reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Výběr spotřebičů a hi-technologie
Výběr spotřebičů a hi-technologie

Výběr spotřebičů a hi-technologie

Kuchyně je srdcem domu a díky současnému trendu obytné kuchyně je i místem, kde se setkáváme s rodinou nebo přáteli. Proto se také zvyšují nároky na její vzhled.
klaram , Vydáno: 20.11.2013

reklama

Budeme-li hovořit o moderních kuchyních, jsou dnes spíše jako promyšlená laboratoř. Vše, co má složitější tvar, vyžaduje pracné čištění od mastného prachu – jako kořenky, naběračky a další pomůcky, zmizelo za hladkými dvířky z odolných materiálů.

Dnešní moderní kuchyně mají dokonalé a elegantní linie, které si bez vestavných i volně stojících spotřebičů už ani neumíme představit. Trouba, varná deska, lednice, mikrovlnná trouba, digestoř, myčka, kávovar, někdy svoje místo v kuchyni najde i pračka… Jak ale vybrat ty správné?

Při výběru spotřebičů do nové kuchyně rozhoduje kvalita, energetická náročnost a nadstandardní funkce. Zde je pár současných hi-tech tipů pro správný výběr těch nejdůležitějších strojů vaší kuchyně.

Varné desky

Výběr spotřebičů a hi-technologie Za největší revoluční krok v historii kuchyňských spotřebičů považujeme odtržení trouby od vaření. Sporáky nahradily varné desky ovládané dotykovými senzory. Vedle klasické plynové plotny se dnes do kuchyní pořizují indukční a sklokeramické desky. Na první pohled jsou oba typy desky k nerozeznání, ale rozdíl poznáte až při vaření. Vzhledově identické varné desky se od sebe liší hlavně způsobem zahřívání hrnců a pánví. Sklokeramická varná deska funguje v podstatě stejně jako elektrická plotýnka, která se rozehřeje, a její sálavé teplo pak nádoby na ní položené přijímají, a díky tomu vaří, pečou, dusí či jenom ohřívají. Indukční varná deska se sama o sobě vůbec nenahřeje, ale zahřívá přímo nádobu na ní položenou. K jejímu ohřevu dochází téměř okamžitě a navíc přesně v teplotě, kterou si nastavíte. Indukce vaří velmi rychle a lze ji během vaření účinně regulovat.

Technologickým mistrem ve vývoji indukčních desek je značka AEG, která jednu ze svých modelových řad, MaxiSense™, vyvinula tak, že desky nemají vymezeny varné zóny. Dokonale se přizpůsobí hrncům a pánvím všech tvarů a velikostí. Na rozdíl od běžných indukčních varných desek deska MaxiSense™ nabízí varný povrch se čtyřmi samostatnými varnými zónami, které však nejsou jednoznačně vymezeny. To znamená, že žádný hrnec není příliš malý ani velký, aby přesahoval okraj pomyslné plotýnky. Teplo se rovnoměrně rozvádí do celé nádoby, což přináší skvělé kulinářské výsledky. Další funkce, které u vaření na indukčních strojích jistě oceníte, jsou například měřič aktuální doby vaření, ukazatel času od zapnutí, času do vypnutí – CountUp Timer, funkce Stop+Go pro dočasné snížení varného výkonu, pokud si potřebujete kamkoliv odběhnout. Dětská pojistka, která zamkne ovládání varné desky, je dnes už samozřejmostí.

Výběr spotřebičů a hi-technologie

Trouby, ohřívání a pečení

Pečicí blok tvoří sestava zabudovaných spotřebičů, kde horkovzdušnou troubu kombinujeme s mikrovlnnou nebo parní troubou. Při výběru tohoto spotřebiče nejvíce hledíme na to, jak ušetřit nejen na výběru, ale také na jeho provozu. Horkovzdušná trouba je většinou úspornější než klasická. O spotřebě trouby rozhoduje hlavně požadovaná teplota. Pokud pečeme jídlo na 250 °C, spotřebujeme více energie než při ohřevu na 200 °C. Tradiční trouby ohřívají spodní nebo horní topné těleso, případně obě najednou, proto jsou většinou méně úsporné než horkovzdušné trouby. V horkovzdušné troubě je navíc teplo rovnoměrně rozloženo v prostoru trouby a nedojde k připálení na jednom místě nebo nedopečení na jiném místě. Příkladem takové trouby jsou modely od značky Electrolux s dotykovými displeji s popisky a ikonami s funkcí nápovědy a 90 přednastavenými pečicími programy.

Výběr spotřebičů a hi-technologie

Pro běžné ohřívání jídla je mikrovlnná trouba vhodnější než trouba klasická. Mikrovlnka totiž ohřívá pouze jídlo a nikoliv celý skelet spotřebiče, jako tomu je u trouby, proto je její spotřeba energie výrazně nižší. Mikrovlnná trouba je zkrátka uzpůsobena k ohřevu jídla. Klasická trouba slouží hlavně k pečení, během kterého se využívá naakumulované teplo po delší dobu.

Chladničky

Při výběru chladničky se budete řídit nejenom objemem a cenou, ale také nabídkou funkcí a energetickou třídou. Na trhu jsou kombinované chladničky například s nulovou zónou, s funkcí antibakteriální nebo s funkcí, při které nemusíte nikdy rozmrazovat. V prvé řadě záleží při výběru chladničky na zvoleném typu. Nejpopulárnější jsou 3 typy chladniček. Kombinované chladničky s mrazničkou dole, kombinované chladničky s mrazničkou nahoře a side by side, neboli americké dvoukřídlé chladničky. Co se týče současných technologických vychytávek a funkcí chladniček, uvedeme hned několik:

Výběr spotřebičů a hi-technologie Coolmatic je funkce, kterou byste ve své chladničce rozhodně měli mít, neboť když musí být velké množství čerstvých potravin rychle ochlazeno na optimální teplotu pro uchovávání, stačí pouze stisknutí tlačítka. Toho využijete například po velkém nákupu, kdy jeho vyskládáním výrazně zvýšíte vnitřní teplotu v chladničce, a té pak dlouho trvá, než optimalizuje ideální podmínky pro uchování potravin. S funkcí Coolmatic celý proces chlazení výrazně urychlíte, a navíc se funkce po dosažení ideální teploty automaticky vypne.

Technologie MultiAir Flow ovládá a udržuje mimořádně stálou teplotu a vlhkost v celém zařízení. Proto si můžete být jisti, že vaše potraviny budou čerstvé, ať už je uložíte kamkoliv, a že pokaždé, když otevřete chladničku, budou okamžitě obnoveny optimální podmínky.

Světelný a zvukový alarm vás upozorní na to, když náhodou začne vnitřní teplota stoupat, například kvůli špatně zavřeným dveřím chladničky.

– Další užitečná funkce je Dovolená. Pokud pár dní nebudete doma, spusťte funkci Dovolená a vaše chladnička bude šetřit ještě víc energie než v běžném režimu.

– Mnoho z nás také bojuje s pachy v chladničce. Při výběru nové lednice hledejte tu, která má filtr CleanAir absorbující veškeré pachy uvnitř chladničky, a tím chrání přirozené aroma jednotlivých potravin, dokonce i když nejsou samostatně zabalené.

Dalšími pomocníky pro zdravější uchovávání potravin jsou zásuvky. S teleskopickými výsuvy, které jsou určeny k ukládání potravin vyžadující nižší teplotu (maso, ryby) nebo velkoobjemové na zeleninu. Uvnitř zásuvek se skrývá nastavitelný dělič pro přehlednější skladování potravin a dvojité dno zabraňující kontaktu s kondenzací.

Výběr spotřebičů a hi-technologie

Výběr spotřebičů a hi-technologie Myčka

Stejně jako pračka, mraznička či chladnička i myčka nádobí patří dnes k samozřejmému vybavení domácnosti.Co rozhoduje při jejím výběru? Počet osob v domácnosti, energetická náročnost, spotřeba vody, hlučnost a snadnost ovládání.

Myčky nádobí jsou dnes vybavené nejmodernější technologií. Senzory automaticky měří stupeň znečištění vody a tomu přizpůsobují parametry celého mycího cyklu, aby spotřeba vody, energie a času byla co nejnižší. Myčka například sama rozpozná, kolik nádobí do ní bylo vloženo a jak je zašpiněné. Podle toho použije správnou teplotu a množství vody, časy mytí a oplachů. V některých myčkách se během mycího cyklu tvoří pára, díky níž je dosahován nejvyšší možný účinek a dají se mýt i křehké kusy nádobí.

Výběr spotřebičů a hi-technologie Téměř všechny myčky dnes mají integrovanou funkci odložený start. Je velice praktická. Pokud jste majitelem obytné kuchyně, obvykle zapínáte myčku po večeři a usedáte k práci či televizi. I myčky s nízkou hlučností propustí pár decibelů do éteru. Proto je lepší využít odložený start a načasovat mytí na dobu, když už budete klidně spát. Nádobí bude ráno umyto a připraveno k použití. Mimo to využíváte i levnější odběr elektřiny v nočních hodinách.

S praktickou funkcí přišla značka AEG u myček AEGProClean™. Systém Time Beam promítá na podlahu tenký paprsek, který signalizuje chod myčky a čas do dokončení mytí. Už se vám tedy nestane, že otevřete myčku za chodu a osprchujete svou naleštěnou kuchyňskou linku, v horším případě odpálíte ovládací desku myčky.

Využijte služby odborníků

Výběr kvalitních spotřebičů do kuchyně je velmi důležitý. Dokonce tak, jako samotná sestava kuchyňských skříněk a dalšího kuchyňského vybavení. Proto při výběru kuchyňských spotřebičů je vždy dobré nechat si spolehlivě poradit od prodávajícího.

Autor: Kateřina Obrazová / THINKFOOD.CZ

reklama

reklama

Přečtěte si také