Krabí tyčinky, které nejsou z kraba? Tajemství známého surimi

Asi už jste je někdy ochutnali, ale možná stále nevíte, z čeho se vlastně vyrábějí. Surimi totiž nemají s krabím masem vůbec nic společného. Co to tedy vlastně jíte, když si surimi tyčinky dáváte na talíř?

Narazit na ně můžete v různých salátech s rybami nebo mořskými plody, někdy se dokonce obalují a pak smaží. A samozřejmě jste je určitě viděli v některých druzích sushi. Předchůdci surimi tyčinek obecně mají ale dlouhou historii, prý už ve 12. století se poprvé objevilo tzv. kamaboko.

Není asi překvapivé, že prakticky veškeré výrobky spojované se surimi pocházejí z východní Asie. Zmiňovaná je Čína, ale asi nejvíce právě Japonsko. Imitace krabího masa vznikla postupnými změnami a snahou přijít s něčím, co může nahradit pravé maso z kraba, které je samozřejmě výrazně dražší. Popularita tohoto výrobku se postupně rozšířila do USA a v dnešní době jsou výrobci i v řadě dalších zemí (např. Thajsko, Vietnam...)

Co je vlastně surimi?

A teď přichází na řadu ta nejdůležitější věc. Z čeho se vlastně surimi vyrábí? Logicky to není krab, ale jde o pastu připravenou z rozemletých (nejčastěji bělomasých) ryb. Ty jsou nejprve zbavené kostí, rozemleté a následně doplněné o další přísady. Mezi hojně používané druhy ryb na přípravu surimi se řadí hlavně aljašská treska nebo treska obecná. Stejné najdete třeba i v rybích prstech. Vybrané namleté maso se nejprve promývá vodou, dochutí, doplní o krabí aroma, přenese se do forem a přidá se i barvivo, které mu dodá typický oranžovo-červený odstín.

Z nutričního hlediska jsou mezi krabím masem a imitacemi samozřejmě značné rozdíly – to pravé má více bílkovin, vitaminů i minerálních látek. Logicky, vzhledem k tomu, že při zpracování ryb na surimi se živiny odplavují.

Jak poznat imitaci

Neměl by to být tak velký problém, protože použití ochucující látky, která má imitovat kraba, by mělo být na obalu jasně uvedeno. Vzhledem k tomu, že jde o korýše, tudíž alergen. Často tedy na obalu můžete najít i označení – surimi tyčinky s krabí příchutí. Obecně se také dá odhadovat imitace podle množství a druhů položek ve složení na obalu.

Zdroj: allrecipes.com; zdroj foto: iStock

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty