zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Hlíva ústřičná je elixír života
Autor: iStock Hlíva ústřičná je elixír života

Chcete elixír života? Jezte hlívu ústřičnou!

Hlíva ústřičná je lékárničkou v houbovém balení a na talíři nikdy nezklame. Roste i v prosinci v lese, je šíleně zdravá a opravdu dobrá. Vedle fešáckých hřibů možná vypadá jako ošklivka, kterou nikdo nechce, ale když jí dáte šanci v kuchyni, zamilujete si ji.
klaram , 12.12.2017

reklama

Pokud si zamilujete nenápadnou houbu s názvem hlíva ústřičná, uděláte radost svému kardiologovi, alergologovi, diabetologovi a všem dalším doktorům, které právě navštěvujete. Je to totiž pravý zázrak ve světě hub a bez přehánění skutečný elixír života!

Po staletí ji hojně využívala tradiční východní medicína a moderní výzkumy jí daly jen za pravdu. Hlíva ústřičná neboli také hirataké obsahuje totiž celou řadu látek, které naše tělo potřebuje, a to v tak harmonické míře a optimálních poměrech, že to už nemůže být ani lepší.

Pomáhá při kardiovaskulárních i onkologických malérech

Hlíva ústřičná je elixír života 2 Foto:

Hlíva v první řadě významně upravuje hladinu cholesterolu v krvi, krev také čistí a upravuje krevní tlak, dále snižuje hladinu cukru v krvi, léčí kloubová onemocnění, pomáhá astmatikům a alergikům, zlepšuje metabolismus a významně posiluje imunitu, regeneruje orgány a pomáhá při zánětech. A aby toho nebylo málo, konzumace hlívy prokázala významné zmírnění vedlejších účinků při chemoterapii a její pomocí se úspěšně léčí i ty nejvážnější choroby, jako jsou rakovina, infarkt a mozkové příhody!

Zázračný dřevokaz najdete i v prosinci

Tato houba obsahuje totiž beta-glukany, což jsou známé imunostimulanty, před kterými smekají klobouk i ty největší lékařské kapacity. A jak se všechny ty báječné látky do té hlívy vlastně dostaly? Inu, něco za něco. Hlíva je totiž tak trochu parazit, patří mezi houby dřevokazné. To znamená, že si roste na kmenech stromů a vesele z nich vysává ty nejcennější organické a minerální látky, které se v ní kupí jako v zásobárně.

Nejčastěji se dá nalézt na kmenech nejrůznějších listnáčů tam, kde je dost vláhy a vody. Navíc houbařům příjemně prodlouží sezonu, protože se vyskytuje od září, vrcholně v prosinci a běžně roste až do března.

Celoroční zázrak v kuchyni

Pokud se bojíte, že co je zdravé, není dobré na chuť, neznáte hlívu. Nemá sice krásu a pevnost pravého hřibu, neoplývá šarmem lišky a štíhlou ladností bedly, ale prominete-li jí vady na kráse, chutná prostě báječně. V kuchyni je všestranně využitelná od tradiční české bramboračky, po delikátní houbové omáčky nebo klasické řízečky v trojobalu. Má výbornou chuť a patří k několika málo druhům hub, které se dají konzumovat i za syrova, například jako doplněk zeleninových salátů.

Hlíva ústřičná se dá pěstovat i uměle a pro své neuvěřitelně léčivé vlastnosti se také pěstuje, ale vy nemusíte čekat, až se urodí. Hlívu jednoduše koupíte běžně v obchodě a pak si z ní můžete zkusit uvařit třeba takovouhle dobrotu.

Vepřové s hlívou ústřičnou na černém pivu

Vepřové s hlívou ústřičnou na černém pivu Foto: Vepřové s hlívou ústřičnou na černém pivu. Foto: iStock

Potřebujete:

• 600 g vepřové kýty

• 200 g hlívy

• 1/2 litru černého piva

• 1 větší cibule

• 2 stroužky česneku

• olej

• hladkou mouku

• 1 lžičku cukru

• sojovou omáčku

• ocet

• pepř a sůl

Postup:

1) Kýtu nakrájenou na kostky obalíme v mouce a zprudka opečeme na oleji.

2) Pak přidáme nakrájenou cibuli, česnek a hlívu.

3) Okořeníme podle chuti solí, pepřem a sójovkou, přidáme cukr a lžičku octa a celé zalijeme černým pivem.

4) Za občasného míchání dusíme doměkka a podle potřeby doléváme vodou nebo jemným bujonem.

5) Jako příloha se hodí brambory nebo pečivo.

Autor: Kamila Ulčová

reklama

Související témata: škola vaření , jak na to , houbové recepty , hlíva ústřičná , zdravé vaření , recept z hlívy ústřičné

reklama

Přečtěte si také