zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
V čem spočívá kouzlo zdravého stravování v Japonsku?
Autor: TZ + istockphoto.com V čem spočívá kouzlo zdravého stravování v Japonsku?

V čem spočívá kouzlo zdravého stravování v Japonsku?

Japonsko je pro nás Evropany inspirací v mnoha oblastech. V pracovní morálce, vytrvalosti, zdravém životnímu stylu, ctění tradic. Patří mezi země s nejdelším životem tamních obyvatel. V tomto článku se pokusíme najít alespoň pár z příčin takového úspěchu.
tereza_pankova , 15.02.2017

reklama

Tradice a estetika

Jídlo je asi nejkreativnějším projevem japonské kultury a pro Japonce je i velmi důležité. Berou ho tak trochu jako kulturní prožitek. Při přípravě a podávání pokrmu dbají tradic, kladou důraz na vzhled. Věří, že by jídlo mělo oslovit všechny smysly. Od našeho evropského stravování se odlišuje výrazně. Rozdíly na první pohled jsou třeba v nádobí, sezení nebo samotném servírování. Ne nadarmo je japonská strava známá právě díky svému pestrému složení, což vysvětluje pozitivní vliv na zdraví organismu a dlouhověkost. Na přípravě si dávají velmi záležet a jak je zvykem i příprava pokrmů vychází z tradic.

Japonská jídla obnášejí hodně vaření v páře, grilování, grilování na pánvi, restování, pomalého vaření a fermentování. Mají také ve zvyku udělat alespoň jednu misku polévky a obvykle servírují jídlo na více malých talířích. Lépe se tak propojuje zelenina s rybou, spoustu vlákniny přijímají z rýže a fazolí. Nedílnou součástí stolování je i srkání, tím si horké jídlo chladí. Zatím co je srkání u nás neslušné, pro Japonce je to znak spokojenosti.

V čem spočívá kouzlo zdravého stravování v Japonsku? 2 Foto:

Jídlo? Jedině čerstvé!

Japonská kuchyně byla ovlivněna i jinými. Zejména čínskou a korejskou. Navzdory tomu se od nich odlišuje právě svou surovostí a minimálním užíváním koření. Japonské jídlo je opravdu čerstvé a dochucovadla jsou užívána střídmě. Jsou to například zázvor, černý pepř, japonský nebo sečuánský pepř (sanšo), chilli, glutaman sodný a sezam, wasabi, sójová omáčka. Dále se kuchyně vyznačuje svou sezonností. Jelikož je Japonsko relativně malé souostroví s velkým množstvím orné půdy, není potřeba cestovat velmi daleko k zajištění jídla, než se dostane do lidských úst. A to lze říci o japonské zelenině stejně, jako to lze říci o jejich rybách a obilí. Na japonských trzích není jídlo datováno – dostane se k vám totiž do půl hodiny, jak uvádí Naomi Moriyama, která napsala knihu s názvem: Japanese Women Don’t Get Old or Fat (Japonky nestárnou ani netloustnou). Jednotlivé suroviny musí být tedy vždy čerstvé a lákavé, i z hlediska estetického.

V čem spočívá kouzlo zdravého stravování v Japonsku? 3 Foto:

Zelenina, zelenina a zase zelenina

V Japonsku se jí ve velkém množství rýže, zelenina a ryby – zpravidla v tomto pořadí. Ryby jsou v Japonsku považovány za národní pokrm, především losos. Zelenina se objevuje i v japonských dezertech. Pověstná japonská posedlost sójou a mořskými řasami má za následek, že netrpí nedostatkem vitamínů, minerálů a užitečných fytochemikálií. Sójové boby jsou všemocné, nízkokalorické, nízkotučné a bohaté na vlákninu. Dále však dodává, že bohužel od 19. století dochází k nárůstu nezdravých západních návyků – ve strouhance a těstíčcích obalovaná a smažená masa, bílé pečivo, rafinované cukry a hojná množství sladkostí.

Je libo čaj? Ano, hodně

Čaje jsou s Japonskem spjaty více, než cokoli jiného. Jejich způsob podávání do značné míry ovlivňuje roční období. Teplota nápoje je pro Japonce způsob, jak regulovat tělesnou teplotu. Proto čaj v zimě pijí horký, v létě zásadně studený.

Kvalitní japonský čaj obsahuje daleko více antioxidantů než káva

„To platí zejména pro japonskou čajovou specialitu: Matcha. Jedná se o čaj v podobě jemného prášku, který je vyroben z mladých lístků vypěstovaných speciálně pro zvýšení obsahu chlorofylu a antioxidantů tím, že se zakryjí před slunečním zářením. Takový se tradičně, více než 800 let, používá při zenových buddhistických ceremoniích. Při čajovém rituálu se používá právě práškový čaj Matcha.

V čem spočívá kouzlo zdravého stravování v Japonsku? 4 Foto:

Matcha, jemně mletý tradiční čaj z Japonska, je dokonce až desetkrát účinnější než obyčejné sypané zelené čaje, protože je připravován z celých, velmi jemně umletých lístků čajovníku,“ popisuje Petr Patočka, odborník na Matcha z MatchaTea.cz. Dnes se tento druh čaje stal moderním, právě díky pozitivním účinkům. Zrychluje metabolismus, je tak skvělým pomocníkem při hubnutí.

Podle Petra Patočky katechiny obsažené v čaji Matcha mohou zlepšit funkci imunitního systému, mají také maximální přínos pro naše zdraví a naši pohodu.

Menší porce, prosím

Kontrola porce je tradiční součást japonské kuchyně. Etiketa hraje obrovskou roli v japonském životním stylu a část z ní představuje pečlivé používání hůlek, praxe v konzumaci z malého talíře nebo rýžové misky, zdobení jídla oblohou jen zlehka, servírování každé položky na vlastním malém talíři a je třeba nikdy nenaplnit talíř zcela nebo servírovat velké porce. Tvary a materiály musí být v souladu s podávanými ingrediencemi.

V Okinawě místní připisují část své dlouhověkosti rčení: hara hachi bu, což znamená „jez jen do 

80 % sytosti“.

V čem spočívá kouzlo zdravého stravování v Japonsku? 5 Foto:

A co ještě?

Stravování tvoří v Japonsku jen část správného životního stylu. Souvisí s ním i péče o sebe samé. Téměř povinné se zdají návštěvy u doktora. Průměrný Japonec navštíví svého lékaře více než dvanáctkrát ročně na celkové prohlídky.

Japonci zároveň věnují hodně času pohybu. Typické je každodenní dojíždění. Samozřejmostí je cestování veřejnou dopravou a naopak auto je považováno za luxus.

Součástí života je i rozcvička za rozbřesku, takzvaná rajio taiso. V Japonsku mají rozcvičky dle vysílání v rozhlase, které se odehrávají v rozsáhlých skupinách každé ráno.

Zvykem ve stravování je i jíst s přáteli venku, než je pozvat dovnitř - ceny v restauracích jsou relativně nízké. I když efekt trávení času s přáteli nebyl v rámci japonské dlouhověkosti testován, sociální soudržnost a přátelství jsou významné pro emocionální zdraví.

reklama

Související témata: tipy , zelenina , Japonsko , tradice , čaj , estetika , informace , čerstvé suroviny , menší porce

reklama

Přečtěte si také