V tvůrčí náruči Denisy Bartošové

V tvůrčí náruči Denisy Bartošové Foto:
V tvůrčí náruči Denisy Bartošové
Foto: Marek Bartoš / Láskominy

Každý kulinářský nadšenec rozhodně ocení originální kuchařky s tipy na jedlé dárky a různé dobroty. Knihy v tomto duchu vytvořila Denisa Bartošová a my jsme ji pro vás trochu vyzpovídali!

Denisa Bartošová, dekorstylistka, autorka a žena mnoha talentů, ráda vymýšlí cokoli, čím by potěšila a zkrášlila své okolí. Vůbec přitom nezáleží na tom, zda vznikne článek, svícen, polštář, zástěra nebo nový recept. Z jejího kreativního nadšení se nedávno zrodily také Láskominy – kniha plná skvělých nápadů, která probudí i to nejospalejší tvůrčí já.

Říká se o vás, že jste ženou s nenechavýma rukama, která dokáže i z mála vykouzlit něco výjimečného. Máte ještě tendenci „vejít“ se do profesních škatulek, nebo se naopak hrdě hlásíte k rozmanitosti?

Do škatulky dekorstylistka se už asi nevejdu. Navíc většina lidí mimo branži stejně netuší, co si pod tímto pojmem představit, takže obvykle přichází na řadu dlouhé vysvětlování a popisování. Jsem kreativec – věnuji se jak dekorstylingu, tak interiérovému designu. Ráda taky fušuji do grafiky, což v praxi znamená, že do ní „kecám“ manželovi. Čas od času dělám foodstyling, ale to se týká výhradně „mých“ projektů. Někdy píšu, takže v neposlední řadě jsem taky autorka.

Nedávno jste vydala již druhou knihu. Vzpomenete si, kdy přesně se začaly Láskominy rodit?

Myšlenka dát dohromady něco podobného ve mně začala klíčit docela dávno. Nápady v šuplíku jsem měla dva, ale vytáhla jsem jako první Lásku (titul Láska prochází kuchyní, pozn. autorky)! Český národ se tak nádherně „rozvařil“ a já jsem nechtěla riskovat, že mi nápad na knihu plnou jedlých dárků někdo vyfoukne. Takže Láskominy prostě jen čekaly na svou příležitost a samozřejmě se od prvotního konceptu dost vzdálily, protože i já se stále někam posouvám. Chtěla jsem do téhle druhé knihy „narvat“ opravdu všechno, co mě baví. Tvoření, vaření, činčání... Doufám, že se to povedlo!

Recept

Utopenci de luxe Foto:

Utopenci de luxe

Utopenec je klasika klasik, a dokonce i můj muž, téměř vegetarián, si tyhle naložené špekáčky někdy v hospodě dá. A protože láska prochází nejprve kuchyní a pak teprve...

Moje práce se bez emocí neobejde, do každé fotky vkládám kus sebe, protože to ani jinak neumím, je pro mě pak těžké posuzovat tohle všechno neosobně.

Kniha je opravdu hodně pestrá, plná nevšedních nápadů... Dědí se u vás kreativní duch z generace na generaci?

Zrovna včera jsem Láskominy dovezla mamince. Jak v knize listovala, pořád dokola kroutila hlavou nad tím, po kom tohle všechno mám… Moje mamka je totiž naprosto klasická intelektuálka – velmi sečtělá s velkým přehledem, ale nikdy nepekla ani moc nevařila, natož aby kutila. Babička byla nejúžasnější zahradnice, kterou jsem znala, právě díky ní se asi zrodila moje láska k zahradě a k pěstování naprosto čehokoli, ideálně samozřejmě toho, co se dá konzumovat… Tatínek byl velmi manuálně zručný a asi neexistovalo nic, s čím by si neporadil – od výroby nábytku po zahradničení. Dokázal opravit všechno na světě a dokonce mi jednou ušil několik oblečků na mončičáka! Dědeček byl malíř a spisovatel. Zdá se tedy, že pokud jsem zdědila nějaký talent, jde po mužské linii (smích).

V tvůrčí náruči Denisy Bartošové 2 Foto:

S čím se ve své práci musíte nejvíce prát?

Asi s tím, abych si věci nebrala osobně, to mi pořád nějak nejde. Moje práce se bez emocí neobejde, do každé fotky vkládám kus sebe, protože to ani jinak neumím, je pro mě pak těžké posuzovat tohle všechno neosobně. Svým způsobem si ale říkám, že ke kreativní činnosti emoce prostě patří, odrážejí se pak ve výsledku. Kdybych to, co tvořím, brala jen jako „práci“, je nebezpečí, že už to nebude takové…

Z vašich knih vyloženě sálá domácí teplo. Co je pro vás základem útulného domova?

Uklizeno, voňavo, teplo a hrnec nějaké výborné polévky na plotně, třeba cibulačky. Podobné kulisy se u nás sice snažím zařídit, ale ne vždy tomu tak je. Můj dům je totiž částečně mým ateliérem, stále se u nás něco kutí, vaří a fotí… Znamená to nejen neustálý kolotoč uklízení, ale také pravidelné obměny interiéru, který přizpůsobuji potřebám konkrétní práce. Do toho máme dvě mladé fenky, které neustále něco okusují, občas přijdu domů a podlaha v obýváku vypadá jako záhon s mulčovací kůrou. K tomu dvě kočky, které se úplně nejraději vyvalují na čistě vypraných potazích křesel nebo rovnou v koši s voňavým prádlem. Ale alespoň jednou týdně je uklizeno, v krbu praská oheň a já zapaluji jednu vonnou svíčku za druhou…

Kromě psů a koček máte doma i slepičky adoptované z velkochovu, co vás k tomu vedlo?

Domácí vajíčka jsem chtěla už dávno. Prvním krokem byl nákup kurníku, který jsme ale místo smontování složili do zahradního domku. Tři roky jsme kolem něj chodili, než jsme se konečně rozhoupali, abychom mu vdechli život. Neobešlo se to bez potíží, protože jsme za ta léta zapomněli, jak se má vlastně smontovat. Natřela jsem ho krásnou šmolkově modrou s bílou, postavili jsme výběh a pomalu jsem začala přemýšlet, jaké obyvatelky do něj pořídit… Když se ke mně dostala informace o projektu Slepice v nouzi, který zachraňuje slepičky před předčasnou smrtí ve velkochovech, bylo rozhodnuto! Zpočátku byly nové obyvatelky našeho kurníku trochu vyděšené, ale hned první den snesly pět vajec a úžasné tempo snášení si drží do dneška. Rozdíl není jen v dobrém pocitu z adopce, ale i v chuti – domácí vajíčka jsou s kupovanými prostě nesrovnatelná!

Recept

Horký vánoční punč  Foto:

Horký vánoční punč

Recept na voňavý a vitamíny nabitý punč uvařím vždy rovnou z dvojité dávky, nechám stát hrnec s naběračkou na plotně a celý Štědrý den postupně všichni upíjíme, pořád víc...

Podělíte se o nějaký další kulinářský objev?

Nemám moc času objevovat nové podniky, takže vás možná trochu zklamu. U nás v Kostelci nad Černými lesy nedávno konečně propukly Farmářské trhy, účast je zatím mírná, ale oceňuji snahu pořadatelů. Přímo na trhu jsem narazila na místní Kozí farmu – jejich sýry jsme si doma úplně zamilovali! Velkým objevem pro mě byl také catering cimesdeli.cz! Vařili na svatbě mých kolegů fotografů a já celou noc jen jedla, jedla a jedla a když jsem šla spát, v duchu jsem se modlila, aby jejich úžasná polévka zbyla ještě na snídani. Líbí se mi jejich koncept, poctivost a neskutečně lahodné kombinace, které mě po dlouhé době obrovsky pobavily a nadchly!

V tvůrčí náruči Denisy Bartošové 3 Foto:

Láskominy jsou úspěšně na světě, jaké máte další plány do budoucna?

V plánu je určitě třetí kniha, ale nebude jen má. Budu mít spoluautorku, aktuálně připravujeme koncept a bude to samozřejmě bomba! Zatím je vše tajné, ale dlouho už to nevydržíme (smích). Moc toužím po tom mít vlastní kreativní časopis. To je můj velký sen, který ovšem v této chvíli snem pouze zůstává… Od listopadu mám v plánu rozjet kurzy, které budou úzce souviset s mojí knižní tvorbou. Přála bych si stíhat alespoň jeden měsíčně.

O autorce

Denisa Bartošová se od roku 2005 profesionálně věnuje dekorstylingu. V minulosti spolupracovala s časopisy Apetit a Albert v kuchyni, Gurmet či Marianne bydlení. Nakladatelství Smart Press nedávno vydalo její druhou knihu Láskominy Denisy Bartošové – Jedlé i kreativní dárky a skvělé recepty na celý rok.

Více informací o knize najdete na: MojeLaskominy.czKnihu vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz, kde si můžete obě Denisiny knihy zároveň objednat.

Autor: Eva Karlasová

Videa

reklama

reklama