návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Oslavte mezinárodní den čokolády, jak se patří! Víte, jaká je její historie?

Mezinárodní den čokolády
Autor: iStock Mezinárodní den čokolády
Věděli jste, že Theobroma cacao neboli pokrm bohů slaví 13. 9. svůj mezinárodní svátek? Staňte se mistrem v čokoládové degustaci a překvapte přátele znalostmi o kvalitní čokoládě. Vychutnejte si krémový čokoládový likér, čokoládové makronky nebo tabulku kvalitní hořké čokolády.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Čokoláda je elixírem zdraví

Původní obyvatelé Jižní Ameriky, Mayové, využívali kakaovník už před dvěma tisíci lety. Semena rostliny rozemleli na prášek a připravili z něj hořký nápoj, kterému přezdívali „elixír zdraví“. Aztékové xocolātl, neboli hořkou vodu, vůbec nepřislazovali, naopak do ní přimíchávali kukuřici a koření (chilli, vanilku, černý pepř nebo kůru magnolie).

Cukrem začali sladit až v 16. století Španělé. V dřívějších dobách stačilo kakaovou pastu smíchat s vodou, mletou kukuřicí, pepřem a medem. Takto připravená tekutina se nepila, odebírala se pouze pěna z jejího povrchu. Dnes se k servírování čokolády používají speciální hrníčky. Od těch kávových se liší tvarem, který lépe podporuje konzistenci a čokoláda tak zůstane déle nesražená.

Mezinárodní den čokolády 4 Foto:

Jak se vyznat v čokoládě?

Pravidlo, že chuť čokolády s vyšším podílem kakaa je více hořká, neplatí vždy. Její chuť ovlivňuje několik faktorů: pěstovaná odrůda, kvalita a kyselost půdy, nadmořská výška, postup fermentace či pražení. Pro kvalitu čokolády je rozhodující druh kakaových bobů a země původu. Na obalu oblíbené tabulky čokolády najdete například:

• Criollo – nejlepší boby pocházející z Ekvádoru, Mexika a Madagaskaru,

• Forastero – kakaovníky z amazonské nížiny,

• Trinitaria – boby původem z karibského ostrova Trinidad.

Je-li čokoláda vyrobena z kakaových bobů z jednoho regionu, farmy či plantáže, nazývá se Single Origin (obdobně jako u Single Malt whisky, která pochází z jediného druhu sladu, jejíž výroba probíhá v mateřské palírně).

Mezinárodní den čokolády 3 Foto:

Ochutnejte terroir čokolády z jedné plantáže

Brněnská butiková čokoládovna Ajala se rozhodla představit pravou chuť kakaových bobů a čokolády v řadě Single Origin připravuje jen z bobů z jedné plantáže. „Každý region má svá specifika, jak a kde kakaové boby pěstuje a jak je zpracovává. To vše dává pak čokoládě nezaměnitelnou a pokaždé jinou chuť," vysvětluje, Filip Teplý, zakladatel čokoládové manufaktury Ajala.

Ochutnat můžete čokoládu z Haiti, Tanzánie a Dominikánské republiky. Kakaové boby z haitského regionu Grand Nord vynikají tóny zralých fíků, třešní a jemně pražených oříšků, chuťový profil dominikánské čokolády z regionu Cibao obsahuje pražené arašídy, med a jemné tóny zralého ovoce, tanzanská čokoláda z distriktu Kilombero má výraznou ovocnou chuť, příjemně snoubí kyselost i sladkost.

Tabulka 45 g stojí 115 Kč, www.ajala.cz

Jak na čokoládovou degustaci?

Otevřít, přičichnout a poválet v ústech. Připomíná vám to pravidla, která vás učili při návštěvě vinného sklípku? Máte pravdu. Čokoláda toho má s vínem společného víc, než byste čekali. „Čokoprofíci“ dodržují stejně jako someliéři přísný degustační rituál a dokáží rozlišit, zda má jejich pochoutka zemité, ovocné, kakaové nebo mléčné tóny.

A jak tedy správně degustovat?

1. Ulomte kostičku dost velkou na to, abyste ji mohli přelomit na dva menší kousky.

2. Úlomky otřete o sebe, ať se uvolní nezaměnitelné pronikavé kakaové aroma.

3. Přičichněte si a pak vložte kousky čokolády do úst.

4. Nic nekousejte ani nepřežvykujte. Nechte čokoládu, aby se jemně rozplynula na jazyku.

Mezinárodní den čokolády 5 Foto:

Věděli jste, že…?

• Studie z roku 2013 zjistila, že vůně čokolády v knihkupectví zvyšuje pravděpodobnost nákupu románů a kuchařek o 40 %.

• Největším prodejním místem čokolády na světě je letiště v Bruselu. Cestující zde nakoupí více než 800 tun čokolády ročně.

• Africké Pobřeží slonoviny produkuje jednu třetinu světových zásob kakaa.

• Konzumace čokolády zvyšuje hladinu serotoninu a endorfinu, tzv. hormonů štěstí v mozku.

• Čokoláda nemusí být jen sladká záležitost. Zkuste kakaovou lahůdku osolit a nechte se překvapit neobyčejnou chuťovou kombinací.

• Za hořkou variantu čokolády se považuje ta, která obsahuje nad 70 % kakaa. Čokoláda s nižším podílem kakaa se označuje jako tmavá.

Mezinárodní den čokolády 6 Foto:

Odvážný foodpairing

Kakaovou dobrotu nemusíte mlsat jen samotnou. Světoznámí šéfkuchaři to dobře vědí a kousek hořké čokolády přidávají do kořeněného mexického pokrmu chilli con carne. Při foodpairingu je nejdůležitější se nebát a zkoušet i na první pohled zvláštní spojení. Právě ta totiž mnohokrát bývají nejlepší. Inspirujte se například americkou bloggerkou Lexi Nickens, která čokoládou ozvláštnila vypraženou slaninu, strouhanou goudu, olivy, sušená rajčata nebo bramborovou kaši. Pokud si na podivné kombinace netroufáte, zůstaňte u klasiky a hrnek horké kakaové lahůdky ozdobte malými marshmallows nebo špetkou chilli. V pozdních večerech radost udělá také ledový čokoládový drink s irským likérem Baileys Chocolat Luxe, který obsahuje vybrané kousky jemn é belgické čokolády s až 45% podílem kakaových bobů.

Mezinárodní den čokolády 2 Foto:

TZ, (klam)

Související témata: čokoláda , historie čokolády , mezinárodní den čokolády , kakaové boby
Reklama