zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
3 zajímavosti o lanýžích, které jste možná ještě neznali
Autor: se souhlasem Amirali Mirheashemian / Unplash 3 zajímavosti o lanýžích, které jste možná ještě neznali

3 zajímavosti o lanýžích, které jste možná ještě neznali

Mají specifickou chuť, vůni a ne každému chutnají. Už jste někdy vyzkoušeli pokrm vylepšený o hoblinky lanýžů? Jde o nevšední houby, které jsou náročné na sběr a nenajdete je všude. A proto jsou mimo jiné také tak drahé!
Tereza Pánková , 30.09.2021

reklama

Specifické místo pro růst

Že je lanýž vzácná a velmi zajímavá houba, to už je asi všem jasné. Má hodně specifickou vůni i chuť, což nemusí každému vyhovovat, ale základem je ochutnat. Věděli jste ale, že lanýže rostou pod zemí a jen ve specifických oblastech s určitýmu druhy stromů? Nejlépe se jim daří u kořenů stromů, jako jsou kaštanovníky, duby, lísky nebo ořechovce pekanové.

Ach ta cena!

Lanýže se řadí mezi velice drahé suroviny, které si nejspíš nepořídíte jen tak k obědu. Bílé lanýže jsou daleko cennější, někdy až několikanásobně. Cenu ale neurčuje pouze druh, ale i velikost samotného kusu. Čím větší, tím samozřejmě dražší.

3 zajímavosti o lanýžích, které jste možná ještě neznali
Autor: se souhlasem Andrea Cairone / Unplash 3 zajímavosti o lanýžích, které jste možná ještě neznali

Psi i bachyně v akci

Jelikož najít poctivý lanýž není zase taková jednoduchá věc, berou se na sběr vycvičení psi nebo dříve více i bachyně, které se mohly pást a zároveň houbu hledat. Na rozdíl od psů jsou ale prasata méně spolehlivá, protože často spořádají všechno, co najdou. Včetně lanýžů. Psi se sice dají dobře vycvičit, aby nic nespořádali, ale bachyně mají výrazně lepší čich. Takže vše má své výhody i nevýhody.

Zdroj: www.manofmany.com; zdroj foto: Unsplash

reklama

Související témata: čerstvé suroviny , gastronomie

reklama

Přečtěte si také