zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Nejslavnější dorty světa
Autor: iStock Nejslavnější dorty světa

Nejslavnější dorty světa, které zvládnete v pohodě i doma

Nepředstavujte si svatební pětipatráky královských dynastií. Řeč je o dortech, které lidi tak chytly za srdce a za chuťové pohárky, že se staly nesmrtelnou klasikou v cukrárnách, kavárnách i u domácích stolů. Znáte je?
klaram , 01.05.2018

reklama

Piškotový dort s máslovým krémem

Nejslavnější dorty světa  Foto:

Znáte větší klasiku? Může být i ořechový, kakaový nebo třeba kokosový, ale piškot a máslový krém je sázka na jistotu. V těchto časech je máslo z krémů poněkud vytlačováno a nahrazováno pudinky, tvarohem nebo mascarpone, ale ruku na srdce, když vám babi upeče k narozeninám tuhle starou buržoazní klasiku, je to nejvíc. Kde se vzal poprvé, už nevíme, ale v českých zemích se bez něj neobešla jediná svatba ani narozeniny. A není to jen náš vynález. Obyčejný piškotový dortík s jemným krémem patřil mezi top dezerty na stole samotné královy Viktorie!

Sacher dort

Traduje se, že Sacher dort vymyslel šestnáctiletý kuchařský učeň Franz Sacher v roce 1832 pro samotného knížete Metternicha. Pokusil se, při svém mládí a nezkušenosti, nějak elegantně vybruslit z přípravy dezertu na knížecí stůl a tak smíchal základní suroviny s pořádnou dávkou čokolády. Když v kuchyni našel meruňkový džem, dal ho tam taky. Pak to polil další čokoládou, a asi se klepal, co se stane. Stal se zázrak a mladý Franz legendou. Originální recept nikdo vlastně nezná. Je pečlivě zamčený v trezoru Sacher domu ve Vídni. Legenda ale žije dál a Sacher dort si i bez originálního předpisu zvládnete upéct doma.

Mrkvový dort

Jeden z amerických importů, který ovládl svět a vůbec nám to nevadí. Mrkvový dort je hrozně dobrý a dietáři věří, že při jeho konzumaci tolik nehřeší. Jako spousta vynálezů i on se rozšířil na světě za války. Jeho historie sahá do roku 1827 do anglické kuchařky The Art of French Cookery, ale Švýcaři tvrdí, že se v alpských kantonech pekl už od středověku. Ať je to jak chce, válka mu dala nová rozměr, protože se šetřilo surovinami a mrkví se nahrazovala část ingrediencí. A že to bylo dobré, peče se tak dodnes!

Schwarzwaldský dort

Nejslavnější dorty světa  Foto:

Tmavé třešně, třešňovice, tmavá čokoláda, krém a lehký korpus. Tahle božská mana pochází z Německa a má nespočet variací. Název byl inspirován buď použitím višňové pálenky, která je pod názvem kirschwasser schwarzwaldským regionálním produktem, nebo vizuální podobností dortu s čepci opatřenými červenými bambulkami, které jsou tradiční součástí místního ženského kroje. Něco podobného mají i v Americe a říkají tomu “black forest cake”, což je v překladu to samé. Němečtí přistěhovalci zkrátka přivezli své dobroty s sebou. Kombinace tmavých třešní nebo višní, čokolády a bílého krému se stala nesmrtelným předmětem lidové tvořivosti.

Medovník

Geniální medovo-ořechový dort se peče podle staroslovanské receptury. Potud se všichni shodnou a pak se začnou prameny rozcházet. Neradi bychom se zapletli do nějaké korporátní bitvy, ale existují odkazy do Gruzie, Arménie a do staroslovanských tradic. Víte co? To je jedno, protože medovník je něco tak dobrého, že se z toho podlamují nohy. Vypadá neskutečně složitě, ale dá se v pohodě zvládnout i doma. Jde v podstatě o spoustu velmi tenkých plátů korpusového těsta, promazaných vrstvami speciálního krému. Až bude ošklivá neděle, stojí před vámi rozhodně výzva!

Nejslavnější dorty světa - lahodný medovník Foto: Nejslavnější dorty světa – lahodný medovník. Foto: iStock

Croquembouche

Nejslavnější dorty světa  Foto:

Pyramida z malinkých větrníčků vás okouzlí. Tohle prostě mohli vymyslet jen Francouzi. Je to krásné, trochu dekadentní, marnivé, složité, výborné a rozšafné. Ve Francii představuje naprostou klasiku mezi dorty a podává se při výjimečných příležitostech.

Doslovně to znamená „křupe v ústech“ a skutečnost odpovídá. Tento dort je složený z malých profiterolků z odpalovaného těsta, naplněných krémem a slepených karamelem. Karamel zaručuje to správné křupnutí, ale až dort Croquembouche uvidíte, nebude se vám chtít ho jíst, jen obdivovat. Nicméně nakonec stejně skončí v žaludku.

Cheescake

Myslíte na New York a cheescake jedním dechem? Zabrzděte, skutečnost je mnohem zajímavější. Jeho původem se totiž může pochlubit Řecko! První „cheesecake“ byl vyroben na řeckém ostrově Samos, kde byly nalezeny formy na tento skvělý sýrový dortík. V Řecku byl cheesecake považován za výborný zdroj energie a byl podávaný sportovcům během prvních olympijských her v roce 776 př. n. l. Do Severní Ameriky ho opět dostali přistěhovalci z Evropy. No a pak se už traduje známá historie o sýru Philadephia, na jehož obalu se objevil ten geniální recept, který vzal útokem celý svět.

Autor: Kamila Ulčová

reklama

Související témata: dort , cheesecake , medovník , sacher dort , nejlepší dorty

reklama

Přečtěte si také