Tymiánová čočka s uzeným a vejci

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Tymiánová čočka s uzeným a vejci Foto:
Tymiánová čočka s uzeným a vejci
Foto: Gurmet

Koření a bylinky hrály v kuchyni našich babiček důležitou roli. Zkuste tuto sváteční verzi čočky ochucené tymiánem.

Suroviny
sádlo 3 lžíce
cibule 1 ks
čočka 500 g
tymián 1 lžička
ocet (nebo citronová šťáva) 2 lžíce
cukr krupice 2 lžíce
sladká smetana 200 ml
hladká mouka 2 lžíce
vařené nebo pečené uzené maso
natvrdo uvařená vejce 4 ks
sůl
Postup
1

Na sádle zpěňte najemno nakrájenou cibuli. Přidejte k ní předem namočenou čočku a zalijte ji vodou tak, aby tekutina sahala asi 2 až 3 cm nad ni. Ochuťte tymiánem, osolte a přiveďte k varu.

2

Na mírném ohni vařte asi 30 minut (nebo až čočka změkne). Odstavte a přebytečnou tekutinu slijte. K čočce vmíchejte ocet, cukr a smetanu, ve které jste důkladně rozmíchali mouku. Dobře promíchejte, přiveďte k varu a na mírném ohni ještě 5 minut povařte.

3

Podávejte s uzeným masem a natvrdo uvařeným vejcem.

Gurmet - leden 2014

Časopis Gurmet - Vaše škola vaření

Lednový Gurmet vás vybaví recepty nejen nacukroví, které připravíte v cukuletu, ale také vám nabídne lahůdkový itinerář na oslavu posledního dne v roce a na bohaténovoroční hodování. Od receptu na rychlou severskou lahůdku – tatarák z lososa, přes teplé i studené chuťovky, až po utopence, které vás (nejen) druhý den po bujaré oslavě opět proberou k životu.

Jistě vás v tomto čísle potěší také recepty nasladkosti bílé a kypré jako sníh. Spolu se zvídavou cestovatelkou Janou Karasovou navštívíte Moldavsko a ochutnáte ukázky z jejího gastronomického repertoáru a zahřejete se pořádně horkými drinky. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří budou chtít napravit vánoční stravovací hříchy. Už teď se mohou těšit na recepty, které najdou v rubrice Zdraví – tentokrát jsou to jídla, která prý účinně brzdí stárnutí!

Objednejte si roční předplatné časopisu Gurmet za speciální cenu 299 Kč! Nebo využijte nabídky výhodných balíčků s časopisy TV star a Glanc. Více informací najdete ZDE.

Videa

reklama

reklama