zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
10 důvodů, proč obohatit svůj jídelníček o ryby!
Autor: TZ 10 důvodů, proč obohatit svůj jídelníček o ryby!

10 důvodů, proč obohatit svůj jídelníček o ryby!

Ryby patří k nejzdravějšímu jídlu, ale sáhněme si do svědomí, jak často je konzumujeme? Jestliže dokážeme spočítat počet snědených ryb za celý rok, je to špatně. Kapr jednou ročně na štědrovečerní tabuli nestačí!
tereza_pankova , 03.10.2017

reklama

Přestože příprava ryb může být náročná a pro mnohé je strašákem, postačí dodržovat několik zásad a vámi připravená ryba bude vynikající. Příprava sladkovodních a mořských ryb je pak snadná a zvládne ji každý.

1. Několik způsobů přípravy

Rybu si můžete připravit i doma, snažte se pokud možno vybírat z ryb čerstvých nebo chlazených. „Ryby můžete upravit několika způsoby, ale vždy s ohledem na druh. Lín je ideální na smažení či grilování, pstruha můžete snadno upéct nebo připravit na pánvi, siven je vynikající pošírovaný, dušený nebo pečený a sumce si můžeme snadno připravit v troubě anebo na pánvi,“ doporučuje Lukáš Lang šéfkuchař z Orea Hotels & Resorts.

2. Lahodná chuť

„Správně upravená ryba pohladí vaše chuťové pohárky. To, jak bude ryba chutnat, se odvíjí nejen od druhu ryby, ale také od toho, zda je čerstvá či mražená,“ vysvětluje Lang. U mořských ryb zpravidla platí, čím větší, tím lepší a s méně kostmi, u sladkovodních ryb mohou být velké, tedy starší ryby tučnější.

3. Pocit lehkosti

Ať už si hlídáte váhu, nebo máte naordinovanou dietu lékařem či jen vám prostě nedělají dobře těžká jídla, je vhodné sáhnout po rybě. Ryba je lehká a snadno stravitelná, a tak se pocitu těžkosti vyhnete a zažívání vám za to poděkuje. Samozřejmě je důležité připravit rybu tak, aby bylo použito minimum tuků a její lehkost byla zachována, což znamená vyhnout se klasickému smažení v trojobalu.

4. Kvalitní zdroj vitaminu D

Zdrojem vitaminu D je sluneční záření, některé houby, vaječný žloutek a hlavně ryby. Denně by dospělý člověk měl přijmout cca 1000 IU (IU je mezinárodní jednotka) a více. Vitamin D je důležitý pro správnou funkci imunitního systému, zdravé kosti, jako prevence diabetu, rakoviny, demence apod. Doporučenou denní dávku dokáže pokrýt 150–200 g ryby.

5. Ryba jako bohatý zdroj bílkovin

Bílkoviny neboli proteiny jsou jednou ze základních stavebních látek organismů. Nejenže zahánějí hlad (trávíme je až 3 hodiny), ale také pomáhají k odbourávaní tuků a podílejí se na obraně organismu. Každý pokrm by měl obsahovat dostatek bílkovin. Maso sladkovodních ryb je tvořeno z 15–20 % bílkovinami (kapr 22,9 g, sardinky 18 g, pstruh 20,55 g, losos 21 g).

6. Zdroj důležitých živin pro správný vývoj a fungování organismu

Omega-3 mastné kyseliny, vitaminy skupiny B, hořčík, selen, bílkoviny, vitamin D a mnoho dalších potřebných látek obsahují sladkovodní a mořské ryby. Takové složení je pro lidský organismus blahodárné a prospívá jeho správnému fungování. Je prokázáno, že konzumace ryb také snižuje vznik revmatoidní artritidy, roztroušené sklerózy, srdečních onemocnění, mrtvice, diabetu prvního typu a dalších autoimunitních onemocnění. 

7. Konzumace ryb zlepšuje kvalitu spánku

Stres, vyčerpání a nedostatek pravidelného odpočinku se velmi často podílí na nespavosti, kterou trpí nemalá část populace. Studie ukazují, že při konzumaci ryb 3krát týdně se zlepší kvalita spánku a zvýší se energie během dne.

8. Konzumace ryb v dětství pomáhá jako prevence astmatu

Astma je chronický zánět dýchacích cest a patří k nejčastějším onemocněním v dětském věku. Odborné studie ukazují, že pravidelná konzumace ryb dokáže snížit riziko vzniku astmatu až o jednu čtvrtinu.

3 švédská jídla

3 švédská jídla, ve kterých vyzkoušíte ryby, mořské plody, ale i vepřové

9. Přispívají k ochraně zraku ve stáří

Lidé, kteří jedí více ryb, mají daleko menší riziko, že se u nich s věkem vyskytne makulární degenerace, což je nejčastější příčina poruch zraku a slepoty.

10. Konzumace ryb slouží jako prevence a léčba deprese

Deprese je závažné onemocnění, kterým trpí čím dál více osob. Za posledních deset let vzrostl počet takto nemocných o pětinu. Omega-3 mastné kyseliny fungují jako prevence proti depresi a zvyšují účinnost léčiv proti depresi. Konzumace ryb tak má značný vliv na vaši psychickou kondici.

Tip na recept

Ryby jsou zdravé, ale ne každý je umí připravit správně. Při troše cviku to ale může zvládnout i začátečník. Šefkuchař Lukáš Lang doporučuje vyzkoušet dravce. Jejich maso je jemné a křehké. Kromě pstruha vévodí restauracím candát, štika nebo sumec. Nejjednodušeji se ryby připravují lehce kořeněné na pánvi nebo na grilu. Až příště zahlédnete filet sumce, připravte si jej s fenyklem podle receptu Lukáše Langa.

10 důvodů, proč obohatit svůj jídelníček o ryby! 2 Foto:

Grilovaný sumec na fenyklovém salátu s vinnou redukcí a citronovým máslem

Suroviny: 4 porce

800 g očištěného sumce s kůží, 2 fenykly, 2 pálivé papričky, 3 lžíce olivového oleje do salátu + 2 lžíce na brambory, olej na opečení ryby, 500 ml červeného vína, 150 g cukru krupice, 2 citrony, 100 g másla, 2 snítky tymiánu, sůl, bílý ml. pepř a drcený černý pepř, 12 malých brambor (např. druh Grenaille)

Postup: 

1. Máslo povolte na pokojovou teplotu a spojte se šťávou z jednoho citronu, tymiánem a nadrobno nakrájenou polovinou červené papričky. Máslo dejte na fólii a umotejte váleček. Pokud máte malé formičky, dejte máslo do nich a nechte ztuhnout v lednici.

2. Fenykl důkladně očistěte, podélně rozřízněte a nakrájejte na co nejtenčí plátky. V misce smíchejte citronovou šťávu, olivový olej, očištěnou a nadrobno nakrájenou papričku, 50 g cukru, sůl a jemně drcený pepř. Metlou vyšlehejte tak, aby se spojil olej se šťávou. Poté nalijte směs na fenykl a důkladně promíchejte. Přikryjte fólií a nechte asi hodinu ležet v lednici.

3. Ze zbytku cukru udělejte karamel a nalijte červené víno. Nechte zredukovat na tekutost řidšího medu a odstavte. Brambory uvařte do “skoroměkka” a rozkrojte na půl, poté je opečte zprudka na oleji.

4. Očištěného sumce osolte, opepřete a položte na rozpálenou pánev, kůží dolů. Kůži opečte a rybu otočte. Každou stranu tak 2–3 minutky, podle výšky filetu.

5. Na střed talíře položte hnízdo z fenyklového salátu, na salát filet ryby. Kolem naskládejte šest půlek brambor. Pokud chcete lehčí verzi, brambory můžete vynechat. Na horkou rybu položte dva plátky citronového másla. Zakápněte vinnou redukcí.

reklama

Související témata: recepty , ryby , tipy , zdravé jídlo , jídelníček , ingredience , astronomie

reklama

Přečtěte si také