5 nejčastějších potravinových alergií nebo intolerancí. Jak to s nimi vlastně je?

Trápí vás únava, zažívací obtíže, otoky, ekzémy či afty? Bolí vás hlava, mizerně spíte a býváte až příliš často nemocní? Na vině může být jídlo, které v dobré víře den co den jíte. Potravinové alergie nebo intolerance mohou zkrátka potrápit, co je tedy způsobuje?

Výskyt potravinové intolerance je poměrně častý – odhaduje se, že jí trpí až 45 % české populace. Její příznaky jsou přitom zcela nenápadné. Na rozdíl od potravinové alergie, která se projevuje stejně jako každá jiná, tedy například kožními reakcemi, totiž přichází nepozorovaně. Doprovází ji bolesti hlavy, zažívací obtíže, nadýmání či nepříjemné vyrážky a ekzémy. Zjistěte, které potravinové alergie a intolerance jsou nejčastější a čím potraviny, na něž je váš organismus přecitlivělý, nahradit.

1. Mléko

Nejčastější potravinou, kterou lidé špatně snášejí, je kravské mléko. Alergie na mléčnou bílkovinu se většinou začne projevovat již v kojeneckém věku, a to při přechodu na umělou výživu, může to však být i později. V takovém případě se dá nahradit jiným savčím mlékem, například kozím nebo ovčím.

Kozí mléko je svým složením podobnější mléku mateřskému než kravskému, a je tak lépe stravitelné. Zejména u dětí je nesmírně užitečné při vývoji, obsahuje totiž nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny, vitaminy skupiny B a další stopové prvky, které podporují správný vývoj mozku,“ vysvětluje MVDr. Lukáš Hlubek, majitel gurmánské minimlékárny Bon Lait. Nesnášenlivost se však nemusí týkat jen mléčné bílkoviny, ale i laktózy. V takovém případě už ale mluvíme o intoleranci. „Lidé, kteří jí trpí, mají nedostatek enzymu laktázy a nejsou schopni zpracovat a vstřebat mléčný cukr,​​​​​“​​​​​​​ zmiňuje se fitness trenér a výživový specialista Vladimír Koukal. Mléko pak mohou nahradit jen čistě rostlinnými produkty – například sójovým, ovesným, rýžovým nebo mandlovým mlékem.

2. Lepek

Intolerance na lepek je v Česku také poměrně běžná – vztahuje se na důležitý bílkovinový komplex obilných zrn, takzvaný gluten. Ten se vyskytuje nejen u pšenice, ale i u dalších obilnin, jako je žito, ječmen nebo oves. Naštěstí je dnes na trhu k dostání celá řada bezlepkových výrobků, které usnadní dodržování předepsané diety. Nejčastější alternativy, kterými je možné nahradit běžné obiloviny, je například pohanka, kukuřice, rýře, jáhly, ale i amarant, quinoa nebo proso.

3. Oříšky

Jednu z nejrychlejších a nejmasivnějších reakcí vyvolávají skořápkové plody. „Na ty je třeba dávat opravdu pozor. Někdy stačí sníst třeba jen tři kousky a dostaví se anafylaktický šok,“ upozorňuje Vladimír Koukal. Alergie na oříšky je navíc poměrně častá, a proto musí být na etiketách tučně označeny dle platné legislativy.

Mezi ty nejčastější patří arašídy, lískové a vlašské ořechy. Ze semínek nejvíce alergizují sezamová či lněná semínka. Problémem je, že ty se přidávají téměř do všech druhů pečiva, jediným řešením je tak péct si chleba doma, případně vyhledávat ten tradiční, který je vyráběný z chlebového kvasu. Opatrní buďte i při konzumaci čokolády, nugátu, marcipánu, sušenek nebo polotovarů z brambor. Ve všech těchto potravinách se totiž mohou nacházet stopy oříšků.

4. Sója

Velmi prudkou reakci mohou mít alergici i na sóju, proto by si na ni měli dávat pozor. A nejen na ni – zkřížené reakce se mohou objevit i na jiné boby a luštěniny, třeba čočku, sezam, kokos či slunečnicový olej. Sója je ovšem zrádná ještě v jedné věci – sice obsahuje mnoho hodnotných aminokyselin, má však nízký obsah vápníku a vitaminu B12. Pokud se sóji nechcete za žádnou cenu vzdát, volte tu fermentovanou. Díky tomuto procesu se z ní většina alergenu vytratí.

5. Ovoce

Alergií na ovoce existuje hned několik, různé jsou i reakce. Zcela běžná je například alergie na jablka, jahody, višně nebo kiwi, nepříjemné střevní problémy však může vyvolat i konzumace broskví nebo meruněk. Alergie na ovoce je poměrně nepředvídatelná – není žádnou výjimkou, že člověk, který je alergický na určitou ovocnou skupinu, ji vyloučí, ale po čase začne být alergický na jinou skupinu. Nejjednodušší je spojit se s alergologem, pokusit se najít „viníka“ a vyloučit ho z jídelníčku. Jako náhrada existuje vláknina v tabletách nebo rozpustná.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty