zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Grilovací tipy a triky
Autor: Thinkstock Grilovací tipy a triky

Tipy a triky na nejlepší grilovačku

Grilování na zahradách, verandách, balkonech nebo střechách se během teplých měsíců stalo téměř českým národním sportem pod širým nebem. Jak na to, abyste se z amatérského sportovce stali šampiónem? Máme pro vás pár nápadů...
klaram , 24.07.2013

reklama

Jak známo, sport se může hrát na nejrůznější úrovni, a tak se občas zdá, že nám stačí okresní liga, protože jsme schopni dát na gril, co nám pod ruku přijde. Na grilování ale patří ty nejkvalitnější kusy masa. Aby bylo ve výsledku měkké, mělo by mít trochu tuku, buď kolem okraje, anebo v podobě tzv. žilkování v mase. Na grilování se hodí libové kousky masa, které můžete grilovat buď v troubě pod grilem, na rožni venku nebo v grilovací pánvi na sporáku.

Grilovací tipy a triky  Foto: Thinkstock

Grilovací tipy a triky. Foto: Thinkstock

 

Rady od šéfkuchařů:

• Pokud nechcete při grilování zbytečný kouř, nepotírejte olejem rošt nebo mřížku, ale svůj steak.

• Před spuštěním akce nechte gril nebo pánev dobře nahřát. Dřevěné uhlí má být roztopené do popelavě šedé.

• Maso vždy vyjměte z lednice včas, alespoň 5 hodin před zpracováním, a nechte ho dojít do pokojové teploty pod papírovou nebo látkovou utěrkou. Pokud byste ho dávali na gril příliš studené, dojde k teplotnímu šoku, maso ztuhne a už nepovolí – bude tuhé a gumové.

Grilovací tipy a triky  Foto: Thinkstock• Maso raději nenaklepávejte, narušíte tím svalová vlákna, v nichž je šťáva, která by rychle vytekla a maso by zůstalo tuhé. Drůbeží i vepřové maso je dost křehké, naklepávat ho není třeba. Hovězí na gril byste měli používat pouze tzv. stařené, jiné ani po naklepání nezměkne.

• Maso osolte a okořeňte těsně před grilováním nebo hned poté. Pokud ho osolíte předem a nedáte ho hned grilovat, vyteče z něj šťáva a maso bude suché.

• Zbrklost je nepřítel grilování. Když grilujete na pánvi nebo na dřevěném uhlí, nechte maso dobře opéct, než je obrátíte, jinak se přilepí na rošt.

• Maso otáčejte kleštěmi, propíchnutím vidličkou by z něj šťáva vytekla. A to by byla velká ztráta.

• Pokud si nejste jisti, jestli se vám steak povedlo dostatečně propéct a nemáte po ruce teploměr na maso, pak ho podrobte testu bříškem prstu. Jeho technika je snadná. Rare (syrový) steak se prozradí tím, že do něj snadno zaboříte bříško prstu, reliéf se však za chvíli vrátí do původní podoby. Stupeň medium (středně propečený) vás už nepustí tak hluboko. Well done (propečený) bude vzdorovat jakýmkoli pokusům o změnu, ten je prostě už hotový.

• Po grilování položte maso na dřevěné prkénko a nechte ho 3–4 minuty odpočívat. Během této doby dojde k rozprostření šťávy ze středu masa, kam se stáhla tepelným nárazem, do celého kousku. Při krájení masa pak už žádná šťáva nevytéká.

A jak jsme na tom my – Češi?

Ze spotřebitelského průzkumu značky Velkopopovický Kozel vyplynulo, že 98 % populace má s grilováním zkušenosti. To je u nás dokonce tak populární, že více než 10krát ročně griluje každý čtvrtý Čech.

Češi nejraději grilují maso. Konkrétně kuřecí a vepřové. Poměrně početnou část příznivců si v posledních letech našla i grilovaná zelenina. Předstihla dokonce ryby a hovězí maso.

Naopak k ovoci, které se v jiných zemích griluje poměrně běžně, mají zatím Češi rezervovanější vztah.

Spoustu dalších grilovacích receptů najdete v našem Speciálu GRILOVÁNÍ.

Tip redakce

Grilovací brikety Kobri

I v redakci Prima FRESH se v létě roztápějí grily na plný výkon. Grilujeme společně i o víkendech s rodinami, a o tom si pak při pondělku vyprávíme :) Letos jsme poprvé vyzkoušeli kokosové grilovací brikety Kobri a to je panečku jinačí grilovačka!

Tak za prvé, tyhle brikety nečoudí a nepáchnou, nechají tak naplno vyniknout kvalitu grilovaných surovin. Také vydrží dlouho žhnout, takže na pár briketách můžete grilovat třeba 4 hodiny. Na jedné várce briket zvládnete připravit předkrm, hlavní chod i dezert. Popela z nich zůstane pramálo a rozhodně oceníte snadnější čištění grilu. Brikety se vyrábějí ekologicky přátelským způsobem ze suchých slupek kokosových ořechů, takže kvůli jejich výrobě nepadl jediný strom :)

Zaslechli jsme, že na grilování s Kobrami nedá dopustit šéfkuchař Paul Day ze Sansho nebo Tomáš Levý z Cafe Fara.

Kokosové brikety Kobri můžete koupit v e-shopu www.kokosovebrikety.cz, kde najdete i seznam kamenných prodejen.

Zdroj: časopis Gurmet, kuchařka Vařte jako šéf, Velkopopovický Kozel

reklama

reklama

Přečtěte si také