Švestkový koláč se skořicovým cukrem

Doba přípravy:
Počet porcí: 6–8
Švestkový koláč se skořicovým cukrem Foto:
Švestkový koláč se skořicovým cukrem
Foto: Marek Kučera

Asi nejznámější představitel koláčů z plechu, plný skvělých domácích švestek. Nikdo mu neodolá.

Článek

Švestkový litý koláč s mákem Foto:

25 receptů na neodolatelné koláče s letním ovocem

Jestli k létu něco patří, jsou to ovocné koláče. Sezona nabízí spoustu možností, na zahrádkách dozrává postupně spousta druhů ovoce a všem sluší použití v koláčích na...
Suroviny
sušené droždí 7 g
vlažné mléko 125 ml
vejce 1 ks
špetka soli
máslo pokojové teploty 50 g
nastrouhaná kůra z 1 citronu
švestky 1,5 kg
vanilkový cukr 1 sáček
mletá skořice 2 lžičky
šlehačka k podávání
Postup
1

Mouku prosejte do mísy a uprostřed udělejte důlek. Vsypte do něj droždí, přidejte mléko, vejce, sůl, máslo, 1 lžičku cukru a citronovou kůru. Dobře propracujte, například ručním hnětačem. Těsto dejte do ohnivzdorné formy a dejte ho asi na 30 minut do trouby předehřáté na 50 °C. Troubu nevypínejte.

2

Švestky umyjte, vypeckujte a rozkrojte na čtvrtky. Těsto vyndejte z formy a ještě jednou prohněťte. Plech vyložte papírem na pečení, těsto tence rozválejte a dejte na plech. Vyskládejte na něj švestky – hezky to vypadá, když jsou řeznou plochou nahoru a vypadají tak trochu jako střešní tašky. Teplotu trouby zvyšte na 190 °C.

3

Promíchejte spolu 40 g cukru, vanilkový cukr a skořici. Polovinou směsi posypte koláč. Vložte ho do trouby a pečte asi 35 minut.

4

Koláč nechte vychladnout a před podáváním ho posypte zbylou cukrovou směsí.

PRIMA TIP: Jako každý koláč z plechu i tento by byl výtečný s drobenkou. Vyzkoušejte třeba tu mandlovou, nebo ještě lépe zkuste místo mandlí vlašské ořechy a přidejte trochu skořice, se švestkami má velice přátelský vztah.

Článek

Křupavý nekynutý koláč s borůvkami  Foto:

25+ neodolatelných receptů na koláče a dezerty s křupavou drobenkou

K létu patří voňavé ovocné koláče a určitě se shodneme, že ty nejlepší z nejlepších korunuje křupavá drobenka vonící máslem. Drobenka ale korunuje i klasické koláčky nebo...
Videa

reklama

reklama