zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Podmáslový koláč s citronem
Autor: L.A. CREATIVE FOOD Podmáslový koláč s citronem

Podmáslový koláč s citronem

Hodnoceno: 3x
Lahodné a svěží podmáslí v těstě i náplni tohoto křehkého koláče, dotažené dotekem citronu a tajuplného šafránu do nebeských výšin, je absolutním hitem. Naprosto si vás podmaní.
do 2 hodin
6 porcí

reklama

Postup

  1. Na těsto prošlehejte v robotu krátkými pulzy mouku, cukr a sůl. Přidejte máslo a zpracujte na drobenku. (To můžete udělat i ručně). Přesuňte do mísy a přidejte podmáslí. Promíchávejte vidličkou a podle potřeby přidávejte podmáslí, až se začne hrubší těsto spojovat. Zlehka ho prohněťte, aby v něm nebyly suché kousky. Vytvarujte do bochánku a zabalené dejte nejméně na 4 hodiny do chladu.
  2. Troubu předehřejte na 180 °C. Těsto rozválejte na lehce pomoučené ploše na placku a vyložte jím formu o průměru 24 cm tak, aby těsto dostatečně přečnívalo přes okraje. Okraje začistěte, aby přečnívaly asi o 2,5 cm, zahrňte je dospodu a ozdobně vymačkejte. Spodek těsta propíchejte vidličkou a i s formou dejte na 15 minut do mrazáku.
  3. Na dno těsta položte papír na pečení nebo alobal tak, aby zakrýval i okraje, a vsypte do něj suché fazole na zatížení. Formu postavte na plech a těsto předpékejte, až budou okraje suché, asi 20 až 25 minut. Pak vyjměte papír se zátěží a těsto pečte ještě 10 až 12 minut.
  4. Mezitím promíchejte žloutky, vejce, podmáslí, cukr, citronovou šťávu a kůru, sůl a šafrán v mixéru dohladka. Nechte motor běžet a přidejte mouku a máslo. Nádobou pak poklepejte o pracovní plochu, abyste ze směsi vypudili vzduchové bubliny. Náplň vlijte do teplého korpusu.
  5. Koláč vraťte do trouby a pečte 55 až 65 minut, až náplň zpevní, ale uprostřed se ještě bude trochu chvět. Pokud by okraje koláče příliš hnědly, přikryjte je proužkem alobalu. Koláč nechte vychladnout na mřížce, podávejte ho nakrájený na dílky, případně se šlehačkou.

Podmáslový koláč s citronem  Foto: Podmáslový koláč s citronem; foto: L.A. CREATIVE FOOD

reklama

Související témata: citron , citronové dezerty , podmáslí , šafrán , Sladké