Stoleté vejce chutná po čpavku a síře. Zraje v hlíně, popelu a děsí svým vzhledem

Před stovkami let se na čínském venkově zrodil pokrm, do kterého byste se asi na první dobrou nehrnuli. Jedná se o stoletá vejce, která jsou silně cítit po čpavku a sirovodíku. Navíc by asi ani nezískala ocenění za vizuální přitažlivost. Přitom se jedná o delikatesu, kterou lze pořídit jak ve velmi skromných stáncích na ulici, tak v tříhvězdičkových michelinských restauracích.

Toto speciální stoleté vejce má hned několik názvů. V čínských restauracích ho často najdete mezi předkrmy jako vejce černé. Jinde se mu říká tisícileté, ale někde uslyšíte o vejci starém, kožním, stoletém, konzervovaném či o vejci dynastie Ming. Stále se však jedná o totožnou úpravu kachních, kuřecích nebo křepelčích vajec ve speciální hlíně a někdy kapalném roztoku.

Stoleté vejce vzniká v hlíně a popelu

Stoletá vejce jsou v Číně považována za delikatesu, jejich vzhled však může mnoho lidí odradit. Navíc jsou silně cítit po čpavku a sirovodíku. Jejich tradiční chemická konzervace probíhá ve směsi hlíny, popela, soli, hašeného vápna a rýžových slupek po dobu několika týdnů až měsíců.

Během tohoto procesu získá bílek průsvitnou tmavě hnědou, až černou barvu a zrosolovatí. Žloutek může být oproti bílku pro někoho vzhledově nevábný, neboť se zbarví do tmavě zelena až šeda a stane se z něj spíše krémovitá hmota. Celé vajíčko nabyde slané sirovodíkové chuti a zvýší se jeho pH. Činidlem ve stoletém vejci je alkalická sůl.

Některá vejce mají na povrchu vaječného bílku vzory, které se podobají větvičkám borovice. Taková vejce jsou považována za kvalitnější a nazývají se vejce Songhua nebo také vejce borovice.

Stoleté vejce doprovázejí legendy

Metoda výroby stoletých vajec pravděpodobně vznikla z potřeby jejich konzervace. K objevu došlo údajně zcela náhodou před 600 lety v Hunan během dynastie Ming, kdy jakýsi majitel domu objevil kachní vejce v mělké tůni hašeného vápna. Muž měl nejspíš dost kuráže, neboť se rozhodl vejce ochutnat. A světe div se, po konzumaci začal vyrábět stoletá vejce cíleně. Do směsi z hašeného vápna a hlíny přidal i sůl pro lepší chuť. Tak podle pověsti vznikl prapůvodní recept.

Další příběh o vzniku černých vajec vypráví o mladém farmáři z Hananu jménem Shuige, který nechával kachní vejce v zahradě dívky Songmeii. Mělo se jednat o gesto dvoření. Vejce žena však objevila až asi o 14 dnů později při čištění popelové jámy. Tam se čerstvá vejce poprvé proměnila v ta staletá.

Jak si na stoletém vejci pochutnat?

Černé vejce lze konzumovat bez další úpravy. Jen je potřeba je oloupat a opláchnout od hlíny. Lidé si na nich pochutnávají samostatně i jako na součásti dalších jídel. V Asii se pak jedí často nakrájená s tofu a zázvorem a sezamovým olejem. Lze je také nakrájet na kousky a smažit se zeleninou nebo se vaří s vepřovým masem či s rýžovou kaší.

Černá vejce můžete sehnat i v Česku. Najdete je na jídelním lístku mnoha čínských restaurací. Můžete je koupit i ve specializovaných asijských obchodech nebo v Sapě. V lednici a v původním obalu z hlíny a vápna vydrží v lednici až půl roku. V domácích podmínkách je stačí oloupat, nakrájet, pokapat kvalitní sójovou omáčkou, dochutit špetkou sušeného zázvoru a zasypat nakrájeným pórkem nebo jarní cibulkou. Podávejte s pečivem jako chuťovku nebo předkrm.

Zdroj: bbc.com, goldthread2.com; Foto: iStock.com

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty