Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak zorganizovat rodinnou oslavu

Organizace rodinné oslavy
Organizace rodinné oslavy Autor: Thinkstock
Naše rodina pořád něco slaví. Ať už to jsou kulaté narozeniny, bakalářské a následně magisterské promoce, svatby první či diamantové, vždy máme jeden hlavní problém – kam sezvat všechny „Hujerovy“...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vždy chceme, aby si oslavu všichni užili, proto ji neorganizujeme v domácím prostředí. Výběr restaurací ale pro nás není nikdy jednoduchý. Bývá nás okolo dvaceti v základní sestavě, část hostů nejí drůbež, část zase ryby, s ohledem na seniory nemůžeme objednat jen tak nějaké maso a s ohledem na mladé holky, hlídající si linii, zase hutná jídla. A roli hraje samozřejmě také rozpočet.

Každá taková akce tak vždy představuje pečlivou přípravu, ze které jde nejednomu hlava kolem. Iniciativní a všímavý personál je v takovou chvíli ceněn nad zlato. Bohužel, ne každý, kdo nabízí ve svých službách oslavy všeho druhu, skutečně ví, co to obnáší.

Za dobu co se ujímám organizace těchto oslav jsem si již dala dohromady několik kritérií, které mi celé plánování hodně ulehčují:

Vyzkoušejte si restauraci předem

Vždy když jsem si vybrala restauraci, ve které by se naše oslava mohla konat, zašla jsem si tam předem na jídlo. Bez toho, aniž bych provozovatelům nahlašovala svůj záměr, jsem si s menší společností objednala chody, které by přicházely v úvahu pro mé záměry a otestovala si je. Všímala jsem si obsluhy, hluku a osvětlení v restauraci i toho, jak by šlo eventuálně sestavit slavnostní tabuli, zda bychom mohli mít oddělenou místnost a zda třeba nebudeme v blízkosti záchodů.

Organizace rodinné oslavy  Foto: Thinkstock

Když mi chutná, nechám si zavolat odpovědnou osobu a rezervuji akci i její detaily osobně, rovnou na místě. Už to totiž, na rozdíl od telefonické rezervace, hodně napoví, jak vstřícný a flexibilní bude personál během vaší oslavy.

Zvolte jednotné menu

Postupem času se mi osvědčilo domluvit jedno menu se dvěma různými hlavními chody, ze kterých si hosté vyberou. Výhoda menu spočívá v tom, že se vyhnete časovým prodlevám při objednávání dvaceti různých jídel. Nevím, jak vám, ale mně hodně vadí, když není celý stůl obsloužen najednou. Představa, že první tři mají dojedený talíř v momentě, kdy poslední tři dostávají svoji porci, mě trochu zvedá ze židle, proto se vždy snažím domluvit s personálem tak, abych tomuto předešla.

Vždy nahlašte, kolik lidí očekáváte a upozorněte také na určitou flexibilitu – nikdy nevíte, kdo na poslední chvíli odřekne, nebo se naopak přidá.

Organizace rodinné oslavy  Foto: ThinkstockDomluvte se předem na ceně

Tím, že si předem domluvíte menu, získáte také lepší přehled o cenové kalkulaci na každou osobu a budete tak moci snadněji kontrolovat konečné zúčtování. Pokud nepořádáte oslavu v Michelinské restauraci, mohli byste se vejít do ceny 500 korun na osobu za tříchodové menu s kávou a finanční rezervou na další nápoje.

Co je alarmující a co vítané

Rezervujete–li si v nějaké restauraci takový počet míst, neměli byste dělat přílišné kompromisy. Jde o den, který chcete, aby si všichni nerušeně užili, a proto za něj také platíte. Všímejte si, jak ochotně s vámi personál začne pohoštění plánovat. Nabídne vám stůl na dary a vázy s květinami? Nabídne vám, že vám vyčlení prostor v místnosti, který nebude zaplňovat dalšími lidmi, pokud to kapacita restaurace nebude vyžadovat? Přiřadí vám jednoho ze svých číšníků? Nabídne vám, jestli chcete přizdobit slavnostní tabuli? Zeptá se předem, jaké alkoholické nápoje budete pít a k tomu vás zásobí vodou založenou na stůl? A jak se tváří, když se zeptáte, jestli může vaše babička přinést trochu sladkých koláčků, které doma s radostí připravila?

Všechny tyto detaily se zdají být maličkostmi, jsou to ale právě ty, které dělají rozdíl mezi jednotlivými restauracemi.

Rada na závěr: Nepodceňujte své příbuzné

Nikdy nevíte, jak to vaši příbuzní roztočí. Pořádat oslavy na místech, kde je možné se po výborném jídle i skvěle zabavit, může přinést nezapomenutelné zážitky. Jako když jsme se s celou mojí rodinou hodinu fotili v krásném dvoře staročeského statku nebo když moji prarodiče ve svých 75 letech poprvé vrhli bowlingovou koulí...

Organizace rodinné oslavy  Foto: Thinkstock

Autor: (sponk)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama