Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jarní úklid vaší spíže

Jarní úklid vaší spíže
Jarní úklid vaší spíže Autor: Thinkstock
Přichází jaro. Dali jste se do úklidu vaší domácnosti. Nezapomněli jste ale na váš špajz? Místo, na které s úklidem možná zapomínáte, uskladňovací prostor, který by měl patřit ve vašem domově k těm nejdůležitějším. Místo, kde skladujete potraviny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dříve měla každá hospodyňka doma spíž, skříňku, kam ukládala potraviny, aby nepodléhaly zkáze. V dnešní době už najdeme spíž jen v některých domácnostech. Spíže nahradily lednice a kuchyňské skříně.

Špajz za našich babiček

Dřívější špajzce se říkalo spižní skříň, moučnice nebo vařenka. Byly to skříně s poličkami i dostatečně hlubokými zásuvkami. Hospodyně do nich ukládaly suché trvanlivé potraviny. Tato skříň bývala hospodyni vždy po ruce, aby z ní mohla podat med, vejce, chléb… Pro sypké potraviny byly uzpůsobeny hluboké zásuvky, z kterých se nabíral například cukr, mouka, hrách, čočka, fazole, rýže… Potraviny se do spíže ukládaly v dózách, sklenicích, krabicích nebo sáčcích. Bylinky, sušené houby a křížaly se věšely na háčky v plátěných pytlících.

Jarní úklid vaší spíže 4 Foto:

Do dveří skříněk špajzu, vyráběných především ze smrkového dřeva, byly vsazené mřížky ve tvaru kruhu, které zajišťovaly jejich větrání. Dírky mřížek byly tak malé, aby potraviny nemohly napadnout myši ani mouchy. Špajzky nebyly většinou nikterak zvláště zdobené, snad jen úchytky zásuvek, nejčastěji vyráběné z kovu, dřeva nebo porcelánu.

Je dnes špajz stále potřeba?

Panelákovou výstavbou spíže mizely z bytů. Dnes již nejsou špajzky tak důležité jako dřív. Nemáme důvody skladovat potraviny do zásoby, naopak sílí trend vařit z čerstvých surovin. Dají se ale v ledničce a mrazničce uchovávat opravdu všechny potraviny?

Argumenty pro užívání spíže:

1) Spíže jsou výhodné pro zahrádkáře, chovatele slepic a králíků, milovníky zvěřiny. Do spíže se dají bezpečně uložit čerstvé, ale i zpracované produkty (vejce, zelenina, ovoce, maso, kompoty, bylinky, křížaly, nakládané fazolky, okurky, zavařeniny, med, kompoty…).

2) Můžete nakupovat do zásoby. Možná bydlíte daleko od prodejny potravin a pro nákup musíte jezdit autem. S ohledem na spotřebu benzínu i vašeho času a hlavně vašich financí je výhodné dělat méně často velké nákupy rodinných balení.

3) Tropické ovoce (ananas, banány, pomeranče, granátová jablka…) není dobré skladovat v lednici ani na přímém světle.

4) Špajz se dá využít i jako vinotéka díky své stabilní skladovací teplotě.

Jarní úklid vaší spíže 2 Foto:

Na co si dát pozor při stavbě domu se spižírnou

• spíž by měla být vždy v dosahu kuchyně

• spíž musí být větratelná (okénkem, mřížkou nebo větrákem)

• spíž by měla mít na podlaze dlažbu, aby se udržovala ve špajzce stálá teplota

• ve spíži nesmí být žádný zdroj tepla (trubky od topení, lednice..)

• spíž by měla být orientována na sever

• žádná schrána na potraviny nemá stát přímo na zemi

• police a skříňky by měly mít snadno omyvatelný povrch

• police by měly být jen do takové výšky, abychom na ně bezpečně dosáhli

Jarní úklid vaší spíže 3 Foto:

Pozor na škůdce!

Moli – do špajze pověste lapače molů. Je to nejúčinnější prostředek, jak tyto škůdce vyhubit. Do mouky vložte bobkový list.

Mravenci – obvykle je přitahují špatně zadělané cukrovinky, cukr, Granko, sirupy… Pokud se mravenci objeví, účinné je nalít do mravenčích cestiček Jar nebo Pur. Babskou metodou je rozmístit po špajzu hřebíček, který mravence svou vůní odpuzuje.

Vinné mušky – nastražte na ně past v podobě nahnilého ovoce, které dejte do misky a přikryjte papírem s dírkami. Mušky si najdou cestu k ovoci, ale už ne zpátky.

Rybenky – nesnášejí levanduli a citrusy.

Vosy – proti vosám pomáhá čerstvá bazalka.

Myši – stahují se do barákových a chalupových spíží obvykle v zimě. Nejlepší je prevence: Žádné jídlo nenechat otevřené nebo rozsypané. Myši dokážou prokousat i papírové sáčky a krabice, proto je rozumné potraviny uzavřít do plechových dóz. Pokud se myši přece jen ve vaší spíži objeví, použijte staré osvědčené pastičky s návnadou trvanlivého sýru nebo salámu.

Přehledná organizace a důkladný úklid vašeho špajzu

Jarní úklid vaší spíže 5 Foto:

• potraviny dělíme podle druhu a velikosti, abychom využili prostor špajzu

• prošlé potraviny vyhazujeme, ty, které mají projít v dohledné době, umístíme tak, abychom na ně nezapomněli a brzy je upotřebili

• těžké sklenice a konzervy umístíme do dolních regálů

• méně užívané potraviny ukládáme dozadu a nahoru

• potraviny nikdy nepokládáme na police samotné, ale ukládáme je do dóz, krabiček, pytlíků a sáčků, nebo zavěšujeme na háčky

• aromatické potraviny ( česnek, cibule, sýry, koření…) umisťujeme do špajzu v obalech, aby jejich pachem nenačichly ostatní potraviny

• dózy s potravinami pečlivě popisujeme

• špajz pravidelně uklízíme, regály omýváme teplou vodou se saponátem, regály a police po umytí vysušíme a obalíme omyvatelným papírem

Na co si dát pozor!

Čas od času nezapomeňte zkontrolovat špajz, jestli v něm něco nekazí; hniloba a plíseň se šíří rychle a bylo by škoda, aby napadly i další zdravé potraviny v jejím dosahu.

Uklizená spižírna navíc může také přispět k omezení zbytečného utrácení za jídlo. Důkladným úklidem spíže zjistíte, jaké potraviny máte a jaké se mají brzy spotřebovat. Zamezíte tak stálému nákupu dalších a dalších mnohdy zbytečných potravin.

Autor: Alžběta Krchová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama