VIDEO: Mixovaný bylinkový olej z fenyklu a libečku pro každou příležitost

Doba přípravy:
Bylinkový olej – mixovaný

Udělejte si doma vlastní voňavý bylinkový olej. Jak na něj vám na VIDEU ukazuje šéfkuchař Radek David. Vedle klasičtější formy – louhování představuje recept na mixovaný bylinkový olej. Jeho příprava je lehká. Kromě čerstvých bylinek a olivového oleje vystačíte s kastrůlkem, mixérem a cedníkem.

Uvidíte, že využití bylinkových olejů v kuchyni je takřka bezmezné. Podle zvolených bylin při přípravě se hodí například k zakapání grilovaného masa či zeleniny, užijete ho místo dresinků do salátů, výtečně chutná na rozpečeném pečivu.

Při servírování nejrůznějších pokrmů určitě oceníte i opravdu svěží zelenkavou barvu takových bylinkových olejů. I pro ni si ji ve své kuchyni oblíbil šéfkuchař Radek David, který přírodně barevnými oleji korunuje nejedno jídlo.

Důležité během přípravy oleje je dodržení teploty při jeho ohřívání. Ta nesmí přesáhnout 70°C!

 

Suroviny
nať divokého fenyklu
čerstvý libeček
Postup
1

Připravte si na sporák kastrůlek, do kterého nalijte kvalitní olivový olej.

2

Ideálně za pomoci teploměru zahřejte olej na 70°C.

3

Teď si připravte mixér a čerstvé, osušené bylinky (lze využít takřka jakékoliv).

4

Do mixéru nalijte ohřátý olej a přidejte byliny. Podle výkonu mixéru umixujte v kaši.

5

Hustou směs bylin a oleje překlopte na cedník a nechte do misky prokapat jemný zelenkavý bylinkový olej. Zbylou hrubější hmotu v cedníků můžete použít třeba jako pesto. Bylinkový olej skladujte v chladu.

DOmácí bylinkový olej se hodí k finálnímu dochucení i ozdobení pokrmu. Foto: DOmácí bylinkový olej se hodí k finálnímu dochucení i ozdobení pokrmu.Foto: Zuzana Schneidewind

Pusťte si na VIDEU níže také náš rozhovor s Radkem Davidem

Radek David má jako Executive Chef pod palcem známé restaurace La Veranda v Praze, Babiččina zahrada v Průhonicích a síť pěti restaurací Oliva a restaurace La Veranda v Kyjevě.

Svíčková s karlovarským knedlíkem podle Radka Davida 3 Foto: Při přípravě jídel Radka inspiruje sezonnost a suroviny v té nejlepší kvalitě, které pak pomocí techniky a poctivé kuchařské práce přetaví v jídlo ve vlastním moderním provedení a v originálním stylu podávání.

Libuje si v potravinách od drobných pěstitelů, farmářů, ale i dodavatelů, kteří zaručují požadovanou kvalitu. Když vaří on, používají se pouze potraviny, které geograficky patří do Čech, rostou tu nebo rostly.

Že Radek David dobře a chutně vaří, ví už leckdo. Nás ale zajímalo také to, jak takový slavný šéfkuchař žije. Poslechněte si ho na VIDEU níže:

Uložit

Videa

reklama

reklama