Objevte ančovičky!

Kdo sledoval kuchařské umění Emanuela Ridiho a jeho recepty na těstoviny nebo salátové zálivky, musel si všimnout ingredience, která není v české kuchyni tolik využívaná. Acciughe neboli ančovičky jsou díky své výrazné chuti základem mnoha italských receptů – o jaké ryby jde a jak s nimi vařit?

Sardelky, které se vžily v kuchyňské terminologii jako ančovičky, jsou rybky stříbrné barvy s nádechem modré a zelené, dlouhé okolo 12–20 centimetrů, a loví se především ve Středozemním moři. Jejich maso je velmi bohaté na bílkoviny a železo, obsahují omega-3 mastné kyseliny, mají velmi výraznou, slanou chuť a jsou také velmi tučné.

Čerstvě ulovené se konzervují v olivovém oleji nebo v mořské soli, v nichž vydrží dlouhou dobu, po kterou je můžete pomalu odebírat k dochucení vašich pokrmů. Dávejte si ale pozor, jsou velmi slané, proto jídlo pak už příliš nedosolujte.

Ančovičkami nic nezkazíte, použijete-li je jako základ do rajčatových či rybích omáček na těstoviny, milovníci výrazných chutí mohou zkusit i omáčku pouze z ančoviček, cibule a česneku. Jednotlivá filátka nemusíte vůbec krájet, vložte je rovnou na pánev s olivovým olejem a česnekem a uvidíte, že se za malou chvilku při pravidelném míchání, sama rozpustí. Ančovičky jsou ale také výborné do zálivek. Neodmyslitelnou ingrediencí jsou například při přípravě salátu Caesar, kdy po prošlehání s ostatními ingrediencemi vytvoří krémovou konzistenci, která nestéká ze salátu. Kupujte spíše ty ve sklenici, budou se vám lépe uchovávat v lednici a zavřené vydrží déle než ty v konzervách.

Čerstvé ančovičky. Foto: Thinkstock

Čerstvé marinované ančovičky

Natrefíte-li na čerstvé ančovičky v obchodě (jejich čerstvost poznáte podle jasných očí s jasně černými panenkami, pevného těla, ze kterého neodpadávají šupiny, a namodralé stříbřité barvy), zkuste si je doma namarinovat. Jde o velmi jednoduchý recept, který vás osvěží během letních dní a navodí vám atmosféru Středozemního moře.

Na marinádu potřebujete:

• 1 stroužek česneku

• 1/2 skleničky olivového oleje

• 2 lžíce vinného octa

• 500 g čerstvých ančoviček (velikost okolo 10 cm)

• šťáva vymačkaná ze dvou citronů

• svazek hladkolisté petržele

• pepř, sůl

• bageta k podávání

Postup přípravy:

1. Nejprve si připravte marinádu smícháním olivového oleje, utřeného česneku, octa, špetky soli a pepře a najemno nakrájené petrželky.

2. Jakmile budete mít marinádu smíchanou, nechte ji chvilku odležet a mezitím si očistěte ryby. Není to nijak těžká práce, jen trochu časově náročná. Každou ančovičku podélně rozřízněte na její břišní straně a prsty rozpůlte. Vyjměte z ní vnitřnosti a páteř spolu s hlavou – nejlépe vám to půjde, když ji budete vyndávat od hlavy směrem k ocasu. Poté rybičky omyjte a vysušte kuchyňským ubrouskem. Snažte se, aby zůstala rozpůlená rybička vcelku a neroztrhla se na dvě malá filátka.

3. Očištěné kousky ryby pak skládejte natěsno do keramické nebo plastové nádoby (určitě nepoužívejte hliníkové nebo měděné nádoby, ze kterých by se mohly působením citronu a octa uvolňovat jedovaté látky) a nechte marinovat po dobu alespoň pěti hodin.

4. Nakonec podávejte s čerstvou bagetou.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty