Svatojakubský koláč

Doba přípravy:
Počet porcí: 8
Svatojakubský koláč Foto:
Svatojakubský koláč
Foto: Gurmet

Koláč plný mandlí, zato s minimem mouky, se vyznačuje velkou „životností”. Mandlový olej těsto postupem času příjemně zvláční.

Původ koláče není úplně jasný, nejspíš prý přišel právě s poutníky (má velkou trvanlivost a rozležením se jeho chuť vylepšuje), v každém případě patří k  chutným svatojakubskýmsuvenýrům, prodávaným po celé Compostele.

Suroviny
Křehké těsto:
hladká mouka, trocha na poprášení 175 g
sůl 1 špetka
vychlazené máslo nakrájené na kousky 100 g
žloutek na potření těsta 1 ks
Náplň:
kdoulová nebo meruňková zavařenina 100 g
loupané mandle 250 g
velká vejce 2 ks
kůra z 1 citronu
mletá skořice 1/2 lžičky
citronová šťáva 1 a 1/2 lžíce
moučkový cukr na poprášení
Postup
1

Z uvedených surovin a 1 až 2 lžic studené vody vypracujte těsto (ručně nebo v robotu). Nehněťte ho dlouho, ztratilo by křehkost! Uložte ho nejméně na 30 minut do ledničky.

2

Těsto rozválejte do tenka na moukou poprášené ploše a vyložte jím otevírací koláčovou formu o průměru 26 cm. Troubu předehřejte na 200 °C. Korpus vyložte kolečkem papíru, zatižte ho suchými fazolemi a předpečte 12 až 15 minut dozlatova.

3

Papír opatrně sejměte a korpus pečte ještě 5 minut. Pak ho potřete rozšlehaným žloutkem a ještě 2 minuty zapékejte. Vyjměte, nechte stranou a teplotu trouby snižte na 180 °C. Zavařeninu s citronovou šťávou a 1 a ½ lžící vody rozehřejte v malém kastrůlkua promíchejte, pak jí potřete upečený korpus.

4

Na náplň rozmixujte mandle na hrubo, přidejte mouku a promixujte na jemno. Vejce rozklepněte do misky a prošlehejte s cukrem do husté pěny, vešlehejte citronovou kůru a skořici a pak spojte s mletými mandlemi.

5

Vlijte do korpusu a pečte 35 až 40 minut, pokud by náplň příliš rychle hnědla, zakryjte koláč alobalem. Nechte vychladnout, hustě poprašte moučkovým cukrem a podávejte (nejlépe se sklenkou sherry).

Gurmet - červenec, srpen 2014Gurmet – Vaše škola vaření

Letní dvojčíslo Gurmetu plně odráží léto a prázdniny, které jsou časem dovolených. Za dobrým jídlem jsme se rozhodli vyrazit do Středomoří a na Balkán, takže jsme pro vás připravili nejen nedělní oběd ve španělském duchu, ale taky domácké menu jako vystřižené z dovolené v Bulharsku. Středomořské téma se objeví i v rubrice zdraví, kde najdete šestici receptů, ve kterých hraje klíčovou roli olivový olej.

Naučíme vás také, jak si připravit čerstvé domácí těstoviny, vařit (i grilovat) venku dobroty, které vymyslel a uvařil Zdeněk Pohlreich. Jak uvařit opravdu bleskurychle, vám poradí Jamie Oliver, a o recept na skvělou barbecue omáčku se s vámi podělíMichal Nikodem. Také tentokrát vám nabídneme spoustu sladkostí – od koláčů přes dorty až po domácí zmrzlinu. Léto budiž pochváleno!

Objednejte si roční předplatné časopisu Gurmet za speciální cenu 299 Kč! Více informací najdete ZDE.

Videa

reklama

reklama