Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Mladí kuchaři, kteří jsou v kuchyni jako doma!

Mladí šéfkuchaři - Luke Thomas
Mladí šéfkuchaři - Luke Thomas
Věková hranice kuchařů a šéfkuchařů se už několik let snižuje. Do ostrého provozu kuchyní se dostávají chlapci, kterým ještě nebylo ani dvacet let! Jaké kuchaříčky máme na mysli?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Flynn McGarry (16 let)

Tento chlapec z Ameriky se k vaření dostal už v deseti letech. Své dovednosti piloval většinou po škole a první jednoduché pokrmy připravoval především pro přátele. V momentě, kdy si pořídil kuchařky Thomase Kellera (The French Laundry Cookbook) a Granta Achatze (Alinea), došlo k zásadním změnám. Tehdy mu bylo teprve jedenáct let, ale přesto se rozhodl vařit komplikovanější pokrmy, které obsahovaly například přípravu jídla formou sous vide.

O rok později se rozhodl založit takzvaný “monthly supperclub” EUREKA, který otevíral jednou za měsíc. Tento “klub” měl pouze několik zaměstnanců, sídlil v domě jeho matky a kuchyně byla ve Flynnově pokoji. Zkušenosti získával také jako učeň šéfkuchaře Krise Morningstara z podniku Ray’s and Stark Bar v Los Angeles nebo na stáži v restauracích Eleven Madison Park, Alinea, Next nebo Modernist Cuisine.

Mladí šéfkuchaři 3 Foto:

Flynn nezapomínal ani na EUREKU. Svým projektem zaujal šéfkuchaře Johna Sedlara, který mu nabídl svou kuchyni v restauraci Playa, kde mohl jeden večer servírovat své degustační menu o devíti chodech. Naprosto vyprodal! Když bylo Flynnovi čtrnáct let, EUREKA se stala regulérní pop-up restaurací (se sídlem v restauraci BierBeisl), která jednou za měsíc nabízela degustační menu obsahující osm až deset chodů pro padesát hostů.

V současné době šestnáctiletý Flynn McGarry stálé provozuje pop-up restauraci EUREKA, která se otevírá na různých místech v Los Angeles, New Yorku a momentálně také v San Francisku.

Ukázka z degustačního menu pop-up restaurace EUREKA:

• Škeble marinované s mandarinkami, makadamovými ořechy a kerblíkem

• Mořský ježek marinovaný v solené vodě s mrkví a kávou

• Celá dýně pečená se směsí koření na svařené víno, slaninou a jablečným moštem

• Mražený pistáciový jogurt a dort s bílou čokoládou a citronem Meyer

Mladí šéfkuchaři - Flynn McGarry Foto:

Mladí šéfkuchaři – Flynn McGarry

Luke Thomas (21 let)

Z Ameriky se přesuneme do kulinářské Anglie. Šéfkuchařem restaurace Luke’s Dining Room v anglické vesnici Cookham Dean je Luke Thomas, dnes jednadvacetiletý dospělý muž. Svou kuchařskou kariéru ale odstartoval ve dvanácti letech, kdy pracoval v hotelu Chester Grosvenor. Zkušenosti získal i po boku známých šéfkuchařů restaurací The Fat Duck (šéfkuchař Heston Blumenthal), Alinea (šéfkuchař Grant Achatz) nebo French Laundry pop-up restaurant (šéfkuchař Thomas Keller).

Mladí šéfkuchaři 5 Foto:

Ve svých patnácti letech vyhrál anglickou soutěž FutureChef, ale přelomový pro něj byl především rok 2012. Jako osmnáctiletý se totiž stal nejmladším šéfkuchařem Spojeného království. Převzal vedení kuchyně v restauraci Sanctum on the Green, kterou přejmenoval na Luke’s Fine Dining at Sanctum on the Green (později Luke’s Dining Room).

Zúčastnil se řady dalších soutěží a v roce 2013 si na šest měsíců otevřel pop-up restauraci Retro Feasts v módní londýnské čtvrti Mayfair. Luke se v této restauraci zaměřil především na dětství a s ním spojené pokrmy: obnovil řadu oblíbených dětských jídel a přetvořil je do modernější podoby. Letos dokonce otevřel pop-up Retro Feasts v Dubaji, jde o jeho první pokus prosadit se mimo svou rodnou zemi.

Neméně podstatná je jeho restaurace Luke’s Eating House & Gin Rickey’s Bar, kterou otevřel v roce 2014 v Chesteru. Luke se nedrží pouze kuchyně jako takové, v témže roce vydal svou první kuchařku Luke’s Cookbook, která byla veřejností velice dobře přijata.

Ukázka z menu restaurace Luke’s Dining Room:

• Grilovaný chřest, sázená kachní vejce a mladá řeřicha s lanýžovo-holandskou omáčkou

• Lukeovo tradiční fish & chips, tatarská máslová omáčka a mačkaný hrášek

• Jehněčí kýta s restovanými rozmarýnovými bramborami a mladou brokolicí

• Vanilkový cheesecake s macerovanými jahodami

Mladí šéfkuchaři - Luke Thomas Foto:

Mladí šéfkuchaři – Luke Thomas

Andrew Duff (17 let)

Posledním objevem v kuchařské branži je Andrew Duff, který se ve svých šestnácti letech (v roce 2014) stal nejmladším šéfkuchařem Spojeného království. Sesadil tak Luka Thomase, který tento titul získal o dva roky dříve. Vaření se začal více věnovat ve dvanácti letech, jeho první jídlo byly špagety bolognese, ale už dříve se svým otcem rád pekl.

Mladí šéfkuchaři 7 Foto:

Podnik, ve kterém nyní Andrew šéfuje se jmenuje Mackenzie’s Bar a najdete ho v okrese Davidson’s Mains v Edinburghu. Otec Andrewa zjistil, že zdejší šéfkuchař končí a rozhodl se majiteli restaurace doporučit svého syna jako nástupce. Ten souhlasil a své rozhodnutí si nemůže vynachválit.

Vzhledem k tomu, že Andrew studuje, denní program má jasně stanovený: od 8:00 do 14:00 ve škole, od 15:00 do 21:00 v restauraci. Je to pro něj sice dost náročné, ale věří, že se mu jeho práce vyplatí. Jídlo, kterým se tento mladík v restauraci proslavil je jeho kuřecí korma kari.

Dnes je Andrew Duff nejmladším šéfkuchařem, ale rád by se stal také nejmladším šéfkuchařem, který získal michelinskou hvězdu. Známým nejmladším nositelem tohoto ocenění je Aiden Byrne, který hvězdu získal ve dvaadvaceti letech!

Mladí šéfkuchaři - Andrew Duff Foto:

Mladí šéfkuchaři – Andrew Duff

Autor: Tereza Pánková, www.tastytalkings.com

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama