zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
7 věcí, které nepatří do lednice
Autor: Thinkstock 7 věcí, které nepatří do lednice

7 věcí, které nepatří do lednice

Víte, že banánům ani čerstvým bylinkám neprospívá pobyt v lednici? A takových potravin bychom našli mnohem víc, někdy je prostě lepší využít spíž nebo kuchyňskou linku.
tereza_pankova , 12.11.2015

reklama

Lednice je skvělý prostředek pro skladování potravin, ale ne všechny se do takového prostředí hodí. Díky pobytu ve větším chladu se mohou rychleji kazit, nedozrávat nebo osychat. A to přece nechceme! 

1. Avokádo

U avokáda je to tak, že začíná zrát ve chvíli, kdy ho utrhnete ze stromu. Proto by se nemělo nezralé uchovávat v lednici, proces zrání se tak značně prodlužuje a vy byste se načekali. Když už je ale zralé a vy ho nemůžete hned spotřebovat, pobyt v chladu může být ku prospěchu (proces "přezrání" se maličko pozastaví). Ale nenechejte ho dlouho čekat.

Prima tip: Pokud víte, že nevyužijete celé avokádo, zpracujte polovinu, ve které není pecka. V té druhé pecku nechejte, dužinu potřete citronovou šťávou nebo vrstvou olivového oleje a vložte do malé krabičky (ať je v ní co nejméně volného místa). Přístup vzduchu se omezí a hnědnutí se zpomalí.

7 věcí, které nepatří do lednice 2 Foto:

2. Banány

Tropické ovoce je zvyklé na teplo, což bychom měli brát v potaz, když si tento žlutý skvost kupujeme. Logicky proto banány skladujte nejlépe v pokojové teplotě: v lednici rychleji hnědnou až šednou, což se samozřejmě podepisuje na jejich kvalitě.

Prima tip: Pokud ale chcete, aby vaše banány dozrály rychleji (vzali jste si v obchodě příliš zelené kousky nebo máte raději ty opravdu sladké), vložte je společně s jablkem do pytlíku. To produkuje více ethylenu, který je při zrání důležitý a celý proces tak urychlí.

3. Bazalka

Tato čerstvá bylinka by se měla uchovávat opět mimo lednici a to z toho důvodu, že jinak rychleji vadne. Zároveň má tendenci absorbovat vůně ostatních potravin, což se může v lednici snadno stát. Raději i jednotlivé stonky dejte do hrnečku s vodou a ten si postavte hezky na kuchyňskou linku.

Prima tip: Máte doma hodně bazalky a nevíte, jak ji uskladnit? Rozmixujte omyté a osušené lístky, smíchejte s olivovým olejem (1 lžíce oleje na hrnek bazalky) a přelijte do formy na led. Zamrazte a po ztuhnutí přendejte kostky do pytlíku. Tyto kostičky můžete později využít do pesta nebo zálivky.

7 věcí, které nepatří do lednice 3 Foto:

4. Brambory

Ve velkém chladu se škrob mnohem rychleji rozkládá na cukr, což samozřejmě ovlivňuje chuť brambor. Uchovávejte je proto raději ve spíži, kde nebývá ani velké teplo, ani velká zima.

Prima tip: Zároveň doporučujeme skladování v papírovém pytlíku: plastový je méně prodyšný a brambory vám v něm mohou rychleji hnít.

5. Cibule

U cibule je to tak: pokud je schovaná v lednici, mnohem rychleji vám změkne a následně i začně plesnivět. To nikdo z nás nechce, takže ji skladujte v menším chladu, ale především v suchu!

Prima tip: Cibuli při skladování nedávejte hned vedle brambor, jinak se obojí začne rychle kazit.

7 věcí, které nepatří do lednice 4 Foto:

6. Česnek

Neoloupaný česnek vydrží opravdu dlouho, ale rozhodně ne v lednici. Tam postupně měkne, může i plesnivět a přichází o svou silnou chuť a vůni. Ledničku volte v případě, že máte doma prolisovaný stroužek česneku a potřebujete, aby vám ještě chvilku vydržel.

Prima tip: Jestli chcete, aby vám celé oloupané stroužky vydržely déle, vložte je do sklenice s olejem a uchovávejte v lednici.

7. Chléb

Pokud chléb strkáte do lednice, rozhodně s tím přestaňte: takový kousek mnohem rychleji vysychá. Lépe mu bude v chlebníku nebo ve skříni. Stejně tak ho raději zabalte do utěrky, ne do igelitového pytlíku. Kromě přílišného chladu vadí i vysoké teploty, ty způsobují zplesnivění.

Prima tip: I když nesmí do lednice, můžete chleba zamrazit (teplota min. –18 °C).

Autor: Tereza Pánková

reklama

Související témata: skladování potravin , lednice , skladování

reklama

Přečtěte si také