Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nejčastější mýty o „zdravém“ stravování

Mýty o zdravém stravování
Mýty o zdravém stravování Autor: Thinkstock
Máte pocit, že pro svoje tělo děláte jen to nejlepší a ono se pořád staví na zadní? Možná jste stejně jako mnozí podlehli některému z mýtů o zdravém stravování. Pojďme se seznámit s těmi nejrozšířenějšími přežitky, kvůli nimž si v organismu pácháme více škody než užitku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

1. Pití ovocných džusů

Ovocné džusy zdraví nijak neprospívají, slouží pouze jako zdroj rychlého cukru, čímž zbytečně zatěžují slinivku,“ upozorňuje nutriční terapeutka a klinická naturopatka Kateřina Boesenberg. Pokud tedy máte neodolatelnou chuť na ovocný džus, měli byste si ho dát až po jídle, vždy půl na půl s vodou, maximálně 200 ml denně a nanejvýš třikrát týdně.

2. Nadměrná konzumace tropického ovoce

Dopřáváte si každý den banány a máte pocit, že zásadním způsobem prospíváte svému zdraví? Kateřina Boesenberg je trochu jiného mínění. „Tropické ovoce obsahuje hodně cukru, a pokud ho konzumujete ve velkém množství, opět zbytečně namáháte slinivku.“ Máte-li chuť na banán či mango, omezte jejich konzumaci na dvakrát týdně a vždy k nim přidejte několik nepražených oříšků nebo lžíci jogurtu.

Mýty o zdravém stravování 2 Foto:

3. Kukuřičné lupínky zalité mlékem

Mýty o zdravém stravování 3 Foto:

Podle naturopatky častá a bohužel nezdravá snídaně. „Cornflakes obsahují rychlé cukry a nadbytek soli. V kombinaci s mlékem vám takováto snídaně zbytečně rozhodí hladinu cukru v krvi – v mléce je totiž pouze minimum bílkoviny, a tak opět konzumujete převážně sacharidy,“ varuje odbornice. „Nehledě na to, že kravské mléko je pro dospělý organismus spíše nevhodné, přispívá totiž k zánětům a zánět je počátek nemoci. V dospělosti navíc nemáme dostatečné hodnoty enzymu, který by nám pomohl mléko natrávit a spousta lidí tak zbytečně trpí nadýmáním a řidší stolicí, případně je svědí kůže,“ vysvětluje nutriční terapeutka.

Toužíte-li tělu dopřát dostatek vápníku a vitaminu D, můžete je daleko efektivněji získat z jiných potravin. Jako zdroj vápníku poslouží oříšky, semínka, celozrnné potraviny nebo tmavá listová zelenina. „Například kapusta obsahuje vysoké hodnoty vápníku a zároveň ho poskytuje ve formě, v níž je velmi dobře vstřebatelný. I z tohoto důvodu se jí přezdívá ‚zeleninová kráva‘“, podotýká naturopatka se smíchem. Kromě kapusty doporučuje také sezamová semínka a mandle. „Dvě polévkové lžíce sezamové pasty tahini denně zajistí dostatečný příjem vápníku. Tahini si můžete přidat do hummusu, do dresinků nebo namazat na chleba,“ radí. Nejlepším zdrojem vitaminu D jsou podle odbornice mastné ryby – losos, sardinky, makrely, případně tresčí játra.

Taje naturopatie

Pronikněte do tajů naturopatie a zdraví se vás nepustí

4. Müsli tyčinky a různé snídaňové cereální sušenky

Tady není podle Kateřiny Boesenberg nutné dlouhé vysvětlování. „Až příště půjdete do obchodu, stačí se podívat, kolik obsahují skrytého cukru. Další nebezpečí představují ztužené nebo trans tuky, které jsou extrémně nezdravé,“ konstatuje naturopatka.

Mýty o zdravém stravování 4 Foto:

5. Nadměrné pojídání oříšků

Čerstvé ořechy a semínka obsahují mj. mastné kyseliny, které jsou protizánětlivé a důležité pro zdravý chod organismu. Pokud to však s konzumací čerstvých oříšků přeženeme, tělo zbytečně zatížíme. Z toho důvodu bychom podle naturopatky neměli sníst víc než jednu polévkovou lžíci denně. Před praženými oříšky a semínky odbornice důsledně varuje. „Zahřátím na vysokou teplotu dochází k oxidaci tuků, které se v těle po požití chovají jako volné radikály a přispívají k zánětu a vzniku nemoci,“ vysvětluje.

Mýty o zdravém stravování 5 Foto:

6. Jogurty s příchutěmi

Tyto jogurty jsou podle nutriční terapeutky často dochucovány umělými příchutěmi, glukózo-fruktózovým sirupem nebo umělými sladidly. Jsou plné škrobu a dalších nevhodných látek. Místo toho, abychom střevům dodali „dobrou“ bakterii, tak si ji naopak zabíjíme.

Mnohem vhodnější jsou přírodní bílé jogurty, ideálně v bio kvalitě. „Pokud máte rádi ochucené jogurty, přidejte si do bílého základu vlastní ovoce, případně lžičku medu nebo sirupu z kokosových květů, ten má velmi nízký glykemický index a také vysoké hodnoty vitaminu B12. Je to jediné 100% „eko“ sladidlo – k jeho výrobě jsou totiž používány pouze květy a nedochází k zničení celé rostliny, jak je tomu v jiných případech,“ uzavírá Kateřina Boesenberg.

Autor Eva Karlasová

Mýty o zdravém stravování 6 Foto:

Mýty o zdravém stravování – kvalitní bílý jogurt doplňte čerstvým ovocem, foto Thinkstock

Související témata: zdravá strava
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama