Vegetariánské menu od pondělí do pátku

Vegetariánské menu od pondělí do pátku Foto:
Vegetariánské menu od pondělí do pátku
Foto: archiv

Nemusíte být hned vegetarián, a přesto si můžete náramně pochutnat na bezmasém jídle. Pokud chcete trochu odlehčit jídelníček, vyzkoušet nová zajímavá jídla nebo zkrátka maso nevyhledáváte, máme pro vás nápady na 5 večeří, které můžete vyzkoušet třeba už tento týden!

Pravdou je, že v dnešní době hojnosti jíme maso mnohem víc, než bylo v historii i v době ne tak dávné zvykem. Maso bylo vždy více nákladnou surovinou a běžně se jedlo třeba jen jednou týdně. Dnes naopak není neobvyklé, že si k snídani dáme chleba se šunkou, k obědu moravského vrabce s knedlíkem a k večeři špagety bolognese s mletým masem. Pro trávicí trakt je maso větším oříškem než zelenina či luštěniny, a i když si pochutnáme, svému tělu tím příliš neprospíváme.

Ve světě před několika lety začala probíhat kampaň Meat Free Monday, tedy Pondělí bez masa. Jde o to, že nejen svému tělu, ale i přírodě prospějeme, když maso alespoň částečně omezíme. Maso je totiž velmi náročné na výrobu a ta velmi zatěžuje životní prostředí.

Tak či tak, i jídla bezmasá mohou být velmi chutná, a pokud je dobře připravíte, pochutná si na nich i zapřisáhlý masožravec.

Vybrali jsme pro vás 5 prověřených receptů na celý pracovní týden:

Pondělí:

Právě vrcholí sezona dýní a právě z dýně si můžete připravit i oblíbený burger. Tyto placičky jsou vynikajicí a lze je servírovat klasicky v bulce nebo jen samostatně se salátem.

Recept

Dýňové hokkaido burgery  Foto:

Dýňové hokkaido burgery

K podzimu neoddělitelně patří dýně, tak proč je nedostat i do oblíbených burgerů? Tohle je varianta, která dýni opravdu sluší a je překvapivě dost sytá, tak si burgery z...

Úterý:

Plněné žampiony jsou velmi vděčné jídlo. Tentokrát se poohlédněte po obřích portobello houbách, které si o náplň přímo říkají.

Recept

Plněné portobello houby ve stylu caprese  Foto:

Plněné Portobello houby ve stylu caprese

Velké hnědé žampiony Portobello si přímo říkají o nějakou výtečnou náplň. Zkuste třeba tuto ve stylu caprese, s mozzarelou, čerstvými rajčaty, bazalkou a balzamikovým glazé.
Středa:

Klasika všech klasik, která se hodí vždy, když chybí inspirace. Ovšem když se špagety s rajčatovou omáčkou připraví poctivě, je to skutečná lahůdka.

Recept

Špagety s rajčatovou omáčkou Foto:

Špagety s rajčatovou omáčkou

Kombinace špaget a rajčat nikdy neomrzí. Využijte poslední čerstvá chutná rajčata ze zahrádky a udělejte si rychlý oběd. Provoní vám celou kuchyň a rozhodně si královsky...

Čtvrtek:

V našich končinách je čočka velmi oblíbená, ale připravuje se většinou stále na jeden způsob, tedy na sladkokyselo. A to je škoda, zkuste třeba tento teplý salát s fetou a rajčaty, příjemně vás překvapí.

Recept

Teplý čočkový salát s fetou Foto:

Teplý čočkový salát s fetou

Jemná vůně zelené čočky skvěle pasuje k výraznému ovčímu feta sýru, který je také dobrým zdrojem vápníku.
Pátek:

Hřejivá hustá polévka směle nahradí hlavní jídlo. Nebojte se lehce exotických surovin, výsledek je vysoce uspokojivý! A ztracené vejce navrch? Prostě dokonalé...

Recept

Ostrá polévka se zastřeným vejcem  Foto:

Ostrá polévka se zastřeným vejcem

Její ostrý chuťový akcent, daný thajskou chilli omáčkou sriracha, zázvorem i česnekem, je sám o sobě nezapomenutelný, ale zastřené vejce, to je vážně bomba!
Připravila: Klára Michalová

Článek

Tipy na rychlé večeře od pondělí do pátku Foto:

Tipy na rychlé večeře od pondělí do pátku

Dochází vám inspirace na rychlá a jednoduchá jídla, které zvládnete uvařit k večeři, pokud možno bez větší námahy, a přesto si pochutnáte? Máme pro vás 5 tipů na tento...

Článek

Večeře pro děti od pondělí do pátku Foto:

Večeře pro děti od pondělí do pátku

Každý, kdo má děti, má svůj stálý repertoár jídel, u kterých má minimálně naději, že je děti snědí, a zároveň jsou to většinou jídla rychlá a jednoduchá. Protože u dětí...

Videa

reklama

reklama