Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

SAGRA – objevte kouzlo autentické Itálie

Italská SAGRA
Italská SAGRA
Vyhnout se turistickým restauracím není v Itálii bez domorodého průvodce vůbec lehké. Poutače a zuřiví naháněči lákající na předražená menu jsou prakticky na každém rohu. Jak ale odhalit ta správná místa, kde se Italové nespoutaně baví, jedí a pijí? Hledejte je za městem, pod nápisem SAGRA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Právě v tomto pozdně jarním období, kdy se už teploty v Itálii stabilizují natolik, že můžete trávit večery venku, zde začínají víkendové festivaly skvělého lokálního jídla. Ti z vás, kteří cestují autem nebo na motorce, by určitě neměli zůstávat v hotelových či turistických restauracích a měli by vyhledat nejbližší Sagru, kde si užijí hostinu, složenou z lokálních produktů a přitom nijak nezatíží rodinný rozpočet.

Jídlo a kulturní zážitek, to je Sagra

Italové milují jídlo a módu. Z každé sešlosti, u které se jí, si dokážou udělat událost, na kterou se pěkně obléknou, i přesto, že se chystají jíst z plastových talířků u dlouhých dřevěných stolů na prostorné louce. O tom totiž Sagra je. Hudba, jídlo, pití a společnost dobrých přátel. Malá města či vesnice pořádají tuto událost jako oslavu toho, co jim nadělila matka příroda, proto je vždy celá akce zaměřená na jednu hlavní surovinu, jako je pasta (těstoviny), salsiccia (italská klobása), cinghiale (kančí maso), pesce (ryby), gamberi (krevety) a spousta dalších, závisejících především na konkrétním období a části Itálie.

Menu je vždy kompletně sestaveno obyvateli města, kteří se pak společně podílejí i na jeho vaření. Nehledejte zde však žádné erudované kuchaře, to, čím jsou Sagry unikátní, je, že odhalíte poctivé recepty zkušených italských maminek, za které je Italové (a především pak chlapi) tolik milují. Jídlo je vždy velmi jednoduché, složené ze surovin daného regionu a nepředražené – výtěžek z celé akce bývá určen na rozvoj pořádajícího města či obce.

Jak objevit nejbližší Sagru?

Existuje několik způsobů, jak odhalit, kde se Sagra koná. Tím nejčastějším jsou velké křiklavé plakáty, vyvěšené na křižovatkách, zdech či sloupech okolo místa konání. Připomínají tak trochu naše vesnické diskotékové poutače. Většinou z nich křičí nápis SAGRA a surovina, na kterou je zaměřená. Pokud se vypravíte po navigačních šipkách, počítejte s tím, že vás leckdy může čekat delší cesta do kopců či mezi pole. Nezoufejte, co se týče jídla, organizace v Itálii selhává jen výjimečně.

Italská SAGRA, Foto:

Druhou možností je podívat se na stránky, http://www.buonissimo.org/sagre/, na kterých je uveřejněn kalendář jednotlivých akcí, rozdělených podle regionů. Jejich anglickou verzi však nehledejte. Dále se můžete zeptat na recepci vašeho hotelu, vždy je dobré, když vám poradí někdo místní, a co se týče jídla, věřte, že se vám každý bude snažit poradit co nejlépe, jde totiž o lokální chloubu.

Italská SAGRA, Foto: Jak to funguje?

Jako turisté se často bojíme chodit na místa, kde příliš nezapadneme mezi místní. Na Sagrách ale bývá tolik lidí, že se mezi nimi hravě ztratíte. Raději však mějte po ruce slovník, hledáte neturistická místa, kde se na angličtinu příliš nehraje.

Většinou akce začíná okolo 19. hodiny, přičemž Italové dorážejí obvykle okolo 20. hodiny. Organizace se může dost lišit podle lokace. Buď může být Sagra pořádaná v uličkách malebného města nebo na přilehlých loukách, obě varianty mají své neskutečné kouzlo. Vždy je postavena spousta stanů vybavených kuchyněmi, ve kterých se jídlo rovnou připravuje. U hlavního vchodu bývá vyvěšené menu, ze kterého si vyberete a zaplatíte u centrální kasy. Poté dostáváte jídlo u jednotlivých stánků proti účtence nebo vyfasujete číslo, usadíte se a sledujete, až vás vyvolá kolem probíhající „servírka“ s tácy plnými specialit. Třetí možností je, že budete platit přímo u stánku, to však nebývá příliš časté.

S kým se na Sagře setkáte?

Se všemi generacemi místních obyvatel. Od seniorů, kteří si přišli zopakovat taneční kroky na parket, přes rodiny s dětmi, pro které je připraven program – leckdy i malé pouťové atrakce a tombola, až po italské teenagery. Nikdo není příliš mladý nebo starý na to, aby se zúčastnil. Koho naopak na Sagře nepotkáte, jsou davy turistů, navezených na „typický“ italský večer.

Všichni, kdo na Sagrách vaří či obsluhují, jsou místní dobrovolníci. Proto berte s humorem, když budete na jídlo čekat trochu déle nebo když někdo poplete objednávku. Na Sagru jedete hlavně jíst, ale také nasávat pravou italskou atmosféru, tak si zdejší autenticitu užijte s humorem, jídlo je přece hlavně radost.

Italská SAGRA, Foto:

Kde: Sagry se konají po celé Itálii – od Ligurie přes Toskánsko, Lazio (okolí Říma) až po Pugliu nebo Sicílii.

Kdy: Obecně od konce května/začátku června do konce září

Rozpočet: Cena se liší podle toho, zda si objednáte těstoviny nebo maso a ryby. Italské menu se skládá z několika chodů:

  • Antipasti – předkrm – často se servíruje bruschetta con pomodori (bruschetta s rajčaty) či fritture (smažené mořské plody nebo zelenina). Cena se pohybuje v rozmezí 1,50–5 eur.
  • Primi – je první chod, většinou jde o porci těstovin (cena porce je většinou okolo 5 eur, pokud jde o mořské plody, pak je to o něco dražší)
  • Secondi – druhý chod – maso nebo ryby. Ne vždy konzumují Italové druhý chod s přílohou, chléb ale dostanete zaručeně všude (cca 6–8 eur)
  • Dolce – Sladký zákusek (okolo 3 eur)

 Autor: (sponk)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama