Mixér: pondělní mánie, snídaně s bagelem nebo sladké předsevzetí

Dlouho jsme pro vás nepřipravili náš oblíbený Mixér! Tak je tu, tentokrát s výběrem parádních novinek z gastronomie. Počtěte si o pondělních mániích v The Bistro, návratu Alcronu a dalších novinkách.

Pondělní tartar mánie! Vítejte na planetě The Bistro

Žhavá novinka z Vinohrad. Konečně máme pořádný důvod, proč si zamilovat poněkud neoblíbený první den v týdnu. Kosmopolitní The Bistro v Londýnské ulici zavádí tradici bláznivých pondělků, které budou zasvěcené světovým gastronomickým legendám – třeba čínským knedlíčkům dim sum či tatarákům.

Jako první nás čeká Tartar mánie připravená na pondělí 21. ledna. Během odpoledne a večera se bude v The Bistro servírovat kvarteto skvěle chuťově doladěných tataráků za cenu 390 korun (samozřejmě za všechny čtyři). A co všechno na hosty tento večer čeká? To nám prozradí šéfkuchař podniku Jakub Katolický. „V sestavě tataráků nemůže chybět hovězí tartar, který budeme podávat s lanýžovým krémem, marinovanou šalotkou a pošírovaným křepelčím vajíčkem. Druhým exemplářem je tartar z lososa s mangem, bílou ředkví a koriandrem. A třetím pak tartar z restovaných krevet se sušenými rajčaty a kapary, marinovaným fenyklem a koprovým krémem,“ popisuje unikátní tartarové menu Jakub Katolický.

Posledním, čtvrtým „mušketýrem“ tatarákové mánie bude překvapivě vegetariánská verze připravená z marinovaných okurek, doplněných krémem z avokáda a ricotty, koriandrem a karamelizovanými arašídy. V únoru se můžete těšit na pondělní mánii zasvěcenou slavným čínským knedlíčkům dim sum a wonton. Tentokrát se na menu objeví smažené wonton knedlíčky s krevetami a kimchi majonézou, dim sum knedlíčky s vepřovým masem a zázvorovo-medovou omáčkou, dále pak kachní knedlíčky se švestkovou hoisin omáčkou a knedlíčky s batáty, zázvorem a chilli. Termín únorové či březnové gastrománie se dozvíte z webových nebo facebookových stránek restaurace The Bistro.

Snídaně v housce s dírou

Houska s díru dobyla gastronomické nebe již v 15. století. Bagel Lounge v Karlových Varech se snaží tomuto pokrmu vybudovat zasloužené místo na české gastronomické scéně. Na tripadvisoru je tento podnik hodnocený jako nejlepší gastronomické zařízení v Karlových Varech. Je vidět, že se mu to daří. Nyní přichází s novou nabídkou snídaní, kde nesmí bagel chybět. Samozřejmě jsou i varianty bez bagelu, lze jmenovat francouzskou snídani – croissanty, čerstvé máslo, džem, nutella či belgická snídaně – bramborová vafle, smažená vejce, anglická slanina, smetanový sýr.

Když se vrátíme k snídaním s bagelem, které po svém uvedení získaly velkou oblibu hostů, je to česká snídaně – sázená vejce/míchaná vejce/omeleta, šunka, sýr, mini bagel, smetanový sýr – nebo absolutní bestseller anglická snídaně – sázená vejce/míchaná vejce/omeleta, párky, míchaný salátek, mini bagel, smetanový sýr. Snídaně s bagelem baví, protože tyhle housky s dírou mají příběh a neuvěřitelnou chuť, která z obyčejné snídaně udělá výjimečnou.

Originální drink mísící kávu a čaj ochutnáte v nové karlínské kavárně Liffle Cottee

V pražském Karlíně vznikla další kavárna. Čtvrť, která je kavárnami proslulá, teď ale nabídne něco nového – Jiří Vrána ve své Liffle Cottee připravuje originální drink, který v sobě snoubí to nejlepší z kávy i čaje. Najít optimální kombinaci a poměr obou složek však není jednoduché. „Nejdřív jsem testoval na kamarádech. Postupně jsme ochutnali desítky typů kávy i čaje a další desítky jejich kombinací. Výsledkem je top výběr toho, co nám jednoduše chutnalo nejvíc,” dodává s tím, že jeho favoritem je Bali Cottee.

V kavárně tak trochu ukryté mezi kancelářskými budovami na Rohanském nábřeží teď mohou lidé ochutnat široké spektrum chutí – od „základního Cottee”, které tvoří espresso ze 100% výběrové arabiky a sypaný čaj Ceylon v kvalitě OP, přes ovoněné varianty až po Cottee s kokosovým, mandlovým či klasickým mlékem nebo smetanou. Nápoj Cottee, jehož název pochází z kombinace slov coffee a tea, je v Čechách originálem. „Hledal jsem intenzivně, ale nenašel nikoho, kdo by se tím u nás zabýval nebo nápoj dokonce nabízel zákazníkům. ”

Návrat Alcronu

Hotel Alcron nechal vystavět pražský podnikatel a architekt Alois Krofta. Otevřen byl v roce 1932. Název vznikl slovní hříčkou ve jméně samotného zakladatele a inspirací v označení bájné starořecké lodi Alcron. Nebylo cesty zpět a vzniká místo, kde technologie jdou vysoko kupředu a o každého hosta je po ubytovací i gastronomické stránce postaráno jako o krále. Hotel s logem lodi, který je již téměř 90 let na scéně, hostil a hostí osobnosti světových jmen. Lze jmenovat z časů minulých Charlie Chaplina, Winstona Churchilla či Hugo Haase. Hotel Alcron je pojem a vždy patřil k nejluxusnějším pražským hotelům a s hrdostí je nutno podotknout, že hotel tato sláva i v současné době neopouští, ba naopak.

Od 1. 1. 2019 vystupuje Alcron ze sítě Radisson Blu a stává se opět tím, čím býval. Místem plným elegance, kvality a pokory bez globálních nařízení. Naskýtají se nové možnosti, které s sebou přinášejí zvýšené zaměření na srdečný, upřímný servis, luxus a kvalitní gastronomii. Hotel Alcron skýtá 3 gastronomické provozy, vyhlášenou restauraci Alcron, hotelovou restauraci La Rotonde a Be Bop Bar. Všechna tato místa jsou notoricky známá a mají přidanou hodnotu. Luxus, historii, neuvěřitelně pozitivní atmosféru a výborné pokrmy i nápoje. První zmiňovaná, tedy restaurace Alcron, představuje své zimní menu. To se mírně mění o 2 až 3 pokrmy každý měsíc v závislosti na sezonnosti surovin. Za menu stojí executive chef Roman Paulus a head chef Jakub Černý.

Tito pánové spojili své síly, aby získali zpět zasloužený lesk této restaurace. Romana Pauluse netřeba představovat, je v restauraci Alcron spíše mentorem. Většinu svého času tráví v druhé restauraci La Rotonde. Jakuba zná již několik let, když se jejich cesty setkaly právě na půdě Alcronu. Poté Jakub odešel do zahraničí a vařil ve vyhlášených restauracích, lze jmenovat berlínský Tim Raue či antverpský The Jane. Po návratu gastronomicky dospěl a v restauraci Alcron je jeho rukopis více než zřejmý. „Vaření je pro mě práce i koníček a za to jsem moc rád. Vděčím Zdeňkovi Pohlreichovi a Romanu Paulusovi za to, že mi ukázali, jak funguje svět gastronomie. Zkušenosti, které jsem doposud nasbíral, rád rozdávám mezi své kolegy a naše hosty,“ říká head chef Jakub Černý.

Sladké předsevzetí

Nový rok s sebou přináší nové předsevzetí. Být krásnější, hubenější, úspěšnější a hlavně šťastnější. Lagarto, kavárenský řetězec na severu Čech s vlastní výrobnou dortů, předsevzetím fandí, ale čeho si váží ještě více, je opravdový pocit štěstí celoročně, nejen v lednu.

Možná než menší konfekční velikost má větší váhu pocit nehraného a čistého pocitu spokojenosti. K tomu může dopomoci i kvalitně připravený dortík, kterým zahřešíte s kamarádkou, přítelem nebo maminkou. Jde o to si kvalitně osladit život. Právě ve výrobně Cake Factory, která zásobuje celou síť severočeských kaváren Lagarto, lpí na kvalitních surovinách, moderním postupu a hlavně na chutích.

Právě proto v novém roce přicházejí se sladkými novinkami. Prvním z nich je Jahoda-malina dort a druhým je Brownie Jarkovka. Čím jsou tyto novinky jiné? Pramení v dokonalé chuti a zohlednění tradice, kterou nám cukrářský svět poskytuje. Vymýšlet zákusky není tak lehké, jak se zdá. Člověk si musí být absolutně jistý každou surovinou. Třeba Brownie Jarkovka si zakládá na slaném karamelu s brownies, žloutkovém krému a velkém množství dulcey čokolády. Kombinace, která po pouhém přečtení probouzí chuťové pohárky a navozuje pocit radosti.

PŘIPRAVILA TEREZA PÁNKOVÁ

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty