Třešňový páj

Doba přípravy:
Počet porcí: 8–10
Třešňový páj Foto:
Třešňový páj
Foto: Johana Pošová

V náplni je trochu ubráno cukru, čímž se tahle báječná americká klasika blíží středoevropským chutím. Úžasně křehké a lístkující těsto, typické pro tyto páje, by obstálo v té nejvyšší soutěži.

PRIMA TIP: Vytvořit mřížku není nic zvlášť obtížného, ale pokud se vám do ní nechce, nechte druhou placku těsta nerozkrájenou, položte ji přes náplň a dobře spojte se spodním těstem, navrch udělejte několik zářezů, aby mohla při pečení unikat pára. Dále postupujte podle receptu. Obě verze jsou pro páje typické.

Článek

Léto na zahradě s Prima FRESH  Foto:

Nejkrásnější léto na zahradě zažijete s letním číslem časopisu Prima FRESH!

Letní číslo časopisu Prima FRESH je v prodeji již 8. června a těšit se můžete na pořádnou porci prázdninové inspirace!

Suroviny
Těsto:
hladká mouka 2 a 1/2 hrnku + na poprášení
máslo, hodně vychlazené a nakrájené na kostičky (nakrájené ho dejte na 15 minut do mrazáku) 225 g
sůl 1 lžička
cukr 1 lžička
ledová voda 6–8 lžic
Náplň:
vypeckované třešně 5 hrnků
krupicový cukr 1/2 hrnku
mandlový extrakt 1/2 lžičky
citronová šťáva 2 lžíce
kukuřičný škrob 3 lžíce
máslo nakrájené na kousky 1 lžíce
vejce 1 ks
hrubý cukr na posypání
mandlové lupínky 1 balíček
případně 1 rozšlehané vejce na potření
Postup
1

Mouku, cukr a sůl dejte do nádoby robotu a několikrát prošlehněte, aby se přísady promísily. Pak přidejte asi polovinu másla a také několikrát prošlehněte. Přidejte zbylé máslo a prošlehněte asi 6–8krát, aby největší kousky másla měly velikost asi jako hrášek.

2

Směs zastříkněte několika lžícemi ledové vody a znovu ji prošlehněte. Pak přidávejte po lžících další vodu a vždy několikrát prošlehněte, až se směs začne spojovat do těsta. Když vezmete kousek směsi mezi prsty a zmáčknete ji, měla by držet pohromadě. Vody musíte přidávat jen velmi opatrně a po troškách, jinak by těsto bylo tuhé.

3

Směs opatrně vyklopte na čistou suchou pracovní plochu a shrňte ji na hromádku. Hrudky těsta můžete několikrát stlačit hranou dlaně, rozetřete tím kousky másla a ty pak napomůžou vytvářet lístkující strukturu těsta.

4

Těsto rozdělte na dvě části a oběma rukama z každé části vytvarujte plochý bochánek, ale pozor, těsto příliš nehněťte! Bylo by tuhé. V těstě by měly být vidět malé kousky másla – ty při pečení vytvoří křehké vrstvičky. Bochánky poprašte trochou mouky a zabalené ve fólii je dejte na 1 hodinu až 2 dny do ledničky.

5

Vyndejte jeden bochánek a nechte ho 5 až 10 minut stát v pokojové teplotě, bude se lépe vyvalovat. Na lehce pomoučené ploše ho vyválejte na placku asi 3 mm vysokou. Položte ji na kulatou formu (ideálně se zkosenými stěnami) o průměru 24 cm a těsto do ní opatrně vmáčkněte. Okraje těsta začistěte, dobře to jde kuchyňskými nůžkami. Formu dejte do ledničky a vyndejte druhý bochánek těsta.

6

Vypeckované třešně, cukr, mandlový extrakt, citronovou šťávu a škrob dejte do velké mísy a dobře promíchejte.

7

Druhý bochánek těsta rozválejte na placku a rozkrájejte ji na proužky, hezky vypadají vykrojené rádýlkem se zvlněnými okraji.

8

Těsto ve formě naplňte náplní a poklaďte kousky másla. Navrch udělejte mřížku z proužků těsta a v okrajích ji spojte se spodním těstem. Celý koláč dejte na 30 minut do ledničky a mezitím předehřejte troubu na 200 °C .

9

Chcete-li, můžete mřížku před pečením ještě potřít rozšlehaným vejcem. Posypte ji hrubým cukrem a mandlovými lupínky. Koláč vložte na střední příčku trouby a dejte pod něj plech. Pečte 15 minut, pak teplotu trouby snižte na 180 °C a pečte ještě 35 až 45 minut, až bude těsto zlaté a náplň bude hezky probublávat. Před podáváním ho nechte úplně vychladnout.

Videa

reklama

reklama