Dřevnaté stonky chřestu nevyhazujte. Dají se v kuchyni perfektně využít

Období chřestu je dost krátké. Vychutnáváme si jej od dubna do konce června a na prodejních pultech se řadí k dražší zelenině. Proto je škoda ho nevyužít až do posledního kousku stonku.

Chřest má po sklizni tendenci rychle dřevnatět a po očištění a ulámaných stoncích nám ho zbyde tak o třetinu méně. Čerstvou křupavou část lze připravit na stovky různých způsobů a vždy nám zajistí chuťově skvělý zážitek. U chřestu je navíc výhoda, že jej stačí tepelně upravovat opravdu jen malou chviličku.

Dřevnaté stonky nejčastěji lidé automaticky vyhazují do odpadků nebo na kompost. Je to ale škoda, neb i v nich se ukrývá spoustu prospěšných minerálů a čistících antioxidantů.

Připravte blahodárný vývar plný chuti

Když si domů přinesete čerstvý zelený chřest, dřevnaté stonky nikdy neřezejte nožem, ale odlomte je v ruce. Chřest nejdříve opláchněte a poté ho jemně ohněte, jako když jej zkrátka chcete zlomit. Zlomí se přesně v místě, kde končí tvrdá část a začíná čerstvý stonek. U bílého chřestu odkrojte asi 2cm konec stonku a poté pazochy oloupejte škrabkou.

Odlomené konce stonku (a případně i oloupané slupky) přidejte do zeleninového vývaru, ze kterého můžete připravit polévku nebo jej přidat do rizota. Vývar lze také zmrazit a použít jej později. Chřest je velmi očistný a vývar z něj je opravdu skvělou zdravou bombou.

Zdroj: recetin.com; foto: iStock.com

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty