zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Masové kuličky ve vietnamském stylu
Masové kuličky ve vietnamském stylu

Masové kuličky ve vietnamském stylu

Hodnoceno: 0x
Nic proti sekané a karbanátkům, ale z mletého masa můžete vytvořit i exotičtejší pokrmy. Zkuste s námi zabrousit třeba do kuchyně vietnamské, která není příliš kořeněná, ale zato plná čerstvých bylinek, stejně jako tyto masové kuličky.
do 1 hodiny
4 porce

Při jejich vaření nevznikne žádná omáčka, takže ji musíte nahradit jinak – zde se přímo nabízí použít jednu z asijských tajemných lahviček, vietnamskou rybí omáčku nuoc mam nebo ještě lépe nuoc cham, která není tak slaná, ale obsahuje i sladké tóny a poslouží dobře především jako dip. Nemusíte si tyhle tajemné názvy pamatovat, prostě jen běžte do první asijské večerky a řekněte si o rybí omáčku, případně dodejte, že chcete tu, která není na vaření, ale používá se rovnou zastudena.

Namáčecí omáčku tu využijete hned nadvakrát, když jako přílohu zvolíte asijské nudle. Ať už vaječné nebo rýžové, jakmile je uvaříte a scedíte, hned se slepí. Ovšem jen do okamžiku, než je – jak jinak než s pomocí hůlek – přenesete do této výrazné omáčky. Tam se opět oddělí, takže s nimi nemusíte bojovat, ale můžete je elegantně pojídat (a tentokrát tato slova skutečně zahrnují i mlaskání a srkání).

reklama

Suroviny (4 porce)

Postup

  1. Z koriandru otrhejte jen lístky, stonky nepoužívejte, a nasekejte nahrubo. Cibulkám odřízněte kořínky a zavadlé konce natě, případně sloupněte vrchní zaschlou a poškozenou vrstvu. Umyjte, a to včetně záhybů v nati, kde se může držet hlína nebo písek, podélně rozčtvrťte a nakrájejte nadrobno.
  2. Rýži smíchejte s vajíčkem, bylinkami a cibulkou, pak přidejte maso a jednu rovnou lžičku soli (případně méně, pokud už je maso solené). Dobře promíchejte. Ověřte si na malém vzorku ochucení a případně ho dolaďte. Směs rozdělte na 4 díly a z každého utvořte navlhčenýma rukama 6–8 kuliček o velikosti kolem 3 cm.
  3. Přiveďte k varu 1 litr vody, osolte zbývající solí a přilijte 1 lžíci rybí omáčky. Do vroucí vody vložte všechny kuličky a ztlumte žár plotýnky, aby se voda nezačala znovu vařit, ale stále zůstávala velmi horká. Tímto pomalým varem, kterému se říká pošírování, kuličky nechte zvolna, téměř nepozorovaně vařit 10 minut, až budou uvnitř provařené. Nelekněte se, že maso zůstalo velmi bledé, téměř bílé; to se u pošírovaného masa předpokládá. Následně ještě můžete kuličky rychle a zprudka opéct na pánvi, aby získaly barvu a dodatečnou chuťovou dimenzi, není to ale nutné. Podrobnosti najdete o pár řádků níže.
  4. Kuličky podávejte s omáčkou k namáčení, kterou připravíte pro každou osobu zvlášť v samostatné misce, a to naředěním 1 lžíce rybí omáčky takovým množstvím studené vody, aby vám její chuť byla příjemná. Dětem ji ředím v poměru 1:10, dospělým méně – nechte se vést pokyny svého vlastního chuťového řídícího centra. Do omáčky vhoďte nadrobno pokrájenou očištěnou a semínek zbavenou chilli papričku a nebojte se do ní přidat i další koriandr, opět nahrubo nasekaný.
  5. Pokud chcete k masu podávat dlouhé vařené nudle jakéhokoli typu, nabízí se tu možnost využít slabý vývar, ve kterém se vařily kuličky. Povařte v něm nudle podle návodu na obalu a kuličky zatím umístěte do rozehřáté pánve s trochou oleje. Můžete je tu lehce opéct, získají tím trochu barvy a hlavně neztratí teplo, než se uvaří těstoviny. Nudle sceďte a rozdělte na talíře, přidejte kuličky a obojí pak u stolu namáčejte do připravené omáčky.

TIP autorky: Chcete-li mít ještě o zážitek navíc, vezměte hlávku ledového salátu a rozdělte ji na jednotlivé listy. Do těch pak nechte stolovníky balit masové kuličky s trochou nudlí – zde se hodí hlavně vlasové rýžové – a vzniklé závitky namáčejte v omáčce. Dokonce ještě můžete přidat misku s čerstvými listy bylinek, zejména mátu, koriandr a bazalku, a vpašovat je do závitků. Nevím, do které z asijských kuchyní tenhle trik patří, ale tím se stejně jako já trápit nemusíte. Je to totiž neuvěřitelně dobré a to v domácím hlasování stírá všechny nejasnosti.

Hovory s řezníkem Kuchařka pro dceru z masa a kostí

Hovory s řezníkem, Foto: Jana Florentýna Zatloukalová

Kuchařka pro dceru je tu potřetí! Tentokrát vychází vstříc všem nesmělým dcerám, sestrám, snachám, vnučkám či přítelkyním, které pokládají maso za velkou kuchařskou výzvu. Jak se zbavit ostychu z pultu s masem a jak si vybrat ten správný kus na guláš? Jak překonat obavy z nevyzpytatelného masa a poznat, které je vhodné na pánev, zatímco jinému to bude víc slušet v troubě? Knížka Hovory s řezníkem vás prostřednictvím 200 vyzkoušených receptů z české i světové kuchyně tohle všechno naučí. Jako nejlepší kamarádka vás však nejdřív vezme za ruku a odvede do nejbližšího řeznictví. Tam vás seznámí s tím záhadným mužem se zmijovkou na hlavě a sekáčkem v ruce, vybere s vámi maso a teprve potom se s vámi pustí do vaření.

Kuchařku vydalo nakladatelství Smart Press a seženete ji v knihkupectvích za 599 Kč.

reklama