Nachystejte velikonoční pohoštění pro vaše velké koledníky

Ani letošní rok zástupům velikonočních koledníků nepřeje a všech dobrot a zvyků si budeme pravděpodobně užívat jen v úzkém rodinném kruhu. Přesto však většina z nás na přípravy pochoutek nerezignuje a nachystá to nejlepší.

Co vedle kousku nádivky nebo krajíčku mazance nabídnout velkému domácímu koledníkovi, který o Velikonočním pondělí přijde s pomlázkou vyplatit ženskou část rodiny? Malované vajíčko potěší každého, myslete ale i na pohoštění přímo při koledě. Připravte oblíbenou klasiku z rodinného repertoáru receptů i pohoštění podle nových inspirací. Nezapomeňte ani na výtečnou „tekutou koledu“.

Vajíčka nesmí chybět

Co by to bylo za Velikonoce bez vajíček, že? Z vajec, která popraskala při vaření, nebo z nepovedených kraslic můžete připravit vynikající pomazánku. Té si ale nejspíš ještě užijete po Velikonocích dosyta. Vajíčka by přesto neměla na jarním stole chybět. Co si tak připravit dobrého?

Smažená vejce plněná tuňákovou směsí

Plněná vejce nejsou žádnou novinkou. Zkuste ale letos dodat klasickému receptu zajímavou obměnu.

  • 6 vajec
  • 1 konzerva tuňáka ve vlastní šťávě
  • 2 lžíce majonézy
  • sůl
  • 1 lžička citronové šťávy
  • hladká mouka, vejce, strouhanka, olej
  • nasekaný kopr

Natvrdo uvařená vejce rozkrojte podélně na poloviny a opatrně vydlabejte žloutky. Ty smíchejte se scezeným tuňákem, majonézou, citronovou šťávou a osolte dle chuti. Vydlabaná vejce obalte v trojobalu a osmahněte na rozpáleném oleji. Nechte okapat na ubrousku a pomocí lžičky nebo cukrářského sáčku naplňte připravenou tuňákovou směsí. Dozdobte nasekaným koprem.

Nové lahodné zvyky

Pokud vedle sladkých i slaných pochoutek připravených podle rodinných receptů rádi vyzkoušíte i něco nového a obohatíte svátky o další zvyky, připravte pro sebe i koledníky výjimečné snoubení chutí: dobrou ruskou vodku a tradiční chuťovky zvané „zakuski“.

„Zakuski“ mívají podobu uzenin, uzených ryb, míchaných salátů, nakládané zeleniny, nebo jednohubek. Tipem na letošní Velikonoce plné výtečných „zakusek“ jsou tradiční ruský salát s hovězím masem, nakládané rybičky, chléb s máslem a kaviárem, nakládaná plněná rajčata, špek s černým chlebem a k tomu nakládané okurky nebo třeba zelí s červenou řepou.

„Zakuski“ by nebyly tím, čím jsou, bez kvalitní vodky. Společně tvoří dokonalý tandem chutí. Tradice velí vpustit po malých doušcích vodku na jazyk, poválet ji po patře, polknout a nechat hrdlem stoupat její čistou dochuť. Následuje ochutnání „zakusky“. Dopřejte si mimořádný chuťový zážitek s vodkou, která se stala měřítkem kvality pro všechny ruské vodky. Vodka Russian Standard je připravována z vysoce kvalitní vody ledovcového Ladožského jezera a ozimé pšenice. Za kvalitou této jemné vodky stojí vedle surovin i důkladný výrobní proces.

Tradice z rukou švýcarských mistrů

S Velikonocemi jsou neodmyslitelně spjaty ovocné pálenky. Jsou perfektním digestivem po svátečním hodování i vítanou výslužkou pro velké koledníky. Ať už o Velikonocích připravujete ty nejlepší jarní pochoutky podle rodinných tradic, nebo se necháváte inspirovat novými recepty, je vždy společným cílem dopřát si to nejlepší. Tím samým se řiďte i při výběru pálenky. Ovocné pálenky patří mezi nejstarší druh destilátů a jejich tradice není zakořeněna pouze u nás. Ovocný tekutý poklad je typický pro mnoho koutů Evropy.

Švýcarsko, které je proslulé kvalitou svých řemesel, je domovem prvotřídních ovocných destilátů Fassbind už od roku 1846. Základem jejich neobyčejné chuti je pečlivě vybrané ovoce. Necháte se zlákat hruškou, malinou nebo švestkou? Nebo dáte přednost třešním, jablku či meruňkám? Každá ze zmíněných pálenek zrála po destilaci ještě několik dlouhých měsíců v dubovém sudu a poté byla zjemněna výtažky ze sušeného ovoce – právě z toho druhu, ze kterého je i samotná pálenka. Ať už vyberete jakoukoli variantu, koledníci jistě nebudou chtít zůstat u jedné sklenky.

Pokud věříte, že v jednoduchosti je krása, zvolte k pálenkám i dokonale jednoduché a přitom výtečné pohoštění. Vyzkoušejte pálenky v kombinaci se švýcarským sýrem Tête de Moine. Tento vysoce aromatický sýr jejich chuť nepohltí, naopak ji ještě více umocní. Růžičky polotvrdého švýcarského sýru můžete koupit už hotové nebo si je vyrobit sami pomocí speciálního nástroje, kterému se říká Girolle.

Pálenky Fassbind se stejně dobře hodí i ke sladkým dobrotám. Vedle mazance a beránka vyzkoušejte letos rozhodně i tyhle lahodné hruškové bábovičky. Vydrží vám zabalené v alobalu až dva dny, ale nejlépe chutnají v den přípravy. Uvidíte, že se po nich jen zapráší.

Hruškové bábovičky s krémem z Vielle Poire

Na 8 formiček o průměru 10 cm:

  • 8 menších hrušek
  • 800 ml vody
  • 100 g cukru
  • 8 kostek cukru
  • 100 ml ovocné pálenky Fassbind Vielle Poire

Bábovičky:

  • 125 g másla
  • 3 vejce
  • 125 g cukru
  • špetka soli
  • 1 vanilkový cukr
  • 200 ml mléka
  • 250 g polohrubé mouky
  • 60 g kakaa
  • 1 prášek do pečiva
  • hrst plátků mandlí

Krém:

  • 200 ml smetany ke šlehání
  • 20 ml ovocné pálenky Fassbind Vielle Poire
  • moučkový cukr dle chuti

Hrušky oloupejte, ponechte jim ale stopky. Vložte je do vroucí vody s cukrem, přikryjte pokličkou a vařte na mírném plamenu, dokud nezměknou. Vyjměte je z vody a po vychladnutí je podélně rozkrojte na poloviny a vydlabejte jádřince. Kostky cukru krátce ponořte do pálenky a nahraďte jimi vydlabané jadřince. Přiklopte druhou půlkou hrušky. Troubu předehřejte na 180 °C. V míse šlehejte ručně povolené máslo, dokud nebude tvořit špičky. Přidejte vajíčka, cukr a sůl a dále šlehejte, dokud směs nezesvětlá. Poté přidejte vanilkový cukr, mléko, kakao a mouku a důkladně zamíchejte. Nakonec přidejte prášek do pečiva a naposled lehce promíchejte. Těsto rozdělte do osmi vymazaných a moukou vysypaných formiček, na něj položte hrušku a posypejte mandlemi. Pečte v předehřáté troubě 20–25 minut, upečení těsta zkontrolujte špejlí. Po upečení nechte bábovičky chvíli chladnout na mřížce a po pěti minutách je opatrně vyklopte.

Příprava krému: Smíchejte pálenku a moučkový cukr s ušlehanou smetanou a servírujte s bábovičkami.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty