Ovládněte umění dokonalého krému na cupcaky – vyberete si raději šlehačkový, nebo máslový?

Nadýchané těsto a jemný, akorát sladký, perfektně vyšlehaný a ochucený krém – spojení, jenž tvoří cupcake snů. Přestože propracovat se k uspokojivému výsledku kolikrát stojí hned několik pokusů, není z toho třeba dělat vědu. Vsaďte na ozkoušené krémy profesionálů a nechvátejte. Perfektní krém si žádá svůj čas.

Pokud se chystáte na pečení cupcaků, určitě nepodceňujte přípravu krému, který je stejně důležitý jako nadýchané a vláčné těsto.

Krém č. 1: Šlehačka + mascarpone

Jedním z nejoblíbenějších krémů pro zdobení cupcaků je kombinace šlehačky a tvarohu nebo mascarpone, a to v poměru jedna ku jedné. „Nejdříve je třeba vyšlehat samotnou smetanu ke šlehání a potom pomalu přidávat a zašlehávat tvaroh nebo mascarpone. Nejdůležitější je šlehat opravdu pomalu, jinak vám krém zřídne,“ dělí se o zkušenosti profesionální cukrářka Olga Ceralová z Dortisimo.

Krém č. 2: Bílky + máslo

Základní bílkovo-máslový krém představuje cukrářskou klasiku, kterou lze použít také na cupcaky. Nejdříve je třeba svařit vodu s cukrem. Dále se vyšlehá změklé máslo se zbylým cukrem do pěny. Samotné bílky se vyšlehají v tuhý sníh a pak se do nich postupně vmíchá teplý rozvar. Až na závěr se promíchají obě hmoty dohromady – bílková i máslová. „Kombinací bílků a másla vzniká krém, se kterým se dobře pracuje, lze ho libovolně dochutit, ale použít se dá i v základní úpravě bez příměsí,“ vysvětluje cukrářka.

Nebojte se dochucení

Když máte krém ve výborné konzistenci, přichází čas na dochucení. Při něm přidávejte přísady postupně a pomalu, abyste neztratili dobře odvedenou práci na šlehání krému. Vyzkoušejte kromě vanilky nebo čokolády také redukované ovoce či skořici. Pokud nemáte rádi všední chutě, kápněte do krému podle své chuti třeba oblíbený vaječný likér.

(Ne)existuje zdravější varianta?

Aby krém dosáhl ideální konzistence a dalo se s ním pracovat žádoucím způsobem, tuk je v něm nezbytný. „Krémy jsou poměrně tučné všechny, ať už ty z másla, z mascarpone, nebo šlehačky. Není to tedy vhodná součást redukčního jídelníčku. Ale sladké většinou nejíme úplně denně, takže čas od času není na tučném krému v cupcaku nic špatného nebo nezdravého,“ říká Olga Ceralová. Nicméně ti, kteří se vyhýbají laktóze, mohou použít speciální šlehačku bez laktózy a výborný krém se samozřejmě dá vyrobit i pro diabetiky.

PRIMA TIP – Vyzkoušejte jedlé gelové barvy

Máte doma gelové potravinářské barvy? Využijete je nejen pro ozvláštnění vrchních krémů na cupcaky, ale také pro obarvení fondánu, marcipánu nebo makronek. Barva je vysoce koncentrovaná a díky gelové struktuře zajistí, že si hmota zachová svou konzistenci.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty