Ty naše hospůdko česká…

Zlaté české hospody - Na Pekárně Foto:
Zlaté české hospody - Na Pekárně
Foto: Archiv firem

Několik let trvající vlna zájmu o domácí kuchyni, snaha o nápravu křivd ze školních jídelen a závodních kantýn či prostě jen potvrzení toho, že naše jídla jsou skvělá – to vše znamená, že se dnes leckde najíte moc hezky česky!

Lokál(y)

Síť podniků restauratéra Tomáše Karpíška vsadila na místní specifika a nostalgii v duchu restauračních zařízení tak někde mezi 60. a 80. lety včetně klasické sestavy tehdejšího menu (koprovka, svíčková, hovězí na houbách, párky s křenem atd.). Časy uplynulé ovšem bere tento koncept s nadsázkou a, což je nejdůležitější, sortiment jídel sice předkládá v dobových kulisách a vlastně i atmosféře, ale rovněž v prvotřídním provedení a z výtečných surovin. Šmrnc lokálních jídel podtrhuje i mistrovsky čepovaný Prazdroj. Celkově je každá návštěva některého ze šesti pražských či brněnského a plzeňského Lokálu zážitkem s příchutí retro, po němž už nepocítíte potřebu emigrovat.

WEB: lokal.ambi.cz

Zlaté české hospody - Lokál Foto: Zlaté české hospody – Lokál; foto: Filip Šlapal

Plzeňská restaurace U Bansethů

Zlaté české hospody - U Bansethů Foto:

Tradičněji už to nejde, tenhle nuselský lokál zmiňoval i Jaroslav Hašek ve Švejkovi a snad i díky tomuto posvátnému patronství tu poctivá česká kuchyně ani po rozpadu jak mocnářství, tak socialistického experimentu nezhynula. V bobtnajícím čtvrtém pražském obvodu tvoří lehce zvetšelým secesním půvabem tak hojně obdařené Nusle zvláštní enklávu s vůní starých časů, v níž jeden z nosných tónů patří mýtické pečené kachně od Bansethů. Ta je ve stálé nabídce, a dokonce ji od Bansethů – kde je otevřeno sedm dní v týdnu od jedenácti do půlnoci – rozvážejí. Ale stejně jako celá Praha 4 ani v téhle restauraci neusnuli a vychovávají si další a další generace „panceťáků“, například pomocí senzačního kachního burgeru, domácího pečiva či výtečné italské kávy.

WEB: www.ubansethu.cz

Zlaté české hospody - U Bansethů Foto: Zlaté české hospody – U Bansethů; foto: Archiv firem

La Degustation Bohême Bourgeoise

Z think tanku, jakým je mozek restauratéra Tomáše Karpíška a šéfkuchaře Oldřicha Sahajdáka, vzešel v roce 2006 výjimečný podnik. Patrně i mírně komplikovaný název je lehkou hříčkou, kterou dokázali ocenit i inspektoři obávaného michelinského průvodce – daleko spíš ale ocenili setrvalou kvalitu a neskutečnou nápaditost menu, které famózním způsobem (nejlépe prostřednictvím degustačního menu) pojednává českou klasiku respektive její suroviny a chuťové kombinace. Párování s víny či pivy, jednoduché a úderné útoky na chuťové buňky v lehce surrealistickém provedení. Vskutku na hvězdičku. Nenápadný podnik v srdci Prahy, kde se snoubí tradice s modernou a kde se už po desetiletí hraje dechovka i Bohéma v té nejvyšší kvalitě.

WEB: www.ladegustation.cz

Zlaté české hospody - La Degustation Bohême Bourgeoise Foto: Zlaté české hospody – La Degustation Bohême Bourgeoise; foto: Filip Šlapal

Na Pekárně

Václav Frič z rodiny s dlouhou restauratérskou a řeznickou tradicí patří k nejlepším mistrům české kuchyně. Léta to dokazoval jako šéfkuchař Pražského kulinářského institutu a po odchodu „do vlastního“ v jednoduché, útulné a k dětem velmi vstřícné restauraci kousek za hranicemi Prahy v Čakovičkách se na tom nic nezměnilo. Pečou se tu husy i buchty, v sezoně se můžete těšit na zabijačkové speciality, v jejichž přípravě je Václav Frič nepřekonatelný (stejně jako v otevírání ústřic, v němž je držitelem několika medailí!) – a vždycky to bude, jak napsal jeden spokojený host, v 300% kvalitě (zaručené i zcela čerstvými surovinami od převážně místních dodavatelů). Jediné, na co se spolehnout nemůžete je, že tu najdete volné místo. Ale i to je důkaz o tom, jak životaschopná a lákavá tradiční česká kuchyně je. Když se umí udělat.

WEB: napekarne.com

Zlaté české hospody - Na Pekárně Foto: Zlaté české hospody – Na Pekárně; foto: archiv firem

Středověká krčma Dětenice

Zlaté české hospody - Středověká krčma Dětenice Foto:

Jeden z prvních podniků narušujících představu o klasické restauraci, vznikl v areálu barokního zámku s pivovarem v této obci na Jičínsku už krátce po přelomu tisíciletí. Kromě kulturního zážitku z návštěvy zámku (dnes soukromého, zrenovovaného, veřejnosti přístupného) tady hosté mohou zažít atmosféru skutečné staré krčmy včetně rytířských bitek, žebrajících pobudů či šermířů. Svébytným lákadlem v krčmě je i barvité dobové výrazivo, jídelníček se soustředí na poctivé kusance masa, často pečeného na ohni, ale ve středověkém hábitu se tu dokázala ukrýt i bezmasá jídla nebo na rožni opékané sýry. Nečekejte tu příbory, ubrousky ani ventilaci, ale měchýř do džberu vyprazdňovat nemusíte. Ovšem měšec vyprázdníte celkem snadno, s chutnými krměmi tady nejsou na kordy.

WEB: www.krcmadetenice.cz

Zlaté české hospody - Středověká krčma Dětenice Foto: Zlaté české hospody – Středověká krčma Dětenice; foto: archiv firem

PŘIPRAVILA JITKA RÁKOSNÍKOVÁ

V novém čísle časopisu Prima FRESH najdete 25 receptů z české a moravské kuchyně: 

 

Článek

Pestré chuti podzimu s Prima FRESH  Foto:

Vychutnejte si pestré chutě podzimu s novým číslem časopisu Prima FRESH!

Podzimní číslo časopisu Prima FRESH najdete v prodejní síti již od 14. září a opět v něm nechybí spousta originálních receptů, s kterými si užijete podzim plný chutí, vůní...
Videa

reklama

reklama