Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Unpackaged, unverpackt: zkrátka bez obalu

Nakupujte bez obalu
Nakupujte bez obalu
Víte, že existují prodejny, kde vám vybrané potraviny naváží do vlastních nádob? Mouku, vločky, rýži, různé druhy semínek, ořechy i sušené ovoce nebo různá sladidla. Snaží se tak omezit používání jednorázových obalů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedna taková je od konce roku 2014 i v Praze, nicméně tento koncept už nějakou dobu slaví úspěchy například ve Velké Británii.

Zboží na váhu do vlastního bylo v minulosti naprosto běžné. V moderní době se ale od takových praktik ustoupilo a na řadu přišel igelit. Zrovna nedávno mě překvapilo, jak v některých obchodech omotávají jednotlivé papriky do potravinářské fólie. A právě proti zbytečnému nadužívání obalů se stále více bojuje.

Londýn: Unpackaged

Koncept obchodu Unpackaged je v Anglii známý už hezkých pár let: v roce 2006 ho představila Catherine Conway ve formě zkušebního stánku na jednom z trhů. Věřila, že existuje lepší varianta prodeje zboží, bez zbytečných obalů na jedno použití. Po roce zjistila, že trhy nejsou tím správným místem pro takový druh prodeje a v listopadu roku 2007 si otevřela svou první prodejnu v londýnském okrese Islington.

Nakupujte bez obalu 2 Foto:

Nakupujte bez obalu 4 Foto:

Na tomto místě obchůdek existoval celých pět let. Po takové době jim ale prostor začal být malý, takže se rozhodli přestěhovat do oblasti Hackney, kde znovu otevřeli v prosinci roku 2012. Tato změna ovšem nebyla zrovna úspěšná: majitelé se totiž rozhodli k obchůdku připojit i kavárnu s barem, která ale postupně začala narušovat koncept Unpackaged. Obchod byl po roce činnosti v lednu roku 2014 uzavřen.

Řada zákazníků doufala v návrat bezobalového obchodu, což se jim v únoru tohoto roku splnilo. Lidé z Unpackaged zjistili, že se jejich konceptem inspirují i v jiných zemích a chtěli pokračovat dál. Nakonec navázali spolupráci s firmou Planet Organic, která v Londýně vlastní několik supermarketů nabízejících potraviny v bio kvalitě. Provedení je sice trochu odlišné: obchůdek na rohu ulice zmizel a místo něj tu je obchod se samoobslužnými váhami v supermarketu, ale snaha o omezení obalů zůstává.

Nakupujte bez obalu 3 Foto:

A jak to funguje? Jednoduše: přinesete si vlastní nádobu, kterou si nejdřív zvážíte prázdnou. Vytisknete si etiketu a nalepíte ji na nádobu (etiketa nějakou dobu vydrží, takže nádobu nemusíte vážit pokaždé). Naplníte ji vybraným produktem, který si poté vyhledáte na váze. Uvedete váhu vaší prázdné nádoby, zvážíte nákup, vytisknete etiketu a můžete jít platit.

Je otázka, jestli je všechno to tisknutí etiket nutné, když už je obchod veden jako eco-friendly. Sice by se plynulost prodeje pravděpodobně trochu zhoršila, ale kdyby se tiskla pouze etiketa s váhou a osoba za kasou by si nádoby vážila sama, nebylo by tolik “etiketového odpadu”.

V Unpackaged si můžete navážit sušené ovoce, cereálie, rýži, semínka, luštěniny, ořechy, kávová zrna, ale i odlít požadované množství octa nebo vína. Navíc si zde můžete koupit například aviváž nebo prostředek na mytí nádobí. Obchod najdete v ulici Muswell Hill.

Berlín: Original Unverpackt

Nakupujte bez obalu 6 Foto:

V hlavním městě Německa se o bezobalový prodej také zajímají, Milena Glimbovski a Sara Wolf pracovaly na splnění svého snu už od roku 2012 a po dvou letech se jim to povedlo. Jejich motto je “zpátky ke kořenům”, ale s inovacemi a stylem.

Obchod Original Unverpackt vznikl za pomoci takzvaného crowdfundingu, díky kterému dvojice získala potřebné finance od online dárců (dokonce i o dost víc, než si stanovila). V září roku 2014 si tak Milena se Sarou mohly otevřít obchod se surovinami, které prodávají bez jednorázových obalů. Nejde o žádný velkoobchod, i tak ale nabízejí skoro 400 produktů. Nenajdete tu kukuřici od deseti různých firem, ale jednu od lokálního prodejce. Chtějí tak omezit ekologický dopad dovozu potravin z ciziny.

Hledání ideálního prostoru jim trvalo půl roku. Našly ho ve svém oblíbeném sousedství, v bývalém řeznictví, které zde fungovalo řadu let. Prostor je řešen velice jednoduše, majitelky se rozhodly do jistých částí objektu téměř nezasahovat. Sypané potraviny jsou uskladněny v boxech, ze kterých si každý může odsypat požadované množství do vlastních nádob. Pokud je zapomenete, můžete si zakoupit papírový pytlík, ale tato možnost je tu opravdu jen jako záložní. Pokud Berlín navštívíte, Original Unverpackt se nachází na Wiener Straße.

Nakupujte bez obalu 5 Foto:

Praha: Bezobalu.org

A teď něco málo o spižírně Bezobalu.org, kterou najdete na Praze 2 v Bělehradské ulici. V listopadu minulého roku se zde objevila takzvaná testovací bezobalová spižírna, ve které si můžete nechat navážit potřebné množství surovin a neplatit za obal. Stejně jako v předešlých případech si totiž přinesete svůj vlastní. Jejich motto je “nakupujme jídlo, ne odpad”.

Nakupujte bez obalu 7 Foto:

Tento projekt vytvořila stejnojmenná nezisková organizace, která za něj v mezinárodní soutěži společensky prospěšných projektů Social Impact Award získala ocenění. Hlavními tvářemi projektu jsou Petr Hanzel a Ondřej Tesař, kteří chtějí zavést inovativní, šetrné a udržitelné formy distribuce cenově dostupnějších, kvalitních a zdravých potravin ve znovupoužitelných obalech.

V prodejně zatím nefunguje samoobslužný výdej, jelikož to její současné uspořádání nedovoluje. Pro majitele jsou teď nejdůležitější ohlasy od zákazníků, díky kterým mohou vychytat všechny mouchy. K tomu jim slouží takzvaný klub, do kterého se zákazníci mohou zapsat. K ničemu se nezavazují, ale mohou pomoci s vylepšováním samotného projektu.

Aktuální nabídka obsahuje mouky, krupice, zrna, vločky, výrobky z obilovin, luštěniny, semena, ořechy, sušené ovoce, kakaové produkty a sladidla či ochucovadla.V budoucnu by zakladatelé rádi rozšířili sortiment o přírodní drogerii a krmivo pro domácí zvířata.

Ale pozor, prozatím je otevírací doba omezená: sice je od pondělí do pátku, ale pouze od 15 do 19 hodin.

Autor: Tereza Pánková, www.tastytalkings.com

Související témata: bez obalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama