Znáte česnekové výhonky? Dříve odpad na kompost nebo pro slepice, dnes ceněná jarní zelenina

Až na farmářských trzích uvidíte zakroucené zelené liány s poupátkem na konci, určitě je nepřejděte bez povšimnutí. Sezona česnekových výhonků je velmi krátká a stojí za to si jejich jemnou chuť a šťavnatou strukturu užít dosyta.

Všichni zahrádkáři, kteří pěstují česnek, tuhle jarní parádu dobře znají. Během června začne česnek nasazovat na květ na dlouhém silném stonku. Aby všechna síla přešla do tvorby palic pod zemí, zahrádkáři od nepaměti tyto výhonky s poupátkem vyštipují. Většinou končily na kompostu, případně vylepšili krmení pro slepice.

V posledních letech se ale tyhle zakroucené stonky začaly objevovat v nabídce farmářských prodejců. Konečně k nám do Česka doputovala informace, že tyto výhonky jsou nejen jedlé, ale hlavně výborné. Jejich možnosti využití v kuchyni jsou velmi široké a byla by škoda se o tento kulinární zázrak připravit.

Jak to chutná?

Česnekové výhonky mají velmi jemnou česnekovou chuť, nejsou vůbec štiplavé, částečně připomínají i chuť jarní cibulky. Sytě zelené stonky jsou velmi šťavnaté a křupavé, strukturou připomínají zelený chřest.

Jak výhonky uchovat a připravit?

Sezona česnekových výhonků je velmi krátká. Navíc je to spíše o štěstí, když na ně narazíte. Proto doporučujeme koupit jich pořádnou porci a uchovat je na později. V dobře uzavíratelné krabičce vám v lednici vydrží minimálně týden, spíš dva. Nebo je můžete krátce blanšírovat (povařit minutku ve vroucí vodě, poté prudce zchladit), poté osušit a na kousky nakrájené uchovat v mrazáku.

Co si uvaříme?

Česnekové výhonky jsou velmi univerzální surovina. Můžete z nich připravit například pesto – stačí přidat slunečnicový olej, nastrouhaný parmazán, citronovou šťávu, opražená semínka, sůl, pepř a vše rozmixovat na hrubou pastu. Hodí se nejen k těstovinám, ale klidně ho můžete natřít třeba na topinky.

Výhonky lze také naložit do sladkokyselého láku podobně jako okurky a zavařit jako chuťovku. Výhonkům to sluší i v asijské kuchyni, stačí jim krátká tepelná úprava, takže jsou velmi vhodné do rychlých stir-fry. Na kousky nakrájené výhonky trochu připomínají zelené fazolky a dají se obdobně využít, zkuste je na kyselo se smetanou, podávané s bramborem a vejcem natvrdo.

Stonky lze jíst i zasyrova, na malé kousky nakrájené výhonky přidejte klidně do salátu. Perfektní jsou i do vaječné omelety, frittaty, do polévek nebo pod maso. Můžete je hodit i na gril, stačí jim asi 2 minuty, pak je jen osolte, opepřete a zakapejte olivovým olejem, a máte super přílohu třeba ke steaku. Zkrátka, nebojte se experimentovat, jemná chuť a příjemná textura se hodí téměř k jakékoli úpravě.

Zdroj: www.chatelaine.com, www.seriouseats.com; zdroj foto: iStock

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty