zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Borůvkovo-citrónový letní dort
Autor: Kitchenette.cz Borůvkovo-citrónový letní dort

Borůvkovo-citrónový letní dort

Hodnoceno: 7x
Tento dort je ztělesněním léta! Na oslavu narozenin ideální :)
do 2 hodin
20–24 porcí

reklama

Suroviny (20–24 porcí)

Na 1 korpus/2 patra:

Kré na dort ze 2 korpusů/4 pater:

Postup

  1. Nejprve si upečte postupně 2 korpusy podle následujícího postupu. Připravte si dortovou formu o průměru 24 cm. Vyložte její dno pečicím papírem a boky vymažte například tukem ve spreji. Vyšlehejte žloutky spolu s cukrem, horkou vodou. Přidejte olej, kakao, prášek do pečiva a na závěr mouku.
  2. Vyšlehejte si sníh z pěti bílků a špetky soli, tak aby byl "na špičku".(To znamená, aby byl tuhý, ale ne přešlehaný. Lépe se pak vmíchává do těsta. Také jsem již mnohokrát psala u jiných receptu, že šlehat bílky je ideální nejdříve pomalu a postupně zrychlovat. Vytvoří se tak menší bublinky, které mají pevnější membránu. Na šlehání jsou ideální teplá vejce, ne přímo z ledničky.)
  3. Na závěr opatrně postupně vmíchejte, "zabalte", sníh do žloutkové směsi a přesuňte do formy. Formu vložte do studené nepředehřáté trouby a pečte na 160 °C horní a dolní ohřev 60 minut. Poté troubu vypněte a korpus v ní postupně nechte vychladnout, aby nespadl. (Nechte pootevřená dvířka.)
  4. Když máte oba korpusy upečené a vychladlé, připravte si krém. Ušlehejte všechnu smetanu se ztužovačem do pevné šlehačky.
  5. Namočte želatinové plátky do studené vody, aby nabobtnaly a pak je rozpusťte v teplém mléku (nesmí být horké!).
  6. V druhé míse si smíchejte všechen skyr, citrónovou kůru i šťávu z jednoho citrónu, vanilku a cukr nebo zdravější alternativu, sirup.
  7. Nyní zlehka promíchejte dohromady ušlehanou šlehačku, rozpuštěnou želatinu v mléku a skyr s dalšími přísadami. Krém máte hotový, oddělte si pár lžic na potření posledního patra a do většiny krému ještě vmíchejte borůvky. Nyní můžete plnit dort.
  8. Každý korpus si rozřízněte na polovinu a vzniknou Vám tak 4 patra dortu. Tedy mezi každé patro rovnoměrně rozetřete 1/3 náplně. Na poslední vrstvu natřete trochu krému, co jste si nechali stranou bez borůvek a krém podle libosti na dortu uhlaďte. Jako poslední tečku ozdobte vrchní patro ovocem a popřípadě květy.)

Borůvkovo-citrónový letní dort 2 Foto: Borůvkovo-citrónový letní dort; foto: Kitchenette.cz

Objevte nový food blog!

Markéta PavlejeKitchenette.cz je jeden z nejhezčích food blogů v Čechách. Jeho autorka Markéta Pavleje Šimrová je známou vizážistkou, která si z prostředí módy často odskakuje do kuchyně a tam vaří neskutečné dobroty.

I na fotkách je vidět, že Markéta má velké vizuální cítění, okamžitě na ty laskominy dostanete chuť. Na blogu najdete recepty, které určitě zvládnete uvařit, navíc jsou většinou zdravé, ze základních surovin, ideálně čerstvých a z velké části regionálních a sezonních.

reklama