Snídaně je grunt u nás i ve světě. Je libo po ránu rybu, ostrou polévku nebo třeba vegemite?

Snídaně je první jídlo po probuzení a často nám příjemně otvírá den. Na jaké lahůdky se můžete hned po ránu těšit v různých koutech světa?

Typická česká snídaně? Její podoba se už také změnila. Doby, kdy se po ránu mazal rohlík máslem a marmeládou či taveňákem, případně se obložil gothajem a vše se spláchlo slazeným čajem, jsou už nostalgií.

Dnes se mačká avokádo na celozrnný toust, ovesná kaše s chia semínky se zalévá mandlovým mlékem a na ranním stole nesmí chybět bílý jogurt a překapávaná káva. Pokud vyznáváte větší klasiku, třeba si dáte i kus bábovky nebo pečivo se šunkou. O víkendu si s chutí umícháme vejce se slaninou anebo si užijeme lívance. Výběr je zkrátka obrovský a každý si přijde na své.

Přesto je v nás neomylně zakódovaná vzpomínka na snídaně v dětství, které se vážou se školními rány, prázdninovými rány, rány u babičky…

Pokud cestujete po světě, setkáte se v hotelích provozujících masovou turistiku hlavně s kontinentální snídaní, americkým brunchem, ale tu a tam se na snídaňovém bufetu objeví také něco tradičního. Nenechte se ochudit o zážitek z místní tradiční snídaně, ať jste kdekoli na světě. Na co se můžete těšit?

Británie

Stará dobrá Anglie (potažmo celá Británie) stvořila pojem pořádné snídaně. Anglická snídaně je fenomén. Velká, teplá, vydatná. Taková, co vás zahřeje, když venku létají deštníky, válí se mlha nad vřesovišti a do Temže bubnuje déšť.

Anglická snídaně zahrnuje sladkou i slanou složku. Dostanete zpravidla toust s máslem a džemem, volské oko se slaninou a pečeným tmavým jelítkem, dále grilovaná rajčata, žampiony a nezbytné fazole v tomatovém sosu. Když to spořádáte, můžete vyrazit ven a těšit se na oběd, který bude o to lehčí, jen obložený toust.

Amerika

Nebyla by to Amerika, kdyby toho nebylo k snídani hodně a ještě víc. V USA se k snídani tak nadlábnete, že vás to může povalit zpět do postele. Počítejte s pomerančovým džusem a lupínky v mléce, to je ta lehčí verze. Pak tu máme donaty, bagely a muffiny, pravé americké lívance přelité javorovým sirupem, míchaná vejce, slaninu, uzeného lososa a nějaký ten apple pie nebo cheesecake. To vše zalijete škopkem latté z řetězce, kde je ta nejmenší káva obrovská.

Rusko

Matička Rus nabízí ke snídani mléko a strdí. Nedivte se, když v Rusku dostanete posnídat mléčnou polévku, vylepšenou ovesnými nebo žitnými vločkami, ale také bliny (ruské lívance) z kefíru nebo tvarohu. Nechybějí ani různé kaše, třeba pohanková, které jsou oslazené medem a ovocem. Ze zdravotního hlediska by se tentokrát mohli Američané od Rusů trochu přiučit.

Austrálie

Snídaně u protinožců navazuje na anglickou tradici, mají přece jen kus společné historie. Takže vejce, slanina nebo toust tu jsou dost běžné. Snídaně jsou tu velkolepou oslavou čerstvých surovin, zdraví, se spoustou ovoce a zeleniny. Nicméně počítat musíte s jednou australskou posedlostí jménem vegemite. To je hnědá pomazánka (podobná se jí i ta v Británii, jmenuje se tam marmite), kterou buď milujete, nebo nesnášíte. Vegemite je vyrobena je z kvasnicového extraktu, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě piva. Jak chutná? Slaně, hořce, trochu jako bujon. Když odmyslíte opravdu specifickou chuť, musíme jí přiznat, že jako zásobárna vitamínů skupiny B, je naprosto nedostižná!

Argentina

Pečivo a hodně silná káva. To je argentinská snídaně bez velkých příkras. Ovšem pečiva je tu nepřeberné množství druhů, tvarů a chutí. Vybírat můžete ze slaného i sladkého, jak je komu libo.

Japonsko

Na japonských ostrovech byste asi bábovku s kakaem nečekali. K snídani se tu přistupuje zcela jinak. Tak za prvé, podává se ve speciální krabičce zvané bentó, kde najdete takový malý bufet. Skládá se z rýže, ryby, mořských řas, zkvašených sójových bobů nebo zkysané nakládané zeleniny. Jediné, co vám připomene Evropu, bude vaječná omeleta, i když i ta je trochu svérázná. Dobrá je ale k snídani polévka miso, zvlášť pokud jste večer ochutnávali trochu moc saké…

Čína

Specifikovat typickou čínskou snídani je skoro nemožné. Je tu tolik oblastí, kantonů, kulturních odlišností… Tam, kde vládli Britové, najdete ve snídaňovém menu jejich jasné stopy, jinde to mohou být knedlíčky, taštičky, šišky, polévky…slané i sladké.

Vietnam

Vietnamská snídaně, to jsou hlavně dvě slova Pho Bo. Vynikající vietnamská polévka, která je snídaní, obědem i večeří, hlavním jídlem, přesnídávkou i polévkou, vše v jednom skvělém konceptu vývaru, nudlí, zeleniny a masa…

Indie

Koření, barvy, chutě. Ani indická snídaně se jim nevyhne. Bude to výrazné a lahodné. V Indii se setkáte s plackami dosa, které vám budou připomínat české palačinky. Ale jen na pohled. Jsou z rýžové mouky a plní se ostrými omáčkami, které zjemňuje pití osvěžujícího lassi, což je tradiční indický jogurt rozmixovaný s ovocem.

Švýcarsko

A ještě zpátky do Evropy. V hornatém Švýcarsku potřebují hodně energie, kterou po ránu doplňují speciálním müsli. Je to jakási granola z obilnin a ořechů, která se zalévá jogurtem. Vydatné a zdravé. O víkendu se i ve Švýcarsku pořádají různé brunche plné uzenin, sýrů, vajec a samozřejmě s rösti – smaženou plackou z nakrouhaných brambor.

Island

Na Islandu je jídlo trochu mimo běžný rádius, a tak se připravte, že i snídaně bude pro odvážlivce. Naservírují vám olej z tresčích jater zvaný lysi. Ale pak naštěstí pokračujete klasickou ovesnou kaší s oříšky a rozinkami. Těšit se můžete na skyr podobný řeckému jogurtu a domácí zdravé sýry.

Maroko

Nesmíme zapomenout ani na africký kontinent, co asi snídají v severoafrickém Maroku? Marocká snídaně vypadá lahodně a sympaticky. Ráno si dáte mátový čaj a k němu marocké palačinky, které se tu podávají s máslem a medem. Ochutnat můžete také harchu, což je marocký chleba, ten se namáčí také do medu nebo do měkkého sýru.

Zdroj: www.cnn.com; fdroj foto: iStock

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty