zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Historie přípitku
Autor: Thinkstock Historie přípitku

Chystáte se otevřít sekt? Přečtěte si nejprve o historii přípitku

Oslavy spojené s vánočními svátky i koncem roku se neobejdou bez přípitku. Lehké přiťuknutí skleniček a pohled z očí do očí pro nás symbolizuje slavnostní náladu, nový začátek či naopak úspěšné ukončení minulého období.
klaram , 30.12.2016

reklama

Podle legend je však původ tohoto zvyku úplně jiný. Vše prý začalo strachem z otrávení ve starověkém Řecku. V tehdejší době nebylo neobvyklé „dochutit“ nápoj protivníka jedem. Proto se časem vyvinula tradice „ťukání“ se sklenicemi, která měla deklarovat dobré úmysly účastníků hostiny. Číše se na znamení štědrosti hostitele dolévaly plné, a když si všichni společně přiťukli, tekutiny z pohárů se promísily. Otrávení nápoje nepřítele by tedy nakonec mohlo ohrozit každého z přítomných.

Dnes už tyto obavy rozhodně mít nemusíme. Z původně obezřetného jednání se vyvinula pozitivní tradice, kdy si připíjíme na počest druhého či k významné příležitosti.

Historie přípitku  Foto:

Historie přípitku  Foto:

Český přípitek znamená nejčastěji pohled z očí do očí a přiťuknutí se slovy „na zdraví“. Ve všech slovanských zemích je toto slovní spojení podobné, třeba polské „na zdrowie“ či bulharské „na zdrave“. V románských jazycích zase používají varianty, které vycházejí z latiny. Například ve Španělsku či Brazílii je to „salud“, ve frankofonních zemích zase „à votre santé“. Ve Francii či frankofonní Kanadě se můžete setkat i s výrazem „čin čin“, což má evokovat zvuk cinknutí. Anglosaské země si zase vystačí se svým oblíbeným „cheers“.

A nejvhodnější nápoj k přípitku? Vyzkoušejte třeba přitažlivý Bohemia Sekt Prestige brut se svou jedinečností a elegancí, která podpoří noblesní chvíle či běžné radosti, jež nám přináší každodenní život. Příjemnou svěžest a lehkost mu dodávají Ryzlinky vlašský a rýnský, květinová vůně je dílem Rulandského bílého. Vyrábí se tradičně kvašením v láhvích, a proto nabízí nezaměnitelnou chuť. Popřát si vzájemně „na zdraví“ za příjemného cinknutí sklenic můžeme přece kdykoli!

Autor: klaram, TZ

reklama

Související témata: sekt , Silvestr , šumivá vína

reklama

Přečtěte si také