba jsem si to ještě nenamazala, jím to prostě lžící :) A dobrá zpráva je, že už tuhle laskominu koupíte i v českých supermarketech. Já na ni chodím do Žabky, ale prý ji mají i v Tesku. Až ji ochutnáte, budete mě milovat i trošku nenávidět, protože závislost je v tomto případě nevyhnutelná :)))

Pomazánka z Lotusek - karamelových sušenek Foto: Klára Michalová

Pomazánka z Lotusek – karamelových sušenek. Foto: Klára Michalová

 

Máte také nějaké zajímavé nákupní tipy? Podělte se o ně v komentářích :)

Klára Michalová – šéfredaktorka Prima Fresh

reklama

reklama

Přečtěte si také