Česneková, cibulová nebo zázvorová. Snadné recepty na pasty, které vám ušetří čas i nervy

Nemáte rádi loupání česnekových stroužků, ale jejich vůni a chuti jen tak neodoláte? Nebo si zkrátka chcete připravit zásoby na později, abyste pak mohli ušetřit trochu času? Řešením jsou pasty – česneková, cibulová nebo třeba zázvorová.

Pokud při vaření často používáte tyto tři suroviny, určitě byste se měli podívat na naše dnešní tipy. Příprava těchto aromatických past sice zabere nějaký ten čas, ale když si uděláte dostatečné zásoby, které pak třeba zamrazíte, nebudete muset loupat neposedné stroužky nebo štiplavé cibule i několik měsíců.

Česneková pasta

Co je k tomu potřeba? Prakticky nic zásadního. Jen hromada česnekových palic, olej, kuchyňský robot a dostatek času. Nejméně zábavná část receptu je samozřejmě hned ta první – veškeré palice rozeberte na stroužky a postupně oloupejte. Pomůže vám trik, při kterém plochou stranou nože zmáčknete jednotlivé neoloupané stroužky, až trochu prasknou. Slupka pak půjde dolů skoro sama. Jakmile máte hotovo, stroužky rozmixujte v kuchyňském robotu a přidávejte olej. Množství záleží na počtu stroužků, proto olej přilévejte postupně – výsledná hmota by měla mít konzistenci pasty.

Česnekovou i zázvorovou pastu využijte při vaření butter chicken. Zkuste ho podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Část přendejte do čisté a dobře uzavíratelné skleničky, kterou pak uchovávejte v lednici. Vydrží vám několik dní a vy ji budete mít rovnou po ruce. Zbytek pasty rozetřete na menší plech vyložený pečicím papírem, dejte do mrazničky a nechte dobře ztuhnout. Zabere to i několik hodin. Pokud máte pasty hodně, můžete ji zmrazit postupně, případně ve vrstvách, které od sebe oddělte dalším pečicím papírem. Jakmile je hotovo, stačí veškeré pláty rozkrájet na menší kousky, přesypat do menších nádob nebo pytlíčků a vrátit zpět do mrazu.

Takto připravená pasta vám vydrží i několik měsíců. Pokud nemáte vhodný plech do mrazničky, můžete použít i tvořítka na led, která směsí naplníte.

Cibulová pasta

Podobný postup můžete zkusit i v případě cibulové pasty. Nejprve oloupejte několik cibulí a nakrájejte je na proužky nebo kousky. Na pánvi rozehřejte pár lžic rostlinného oleje a cibuli postupně restujte dozlatova. Důležité je, aby měla krásnou barvu a dodala pak při vaření dalšího jídla co nejvíc chuti. Nechte ji lehce zkaramelizovat, a jakmile je hotovo, přendejte ji do kuchyňského robota a rozmixujte do hladké pasty.

Stejně jako u česnekové pasty můžete směs rozdělit do tvořítek na led a zamrazit.

Zázvorová pasta

Naším posledním tipem je zázvorová pasta. Loupání tohoto kořene nepatří mezi nejzábavnější aktivity, ale jeho chuť rozhodně stojí za námahu. Jakmile se pustíte do přípravy zázvorové pasty, nezapomeňte mít po ruce lžičku. S ní totiž kořen oloupete úplně nejjednodušeji. Pak už ho stačí jen pokrájet na menší kousky, rozmixovat a dle potřeby naředit trochou vody. Díky tomu bude pasta hladká. Tento krok můžete případně vynechat, je to jen na vás. Zároveň lze použít i olej, ale s vodou má pak tato zázvorová pasta o něco širší využití.

Zamrazit ji můžete opět v tvořítkách na led, případně stačí zformovat menší zázvorové placičky na plech vyložený pečicím papírem, které pak necháte v mrazničce několik hodin tuhnout.

Co s nimi?

A k čemu se teda takové pasty hodí? Určitě na dochucení kari, dušeného masa, omáček nebo po nich sáhněte při marinování masa. Zázvorová pasta skvěle dochutí asijské polévky a v základní podobě je parádní volbou třeba i do smoothies.

Zdroj: thekitchn.com, greedygourmet.com, theharvestkitchen.com, redakce; zdroj foto: iStock.com

Česnekovou i cibulovou pastu využijete i při vaření oblíbené gulášové polévky. Připravte ji podle videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty