zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Borůvkový dort
Autor: Pěkně vypečený blog Borůvkový dort

Borůvkový dort

Hodnoceno: 3x
Pokud máte rádi borůvkové dorty, tento pro vás bude rozhodně to pravé! Najdete v něm velké kanadské i tradiční lesní borůvky, celý vypadá opravdu božsky!
nad 2 hodiny

Článek

Malinový ombré dort Foto:

Nový školní rok je tu! Máme pro vás 20 dortů na oslavu konce prázdnin

Oslava konce prázdnin si zaslouží pořádný dort. Aby si pokud možno vybral každý, přinášíme vám výběr hned několika krasavců! :)

reklama

Postup

  1. Formu vymažte máslem a vysypte moukou, troubu předehřejte na 170 °C. V jedné míse vyšlehejte žloutky s cukrem a zrníčky z vanilkového lusku, přimíchejte mouku.
  2. Bílky vyšlehejte do pevného sněhu a opatrně vmíchejte do směsi mouky a žloutků s cukrem. Těsto nalijte do připravené formy a pečte přibližně 30 minut. Po vytažení z trouby nechte korpus úplně vystydnout.
  3. Během doby pečení umyjte a očistěte borůvky a připravte z nich šťávu, kterou použijte do krému.
  4. Borůvky dejte do hrnce společně s cukrem a za stálého míchání vařte asi 5 minut. Poté borůvky rozmixujte a ještě chviličku redukujte. Nakonec je propasírujte přes sítko a šťávu nechte vystydnout.
  5. Na krém si připravte dvě větší mísy. Do jedné dejte mascarpone a vyšlehejte ho s cukrem a pár kapkami vanilkového extraktu. Ve druhé míse vyšlehejte smetanu dotuha a opatrně ji vmíchejte do vyšlehaného mascarpone.
  6. Takto vytvořený krém rozdělte rovnoměrně do dvou misek. Do jedné mísy vmíchejte ke krému borůvkovou šťávu a ručně rozmíchejte. Krémy pak naplňte jednorázové cukrářské zdobicí sáčky.
  7. Korpus vodorovně rozkrojte na 3 přibližně stejné části. Spodní část korpusu dejte na pevný podklad (na talíř, na podnos nebo na spodní část odnímatelné formy). Na korpus naneste tenkou vrstvu bílého krému, na který sem tam poklaďte lesní borůvky a mírně je do krému zatlačte, na ně pak naneste další vrstvu krému.
  8. Položte druhou část korpusu a postupujte stejně – krém, borůvky, krém a třetí korpus. Jakmile máte dort takto připravený, potřete ještě jeho vrchní část zbytkem bílého krému.
  9. Nakonec na celý dort naneste borůvkový krém, zahlaďte, dozdobte kanadskými borůvkami a jedlými květy. Dort nechte několik hodin (nebo přes noc) v lednici odpočinout.

TIP: Pokud nebudete chtít dort žíhaný, použijte na vnější plochy pouze krém fialový. Pokud si budete přát dort žíhaný, jako je na fotografiích, stačí jej natřít po celém obvodu bílým krémem a na něj dát vrstvu fialového. Tím pádem si nechte více základního bílého krému a šťávu smíchejte s menším množstvím krému tak, aby vám vystačil na natření celého obvodu dortu.

Borůvkový dort 2 Foto: Borůvkový dort; foto: Pěkně vypečený blog

Pěkně vypečený blog Foto: Pěkně vypečený blog 

... aneb peču ráda pro svého muzikanta

Můj Pěkně vypečený blog je zaměřený zejména na sladké pečení, kterým dokážu provonět náš dům i několikrát týdně. Inspiraci čerpám například z receptů mých babiček, ale i bulharské rodiny mého muzikanta, díky které jsem začala objevovat nové chutě a poznávat tradiční balkánské pokrmy. Zároveň ráda zkouším nové moderní recepty, které s nadšením ochutnává naše početná rodina. Tím prvním a největším ochutnávačem, je vždy můj muzikant, protože jak už v podtitulu blogu zní ... peču hlavně pro něj.

Lucie Arichteva, 33 let

reklama