Bešamel – jednoduchý recept na univerzální bílou omáčku, která se vždy povede

Bešamel je původem francouzská omáčka, která je základem mnoha známých jídel a také základem pro spoustu dalších omáček. S naším jednoduchým receptem ji hravě zvládnete připravit stejně dobře jako francouzští šéfkuchaři.

Bez bešamelu by se neobešla oblíbená jídla, jako jsou italské lasagne, řecká musaka nebo třeba americké mac and cheese. Základní bílá omáčka toho ale umí mnohem víc. S různým dochucením se lehce promění v omáčku sýrovou, bylinkovou nebo houbovou, je základem i pro omáčku Mornay se sýrem, hořčicí a žloutkem. Kromě výše zmíněných jídel můžete bešamel použít ke gratinování neboli zápékání třeba zeleniny, perfektně bude ladit s květákem, čekankovými puky, pórkem nebo mangoldem.

Bešamelová omáčka je velmi jednoduchá na přípravu. Základem je zásmažka z másla, mouky a mléka. Často se pak dochucuje ještě hořčicí nebo třeba muškátovým oříškem. Je oblíbená v mnoha kuchyních a je výbornou univerzální omáčkou, kterou byste měli mít ve vašem kuchyňském repertoáru. Původně pochází z Francie, kde se od 17. století stala základem mnoha jídel. I když Italové by určitě namítali, že si ji Francouzi vypůjčili z italské kuchyně :) Každopádně je to jedno, dnes je bešamel nedílnou součástí mnoha evropských i světových kuchyní.

Připravte bešamel podle neprůstřelného receptu Romana Vaňka:

Budete potřebovat:

  • 50 g cibule
  • 60 g másla
  • 60 g mouky
  • 1 l plnotučného mléka
  • lžičku soli
  • 1 bobkový list
  • špetku bílého pepře
  • špetku muškátového oříšku
  1. Nejdříve oloupejte cibuli a nakrájejte ji najemno. Na středním ohni rozehřejte v rendlíku máslo. Dávejte pozor, aby stupeň na sporáku nebyl moc vysoký, máslo by se mohlo rychle připálit. Jakmile začne máslo v hrnci pěnit, přidejte cibuli a za stálého míchání ji nechte 30 vteřin zpěnit. Poté přidejte pepř a znovu promíchejte.
  2. Nyní přichází na řadu mouka, kterou přidejte k máslu s cibulkou a minutu vše dohromady míchejte. Pak přilijte studené mléko a metlou znovu vše důkladně promíchejte. Nakonec dochuťte bobkovým listem, muškátovým oříškem, solí a přiveďte k varu. Poté hned plamen stáhněte na minimum a za stálého míchání vařte omáčku 20 minut.
  3. Hotový bešamel pak přeceďte přes jemný cedník.

PRIMA TIP: Bešamel se nebojte dochutit o něco víc než jiná jídla, aby byl dostatečně výrazný a silný. V kombinaci s dalšími složkami jídla jeho výraznost podstatně slábne. Hotovou omáčku můžete skladovat v lednici až 4 dny.

Zdroj: Klenoty klasické evropské kuchyně / Roman Vaněk; www.kucharkaprodceru.cz ; zdroj foto: iStock.com

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty