Černý kmín nebo-li černucha setá je zázračným všelékem i chutným kořením

Černý kmín je jiný název pro bylinku černuchu setou. Používá se jako koření, ale zejména je to úžasný lék proti širokému spektru neduhů, možná by se s úspěchem černucha dala zařadit mezi superpotraviny, protože škála jejích zdraví prospěšných účinků je opravdu široká.

Kde se vzala černucha?

Černucha setá je u nás možná trochu méně známá, ale jako všelék ji používali již staří Egypťané za dob faraona Tutanchamona. Nyní se tato bylinka nebo, chcete-li, koření používá zejména na Balkáně, Středním východě, Turecku a obzvláště pak v Indii. Jedná se o jednoletou bylinku původem z Asie.

S jakým kořením černý kmín ladí a které jím můžeme nahradit?

Černý kmín ladí s tymiánem, saturejkou, koriandrem a novým kořením. Dříve se černým kmínem nahrazoval drahý dovážený černý pepř; jako náhradu pepře můžeme černuchu používat dnes, zvláště zdá-li se nám pepř příliš ostrý a štiplavý.

Černý kmín léčí téměř všechno

Černý kmín se při léčbě neduhů dá použít ve formě prášku, odvaru, ale zejména ve formě za studena lisovaného oleje. Černý kmín obsahuje široké spektrum léčivých látek; údajně jich je až sto. Pomáhá zejména na trávicí obtíže, jako je nadýmání, plynatost, průjem či překyselení žaludku, či dokonce při otravách jídlem; do jisté míry pomáhá i v boji proti střevním parazitům. Černucha působí anesteticky a protizánětlivě, proto se dá užít například při bolestivé menstruaci nebo zevně na různé mykózy, ekzémy či na akné. Černucha navíc posiluje imunitu, dobrou službu nám udělá i při chřipce a nachlazení. Pomáhá i při dýchacích obtížích; vhodná je při léčbě astmatu nebo alergií. Výzkumy ukazují, že dokonce zpomaluje některé formy rakoviny.

Lze využít černý kmín i v kuchyni?

Černucha má příjemnou lehce pálivou chuť i příjemné aroma. Někdo černý kmín vnímá jako kombinaci pepře, cibule a máku. Černý pepř se hodí zejména na nepříliš chuťově výrazné potraviny, jako jsou různé saláty nebo tvarohy. Z masa se pak hodí na kuřecí, jehněčí, vepřové, hovězí a telecí maso, ale i ryby. Dokořenit jím můžete i zeleninové polévky. Černý kmín se také přidává do pečiva – zejména do chleba, aby zvýraznil jeho chuť, a využívá se také při výrobě uzenin. Autor: Dana Špatenková

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty