reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Černé superpotraviny
Autor: Thinkstock Černé superpotraviny

Černá je dobrá! Nejen v šatníku, ale i na talíři...

Prospěšnost pestrobarevného ovoce a zeleniny vás asi nepřekvapí. Duhové spektrum na talíř určitě patří, ale i černé potraviny mají co nabídnout. Jejich tmavý odstín totiž signalizuje přítomnost antokyanů – rostlinných barviv, které pomáhají snižovat riziko mnoha civilizačních chorob.
klaram , Vydáno: 26.12.2016

reklama

Černé superpotraviny - černá rýže Foto: ThinkstockČerná rýže

Černě zbarvená obilovina obsahuje velké množství antokyanů, jejichž pravidelná konzumace pomáhá zpomalovat růst rakovinných buněk a oddaluje riziko srdečních onemocnění. Kromě toho je exotická příloha zdrojem velkého množství zdraví prospěšných látek a vlákniny. Jako bonus je lehce stravitelná a přirozeně bezlepková.

Černá čočka

Černá čočka je v tuzemských končinách méně známá než její šedozelená příbuzná. Dováží se k nám z Kanady a oblíbená je především díky tomu, že si i po uvaření zachovává kompaktní tvar. Tím však výčet benefitů nekončí – černá čočka vyniká mimo jiné vysokým obsahem železa. Pochlubit se může také štědrým podílem vlákniny, jejíž pravidelná konzumace pomáhá snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu. Někdy ji najdete s označením "beluga", protože vzhledově připomíná kaviár.

Černé superpotraviny - čočka "beluga" Foto: Thinkstock

Černé superpotraviny – čočka "beluga". Foto: Thinkstock

Černé superpotraviny - černé fazole Foto: ThinkstockČerné fazole

Luštěnina s lesklým černým povrchem se pěstuje především v Thajsku, Číně a v Karibské oblasti. Platí přímá úměra – čím je fazole tmavší, tím stravitelnější proteiny obsahuje. Fazole patří mezi štědré zásobárny draslíku, fosforu, manganu, vápníku a hořčíku a jsou účinné při snižování koncentrace škodlivého LDL cholesterolu. Kromě toho omlazují a regenerují buňky, pomáhají předcházet nervozitě a dodávají tělu energii.

Ostružiny – lesní poklad

Půvabné ovoce by vaši pozornost nemělo zaujmout jen lákavým zevnějškem a lahodnou chutí. Ostružiny vynikají zejména mimořádně vysokým obsahem vitaminu C, jsou také zásobárnou fosforu, vápníku, hořčíku, draslíku a železa. Léčivou silou se pyšní zejména díky štědré koncentraci flavonoidů – přírodních látek, které mají protizánětlivý, protivirový a antioxidační účinek a pomáhají tak brzdit degenerativní procesy v těle. Pravidelná konzumace ostružin posiluje imunitní systém, zpevňuje vaziva a stěny cév, a pomáhá tak oddalovat stárnutí. Tmavé bobule jsou bohaté na vlákninu, díky čemuž působí povzbudivě na střevní peristaltiku. Ovoce pozdního léta byste si měli dopřávat zejména, pokud jste často vystaveni stresu.

Černé superpotraviny - ostužiny Foto: Thinkstock

Černé superpotraviny – ostužiny. Foto: Thinkstock

Autor: Nela Kučerová

 

reklama

Související témata: zdravé jídlo , superpotraviny

reklama

Přečtěte si také