V Asii slaví nový lunární rok. Na stole nesmí chybět dlouhé nudle a mandarinky

Zatímco západní svět už největší svátky a příchod roku nového dávno oslavil, velká část světa má tuto událost teprve před sebou. Lunární nový rok, zvaný také Čínský nový rok, je pohyblivý svátek, který letos připadá na 10. února, kdy začíná rok dřevěného Draka.

Tento svátek se neslaví jen v Číně, velké oslavy chystají i ve Vietnamu, Malajsii, Jižní Koreji nebo v Mongolsku. V Asii je to největší svátek, na který se místní obyvatelé připravují předem a oslavy probíhají 16 dní, letos končí 24. února známým svátkem lampionů. Pro představu, jak důležitý je tento svátek globálně, na celém světě lunární nový rok slaví dvě miliardy lidí.

Oblast, kde se lunární nový rok slaví, je obrovská a v každém koutě Asie jsou jiné zvyky. Každopádně tento svátek provází opravdu mnoho zvyků, pověr a typického jídla, které se během oslav podává.

Typické je použití červené a zlaté barvy. Lidé se oblékají do červeného oblečení, zdobí své domovy červenými doplňky a všude visí červené lampiony. Rodiny se sjíždějí z celého světa, aby byly pohromadě, a navzájem si dávají peníze v červených obálkách. Během oslav se nesmí uklízet, aby se z domu nevymetlo štěstí, proto se velmi důkladně uklízí před vypuknutím festivalu.

Stejně jako u nás i v Asii jsou se svátky spojená typická jídla, která nesmějí chybět na stole. Vzhledem k tomu, jak obrovské je území, kde se slaví, i jídla se od sebe liší. Mezi nejznámější pokrmy patří „longevity noodles“ – nudle dlouhého života, což je rychlý stir-fry pokrm se zeleninou a co nejdelšími nudlemi, které mají symbolizovat dlouhověkost.

Vyzkoušejte fenomenální kuřecí kung pao podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Na slavnostní stůl patří také v páře vařená ryba, podává se i celé pečené kuře, které symbolizuje celistvost a jednotu v rodině, na stůl patří i knedlíčky a závitky. Jako dezert nesmí chybět kuličky z lepkavé rýže nazývané tangyuan, což se vyslovuje stejně jako „rodinné setkání“. Jsou plněné sladkou náplní ze sezamu, oříšků či červených fazolek. Existuje však i slaná varianta plněná masem. Kulatý tvar, který mají, symbolizuje celistvost rodiny a rodinný kruh. A nesmí chybět mandarinky, které připomínají valounky zlata a symbolizují prosperitu a blahobyt.

Zdroj: www.chinahighlights.com;, foto zdroj: iStock

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty