Těžká noc? Pravá anglická snídaně vás postaví na nohy!

Pravá anglická snídaně je pojem. Vydatné jídlo, které po ránu postaví na nohy každého Brita, než se vydá vstříc mlhám a dešti. Naučte se ji s námi krok po kroku!

Británie jistě dala světu mnohá dědictví: Shakespeara, angličtinu, Mr. Beana a v neposlední řadě „full English breakfast“. Toto jídlo se stalo synonymem pro pořádnou snídani. A právem! Počátky této příjemné anglické tradice, tedy pořádně se po ránu nadlábnout, sahají někam k roku 1800, kdy byla snídaně povýšena na nejdůležitější jídlo dne.

A opravdu, tato kalorická bomba vás natolik zasytí, že k obědu už stačí nějaký sendvič do ruky, vydržíte až do čaje o páté a pak den završíte noblesní véčou v kruhu rodinném. Alespoň tak to vidí stará dobrá ostrovní tradice. Tu už ale válcují nové zvyky, a tak se nesmíme divit, že se anglická snídaně podává v lecjakém pubu… celý den, i k večeři. Ostatně, proč ne?

Co tedy pravá anglická snídaně obsahuje a co jí nesmí chybět?

Sausages

… neboli britské klobásky, ty potřebujete určitě. Mají mít výraznou chuť a strukturu a v Anglii se velice řeší, z jakého chovu pochází maso a který řeznický rod klobásky vyrobil podle původních receptur. Mezi nejznámější patří produkce z Lincolnshire, Glamorgan, Yorkshire. Nejvíce ceněné jsou však klobásky s více než 500letou tradicí z hrabství Cumberland.

Slanina

Anglická slanina je pojem sám o sobě, v Británii by se ani s jinou neobtěžovali. Její oblíbenost v celém světě je nepopiratelná a v chovných stanicích prasat v Yorkshiru a Tamworthu jsou chována speciální „slaninová plemena“. Plátek britské slaniny se vyznačuje především tím, že obsahuje jak bůček, tak vepřovou panenku. Umění vyrábět tak kvalitní slaninu není pouze o genetické linii vepřů, ale také o jejím nakrájení na plátky.

Vajíčka

V Anglii se jedí nejčastěji na způsob sázeného vejce neboli volského oka, ale tradice povoluje udělat si vajíčka, jak vám zrovna chutnají. Že by měla být od šťastných slepiček, nemusíme snad ani dodávat.

Restovaná, vařená, prostě hlavně teplá. Když je trochu opečete, budou báječnou přílohou. Co se hub týče, jde v naprosté většině o žampiony s orestovanými hlavami. Rajčata volte velká a dužnatá, aby se mohla vařit nebo upravit na pánvi.

Fazole

Ty nesmějí chybět! Bílé v rajčatové omáčce, ovšem. Budou prima na začátku dne, protože vám poskytnou vyváženě bílkoviny, sacharidy, vlákniny i tuky. Navíc neobsahují žádný cholesterol. Nejčastěji se používají konzervované bílé fazole v rajčatové omáčce značky Heinz. Prodává se jich takové množství, že podle všeho 2,3 milionů anglických domácností má fazole denně na stole.

Toust

Pravá anglická snídaně bez zvukových efektů, které jí zajistí pěkně opečený toust? Nemožné! Dříve si lidé opékali své tousty na speciálních napichovátkách nad ohněm v krbu a brali to jako docela prima zábavu, když byl venku nečas (a ten byl každou chvíli). Dnes už máme sofistikované stroje, které nám během minutky vyrobí rovnoměrně opečený toustík jedna báseň.

Je libo něco navíc?

Své k anglické snídani přidali během dob i Irové, Velšané a Skoti, jak jinak! Irové se neobejdou bez jitrnic a hlavně bez osmažené bramborové placky, kterou známe i my od mekáče jako „hashbrown“. Také snídají rádi národní jídlo „haggis“, což je obdoba našeho zabijačkového prejtu. Velšané zase přidávají svůj tradiční „laverbread“ a nejedná se o nic jiného než upravené mořské řasy. Ve Skotsku k takové snídani přibude „black pudding“, což je jelítko podobné naší tmavé tlačence, k snídani se z něj ukrojí vždy plátek.

Zdroj: autorský text

Autor článku

Kamila Ulčová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty