Naložte vejce do sklenice! S řepou, kurkumou, čajem nebo sójovkou

Naložená vejce bývala dříve běžnou součástí spíže. V době, kdy slepice nesly jako o závod, naše babičky uměly tuhle „nadúrodu“ uchovat na pozdější časy. A podobně to uměly babičky v různých koutech světa, akorát výsledek byl trochu jiný, podle místních chutí a zvyklostí.

Právě po Velikonocích se takové tipy hodí. Zvláště rodinám, které mají více mužských členů. Hospodyni se po úspěšné koledě může doma sejít klidně i 100 natvrdo uvařených vajec a takové množství už do pomazánky jen tak nezpracujete. Až uvaříte všechny ty klasiky, jako jsou francouzské brambory, skotská vejce, kulajdu a vajíčkový salát, je na čase poohlédnout se po nové inspiraci.

Čím rozhodně okouzlíte mužské strávníky, jsou vejce naložená ve stylu utopence. Místo buřtů dejte do sklenice oloupaná vejce, přidejte koření, chilli papričky, cibuli, a klidně i kyselé okurky. Vše zalijte octovým nálevem a nechte pár dní uležet v lednici. Překvapí vás, jak je tahle nenáročná chuťovka skvělá.

Barevná vajíčka

Obdobně můžete naložit vejce i do „barevného“ nálevu. Stačí přidat kousek červené řepy a vejce kromě chuti nálevu natáhnou i výraznou barvu. Po rozkrojení bude bílek krásně růžový. Můžete servírovat jako chuťovku jen s chlebem, ale tahle růžová vajíčka jsou také skvělým základem pro oblíbená plněná vejce, která budou přímo ozdobou talíře. Stejně výrazného efektu docílíte i nálevem s mletou kurkumou, vejce pak budou sytě žlutá. V tomto případě doporučujeme nálev dochutit spíše orientálním kořením – římským kmínem, semínky hořčice, badyánem…

Naložená vejce s červenou řepou

  • 6–10 natvrdo uvařených vajec

NÁLEV:

  • 400 ml vody
  • 200 ml octa
  • 4 lžíce cukru krupice
  • 2 lžíce soli
  • 1 lžička kuliček celého pepře
  • 3 bobkové listy
  • 6 kuliček nového koření
  • 2 menší červené řepy
  • 1 červená cibule
  1. Do hrnce dejte vodu, ocet, cukr, sůl, všechno koření, oloupanou a na menší kousky nakrájenou červenou řepu a cibuli nakrájenou na tenké plátky. Vše asi 5 minut povařte a nálev nechte trochu vychladnout.
  2. Oloupaná vejce dejte do větší sklenice a zalijte je nálevem (můžete v něm nechat i řepu a cibuli). Sklenici zavřete a vejce nechte marinovat minimálně do druhého dne, ale klidně i týden.
  3. Vejce vyndejte, podélně rozpulte, lehce osolte a opepřete a podávejte i s kousky cibule a řepy.

Z druhého konce světa

Marinovaná a nakládaná vejce jsou oblíbená i v Asii. Dokonce hodně oblíbená! Každá země má svůj recept, a i když jsou si v něčem podobná, stojí za to vyzkoušet je všechny a porovnat výsledné dobroty.

Klasikou jsou vejce marinovaná v sójové omáčce. Do nálevu se přidává i různé koření, ale základem je slaná chuť sójové omáčky. Tato vejce jsou oblíbená hlavně v Japonsku, jsou nezbytnou součástí nudlové polévky ramen, ale i rýžových misek donburi.

Vaječný pozdrav z Koreje

Perfektní je také korejská variace na stejné téma. Pod názvem Mayak eggs se skrývají vejce marinovaná v sójové omáčce s octem, cukrem, chilli, sezamem a jarní cibulkou. Podávají se studená na misce s horkou rýží pokapanou trochou marinády a je to oblíbená rychlá večeře. Nejčastěji se používají vajíčka s ještě trochu tekutým žloutkem (vařená 6–7 minut), ale klidně můžete použít i vykoledovaná vejce připravená natvrdo.

Čínská čajová vejce

Další chuťovkou, kterou musíte ochutnat, jsou čínská vejce naložená ve směsi sójovky a černého čaje, dochucená voňavým kořením pěti vůní. Rozdíl v přípravě je ten, že se vejce marinují v popraskané skořápce, díky čemuž má pak vejce na sobě krásné mramorování. Je tedy nejen velmi lahodné, ale i pohledné.

  • 8 vajec
  • 2 sáčky černého čaje
  • 1 svitek skořice
  • 2 badyány
  • 1 lžička koření pěti vůní
  • 1 lžíce cukru krupice
  • 4 lžíce světlé sójové omáčky
  • 1 lžíce tmavé sójové omáčky
  1. Vejce v pokojové teplotě dejte do rendlíku a přidejte studenou vodu, aby sahala asi 2 cm nad vejce.
  2. Přiveďte vše k varu a vařte na středním plameni asi 9 minut.
  3. Lžící vyjměte vejce z vody (vodu nechte v rendlíku). Vejce trochu zchlaďte pod tekoucí studenou vodou, abyste je mohli vzít do ruky. Zadní stranou lžíce velmi jemně klepejte do skořápky, až se na ní vytvoří prasklinky.
  4. Popraskaná vejce vraťte do rendlíku s horkou vodou a přidejte do ní všechny ostatní ingredience. Přiveďte k varu, zmírněte oheň na minimum a nechte vařit pod pokličkou 1 hodinu.
  5. Vypněte oheň a vejce nechte v nálevu minimálně ještě další hodinu odpočívat. Případně je v nálevu nechte úplně vystydnout.

Zdroj: autorský text, www.christieathome.com; zdroj foto: iStock

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty